Ministerstwo Sprawiedliwości komentuje kwestię ustawy o licznikach | MOTOFAKTOR

Ministerstwo Sprawiedliwości komentuje kwestię ustawy o licznikach

Resort dementuje komentarze mediów, które twierdzą, że "cofanie liczników" przestanie być czynem karalnym.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości nie jest prawdą, że przyjęta przez Sejm reforma Kodeksu karnego znosi karalność przestępstwa przekręcania liczników samochodowych, wprowadzoną na mocy wcześniej uchwalonej specjalnej ustawy, która wejdzie w życie 25 maja 2019 r.

 

W projekcie reformy Kodeksu karnego miała znaleźć się jedynie drobna omyłka pisarska, która wymaga minimalnej korekty, co ma mieć obecnie miejsce w Senacie. Zdaniem Ministerstwa to zmiana wyłącznie o charakterze technicznym i takie przypadki zdarzały się przy okazji nowelizacji prawa w poprzednich latach i były w prosty sposób rozwiązywane.

 

Przypominamy, że ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny zaostrzająca kary za ingerowanie w stan licznika samochodowego była procedowana od listopada 2018 r.

 

Jak wynika z jej zapisów wymiana drogomierza będzie dopuszczalna, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany. Drogomierz będzie mógł być wymieniony tylko na drogomierz sprawny oraz dedykowany dla danego typu pojazdu.

 

Właściciel lub posiadacz pojazdu, pojazdu wolnobieżnego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej lub motoroweru, także niezarejestrowanego, który dokonał wymiany drogomierza, będzie obowiązany w terminie 14 dni od dnia jego wymiany przedstawić pojazd w stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu wskazania urządzenia. Za dokonanie odczytu pobierana będzie opłata, stanowiąca przychód przedsiębiorcy prowadzącego stację kontroli pojazdów, której wysokość nie będzie mogła przekroczyć 100 zł.

 

Dane o wymianie drogomierza i jego odczycie będą przekazywane do centralnej ewidencji pojazdów przez stacje kontroli pojazdów. Ponadto Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz Służba Celno-Skarbowa uzyskają uprawnienie do dokonywania odczytu wskazania drogomierza pojazdu, pojazdu holowanego i pojazdu przewożonego, wraz z jednostką miary, podczas każdorazowej kontroli pojazdu, a następnie zawiadomienia CEP o stwierdzonym stanie drogomierza.

 

W lutym br. po zasięgnięciu opinii w Komisji Infrastruktury projekt ustawy przeszedł do drugiego czytania. Z kolei w połowie marca br. projekt ustawy został przyjęty przez Sejm, a pod koniec kwietnia podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Istotna jest kwestia, że z całej ustawy w bieżącym roku wejdzie w życie jedynie Artykuł 2. wprowadzający zmiany w Kodeksie Karnym. Wprowadza on kary za zmiany wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego, ingerencji w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu mechanicznego, a także zlecenia innej osobie zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru. Przestępstwa te będą zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w przypadkach mniejszej wagi, grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).