Podczas dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji w Polsce w związku pandemią COVID-19 premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że od najbliższej soboty na terenie całego kraju zaczną obowiązywać obostrzenia panujące w tzw. strefach żółtych. Co to dokładnie oznacza?
Od teraz noszenie maseczek będzie obowiązkowe wszędzie – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy w całym kraju. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
W autobusach, tramwajach i metrze pasażerowie będą mogli zająć wszystkie miejsca siedzące albo 50% miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.
W przypadku korzystania z barów i restauracji obowiązują te same reguły, co w strefie czerwonej, czyli klienci barów i restauracji będą musieli mieć założoną maseczkę do czasu zajęcia miejsca, w którym będą jeść. Obowiązek zasłaniana ust i nosa obowiązywać ma również obsługę. Dodatkowo na każdego klienta powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni. Także w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Wesela i inne uroczystości rodzinne będzie można organizować przy zachowaniu limitu 50 osób w strefie czerwonej, w pozostałych powiatach – 75 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Wydarzenia religijne odbywające się w zamkniętym pomieszczeniu i na wolnej przestrzeni będzie można organizować bez limitu osób. Należy jednak pamiętać o zakrywaniu ust oraz nosa. Obowiązek ten nie dotyczy osób sprawujących kult.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 8, 2020
W strefie czerwonej obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25% publiczności.
W pozostałej części kraju w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25% publiczności – taka sama zasada obowiązywać będzie w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie będzie mogła być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy będą musieli zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami będzie musiała zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
W salonach fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuaży obowiązywać będą te same reguły, co w strefie czerwonej, czyli będą mogły wciąż działać, ale w lokalu będą mogły przebywać tylko klienci oraz obsługa. Właściciele siłowni i klubów fitness muszą zadbać o to, aby na każdego użytkownika placówki przypadało co najmniej siedem metrów kwadratowych. Kina mogą działać, pod warunkiem, że goście zajmą nie więcej niż 25% miejsc oraz będą zasłaniać usta i nos.
Stosowana będzie zasada – zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Dlatego też obowiązkowe będzie:
Rząd zaleca przy tym:
Wszystkie aktualne obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych można znaleźć TUTAJ.