Obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. przepisy, nakładają na właścicieli pojazdów kary za niezgłoszenie zbycia lub nabycia w określonym terminie. Jak wskazuje kilkuletnia praktyka stosowania owych przepisów, są one nieskuteczne i powodują wyraźne niedogodności.
Minister Cyfryzacji w porozumieniu z Ministrem Infrastruktury zaproponowali zastąpienie obowiązku zawiadomienia starosty o nabyciu pojazdu obowiązkiem rejestracji pojazdu. Obywatele mają ograniczać się tylko do wykonania jednej czynności – przerejestrowania (zamiast obecnego zgłoszenia nabycia pojazdu i dodatkowo jego przerejestrowania).
Zapewnić ma to aktualność danych właścicieli pojazdów w centralnej ewidencji pojazdów, na której bazuje m.in. Policja i inne służby, chociażby nakładając mandaty. Rozwiązany ma zostać problem nakładania mandatów na osoby, które już nie są właścicielami pojazdów, ale wobec braku przerejestrowania i wprowadzenia zmiany danych nadal figurują w CEPiK jako właściciele.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości w zakresie przerejestrowania pojazdów, właściciel pojazdu będzie miał 30 dni od dnia nabycia pojazdu na złożenie wniosku o jego rejestrację (w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie obrotu pojazdami termin ten został wydłużony do 90 dni). W przypadku nieterminowego dopełnienia obowiązku, właściciel pojazdu ma podlegać karze na zasadach takich jak aktualne nieterminowe zgłoszenie nabycia pojazdu, przy wprowadzeniu „sztywnej” wysokości kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz zawiadomienia o zbyciu pojazdu, tj.:
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji