Chcemy ułatwić życie ludziom i usprawnić funkcjonowanie administracji – mówi Maciej Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami w KPRM – Dlatego systematyczne zwiększamy liczbę dostępnych e-usług. Elektroniczne Prawo Jazdy jest jednym z przykładów takich działań – dodaje.
mPrawoJazdy jest odpowiednikiem tradycyjnej formy prawa jazdy – znajleźć tam można informacje z Centralnej Ewidencji Kierowców.
Można z niego skorzystać:
Aby potwierdzić, że ma się odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem, wystarczy pokazać ekran z widokiem prawa jazdy w aplikacji mObywatel.
W aplikacji mObywatel znaleźć można także licznik punktów karnych – dane w cyfrowym liczniku są regularnie aktualizowane. To oznacza, że nałożone punkty powinny pojawić się w liczniku nie później niż 24 godziny od wprowadzenia ich do rejestru. Dzięki uruchomionej usłudze, w dowolnym momencie możemy sprawdzić stan naszego konta.
Jeśli zdało się egzamin na prawo jazdy, będzie można od razu wsiąść za kierownicę. Już wkrótce nie będzie trzeba czekać na odbiór prawa jazdy z urzędu. Dzięki nowym rozwiązaniom, świeżo upieczeni kierowcy tuż po zdanym egzaminie (kat. B, B1, A, A1, A2, AM, B+E, T) będą mogli legalnie poruszać się po polskich drogach. Informacja o nabyciu uprawnień ma trafić automatycznie do Centralnej Ewidencji Kierowców (dostęp do niej ma m.in. policja). W aplikacji mObywatel otrzyma się powiadomienie o pozytywnym wyniku egzaminu i możliwości pobrania tymczasowego elektronicznego Prawa Jazdy. Cyfrowy dokument ma być ważny przez 30 dni. Nowe przepisy mają wejść w życie w połowie tego roku.
Źródło: Cyfryzacja KPRM