Uczestnicy VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, których finały odbyły się podczas Poznań Motor Show 2019, po raz pierwszy walczyli o zwycięstwo w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. Po siedmiu latach od pierwszej edycji organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników rozszerzyli konkurs o nową kategorię. W podjęciu takiej decyzji pomogło bardzo dobre przyjęcie konkurencji z ciągnikiem John Deere podczas finałów na Poznań Motor Show 2018.
Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw są ExxonMobil – inicjator kategorii Młody Mechanik, ZF Aftermarket, Akademia Praktycznych Umiejętności, Polska Izba Motoryzacji, UTP, Akademia Kierowcy, Odeka, febi, FILTRON, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol, Grupa Topex, Best-Pol oraz Yanosik. Z kolei kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych patronują firma Kramp, producent ciągników i maszyn rolniczych John Deere, największy w Polsce miesięcznik rolniczy TOP AGRAR oraz nowy magazyn rolniczy Profi.
Ambasadorem konkursu jest Grzegorz Duda – wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo.
Podczas finałów Mistrzostw młodzi mechanicy maszyn rolniczych musieli się zmierzyć z kilkoma konkurencjami przygotowanymi przez firmę Kramp Polska na obszernym stanowisku zlokalizowanym w centralnym punkcie hali. Na uczestników konkursu czekały takie zadania jak m.in. zakuwanie węży hydraulicznych, sprawdzanie obrotów w pompie hydraulicznej, wymiana modułu w lampie LED-owej, wymiana łożyska, czy wymiana akumulatora.
Rolnictwo jest prężnie rozwijającą się branżą, jeśli chodzi o mechanikę. Chcielibyśmy pokazać tym młodym ludziom, że mechanik to nie tylko mechanik samochodowy, czy ciężarówki, ale też maszyn rolniczych, które dość często muszą być serwisowane. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na takich mechaników, a wydaje nam się, że młodzi ludzie od tego odchodzą. Tymczasem powinni iść w tym kierunku.
Specjalista ds. Marketingu Kramp Polska - Ewa Nowak
Przedstawiciele firmy Kramp Polska zwracają uwagę, że rolnictwo w ostatnim czasie bardzo się zmieniło, a poziom skomplikowania pojazdów i maszyn rolniczych oraz ich automatyzacja jest dużo większa niż samochodów osobowych.
To już nie jest stary park maszynowy lat 80-tych, 90-tych. Pod tym względem jesteśmy częścią Europy i świata. Dlatego siłą rzeczy zapotrzebowanie na mechaników maszyn rolniczych jest olbrzymie. Jesteśmy firmą, która również poszukuje pracowników, chociażby do sklepów detalicznych, pomagamy naszym dealerom, czy franczyzobiorcom zapewnić ekipę sprzedającą w sklepie rolniczym i nawet na tym poziomie jest bardzo trudno znaleźć dobrze wykwalifikowanego pracownika. Stąd nasze uczestnictwo w takim wydarzeniu. Dzięki temu możemy zbudować świadomość tego, że poszukujemy takich osób. Siłą naszej firmy jest nie tylko oferta, ale przede wszystkim ludzie. Żaden sklep rolniczy, czy żaden warsztat rolniczy nie będzie dobrze funkcjonował bez dobrze wykwalifikowanego personelu. Dzisiaj wiedza techniczna na poziomie handlowca, czy pracownika marketingu bardzo się przydaje. Mechanik maszyn rolniczych to punkt wyjścia do innych zawodów.
Business Development Manager w Kramp Polska - Michał Hofman
Firma Kramp Polska na co dzień dba o dostarczanie swoim klientom profesjonalnej wiedzy. W ramach Kramp Academy odbywają się liczne szkolenia ułatwiające codzienną pracę na różnych stanowiskach.
Kramp Academy działa od dwóch lat, powstała w odpowiedzi na potrzeby rynku. W branży, w której funkcjonujemy nie było do tej pory czegoś takiego jak szkolenia techniczne, czy szkolenia miękkie. Kramp Academy to właśnie dwa zakresy – szkolenia miękkie związane m.in. z psychologią sprzedaży, zarządzania, dotyczące misji i wizji firmy oraz szkolenia twarde związane ze wszystkimi branżami, jakie mamy w swojej ofercie, od techniki ciągnikowej po technikę maszyn – pokazujemy jak stosować różnego rodzaju asortyment. Szkolenia są obecnie przeznaczone dla pracowników naszej sieci oraz naszych sklepów franczyzowych. Posiadamy ponad 160 placówek w Polsce.
trener w Kramp Polska - Adam Kachel
Konkurencje dla uczestników VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych przygotował także producent maszyn i pojazdów rolniczych John Deere we współpracy z miesięcznikiem rolniczym TOP AGRAR oraz nowym magazynem rolniczym Profi.
Mamy pięć konkurencji na stoisku – ustawienie parametrów roboczych ciągnika John Deere, wykrywanie usterek w ciągniku, dobór odpowiedniej dyszy do oprysku, czy , ustawienie parametrów GPS do prowadzenia maszyny na polu. Jedna z konkurencji dotyczy prasy, która zwałowuje np. skoszone siano. Uczestnicy muszą umiejętnie założyć siatkę nylonową, która tę bęlę siana owija.
redakcja Profi - Piotr ŁuczakW tym roku zaproponowaliśmy pięć konkurencji jeśli chodzi o sprzęt rolniczy. Jedną z konkurencji, która sprawiła najwięcej kłopotów, było założenie siatki do oplotów w prasie zwijającej. Założyliśmy tą siatkę tak, że była odwrotnie. Kluczem do sukcesu było jej odwrócenie. To był taki „haczyk”. W przeciwnym wypadku zadanie byłoby zbyt proste. W ten sposób chcieliśmy zmusić uczestników do myślenia. W tej chwili rolnictwo precyzyjne sprowadza się do cyfryzacji. Mówimy tutaj o wielu systemach ułatwiających pracę operatorowi pod względem komfortu, ale również precyzji pracy. Teoretycznie taki ciągnik mógłby jeździć dzięki systemowi GPS. Natomiast w siedzisku operatora jest zamontowany czujnik, aby operator mógł w razie potrzeby reagować. Maszyna jest w pełni zautomatyzowana, tym nie mniej operator jest z punktu widzenia bezpieczeństwa potrzebny.
specjalista ds. produktu John Deere Polska - Karol Zgierski
Najlepiej w finałach Mistrzostw poradzili sobie Michał Kałwa i Hubert Łukawiecki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Nagrodę główną dla szkoły – zakuwarkę przewodów hydraulicznych Uniflex – ufundowała firma Kramp Polska.
Myślę, że nasze oczekiwania były skromniejsze niż to, co zobaczyliśmy. Byliśmy świadkami ogromnej ilości pozytywnej energii ze strony zarówno uczestników, jak i organizatorów i partnerów, którzy razem z nami zorganizowali to przedsięwzięcie. Organizowaliśmy konkurs pierwszy raz, ale nie robimy tego po raz ostatni, to jest dopiero początek tej przygody. W tych młodych ludziach czuje się pasję do mechaniki, pasję do inżynierii. Należy podtrzymywać te pasje wśród młodych ludzi. Rolnictwo ma swoje problemy jak każda z branż, ale jest to jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi przemysłu. Stoi przed ogromnymi wyzwaniami w skali globalnej. Rosną oczekiwania ludności, każdy chce mieć dostęp do żywności, do zdrowej żywności i z tych zasobów korzystać. Polska jest jednym z najważniejszych rynków rolniczych w Europie i rola naszego kraju będzie cały czas rosła.
Dyrektor logistyki Kramp Polska - Marek RybackiNa rynku wciąż brakuje mechaników, bo rynek się nie nasyca. Część mechaników odchodzi z branży, a zmianę poczujemy wtedy, gdy będziemy mieć nadwyżkę, gdy na jednego mechanika, który odejdzie z rynku, będziemy mieli pięciu nowych. Jest na to nadzieja, ale to musi jeszcze kilka lat potrwać. Natomiast myślę, że idziemy w dobrym kierunku. Pamiętajmy o tym, że pomysł na tych młodych ludzi jest nie tylko taki, żeby naprawiali samochody, czy maszyny rolnicze, ale wielu ludzi obecnych na targach może dojdzie do wniosku, że chce się rozwijać bardziej, że nie musi być tylko mechanikiem, może będą tworzyć dla nas sprzęt, motoryzację, a dzięki temu za 30 lat nadal będą organizowane targi motoryzacyjne.
wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo - Grzegorz Duda
Zdjęcia: Bartosz Pniewski