OC najtańsze w Rzeszowie, a najdroższe we Wrocławiu | MOTOFAKTOR

OC najtańsze w Rzeszowie, a najdroższe we Wrocławiu

Średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła w I półroczu 2018 r. 740 zł i była o 4,9 proc. niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego.
11/07/2018

Najmniej płacili mieszkańcy Rzeszowa (656 zł) i Opola (695 zł), najwięcej kierowcy z Wrocławia – 1020 zł.

 

Pierwsze półrocze 2018 r. przyniosło kolejne obniżki cen OC, a średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia była niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego w całej Polsce. Najniższe ceny polis w poszczególnych regionach nie są jednak jednoznaczne z największymi obniżkami. Bo choć najtańsze ubezpieczenie mogli kupić mieszkańcy Rzeszowa, to obniżka w tym przypadku wcale nie była najwyższa. Kto mógł więc liczyć na najniższe ceny i największe spadki cen w I półroczu 2018 r.?

Grafika - zmiany średnich cen OC w latach 2015-2018

Między pierwszym półroczem 2015 r. a pierwszym półroczem 2016 r. ceny OC rosły dynamicznie, a podwyżki wyniosły 27,4 proc. W kolejnych latach (I półrocze 2016 r. i I półrocze 2017 r.) wzrost cen był jeszcze większy – aż 44,3 proc. Dopiero pierwsze półrocze 2018 r. przyniosło realną obniżkę. Kierowcy płacili w tym okresie o 4,9 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku – wynika z danych rankomat.pl.

Najtańszy Rzeszów, najdroższy Wrocław

Najmniej za OC płacili w pierwszym półroczu 2018 r. mieszkańcy Rzeszowa. Najdroższe polisy ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Wrocławia. Różnica w cenie OC między najdroższym i najtańszym miastem wyniosła aż 55,5 proc.

OC z reguły jest droższe w miastach będących ważnymi węzłami komunikacyjnymi. Towarzystwa kalkulując składkę ubezpieczenia, biorąc pod uwagę ryzyko powstania szkody. A na to wpływ mają m.in. statystyki wypadków, gęstość zaludnienia, natężenie ruchu, a nawet jakość dróg w danym regionie.

Dyrektor operacyjny rankomat.pl - Urszula Pazio-Hrapkowicz

Największe obniżki cen dotyczyły Poznania i Szczecina (odpowiednio -8,4 proc. i -8,2 proc.). W najmniejszym stopniu ceny OC spadły w Lublinie (-1,0 proc.) i w Kielcach (-1,7 proc.).

Największe obniżki dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy (18-25 lat) wciąż płaca najwięcej za OC. Jednocześnie, to właśnie tej grupy wiekowej dotyczy największy spadek cen. Średnia cen obowiązkowej polisy w I półroczu 2018 r. była dla nich aż 10,3 proc. niższa w tym samym czasie ubiegłego roku.

Kierowcy z największym doświadczeniem (w rupie wiekowej 55+) otrzymują najtańsze oferty OC. Obniżka w ich przypadku jest jednak jedną z najniższych i wynosi -6,2 proc.

 

Więcej informacji w Raporcie RanKING sporządzonym przez rankomat.pl.

 

Źródło: rankomat.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).