Odzież robocza na bazie sportowej | MOTOFAKTOR

Odzież robocza na bazie sportowej

Technologie i materiały stosowane w odzieży sportowej znajdują zastosowanie również w innych jej rodzajach, w tym odzieży roboczej, co udowadnia firma Mewa.

Od dziesięcioleci odzież, którą sportowcy noszą podczas treningów i zawodów, jest dostosowywana do rosnących wymagań. Korzyści z tego rozwiązania płyną nie tylko dla sportowców, ale również dla pracowników przemysłowych i rzemieślników. Wiele koszulek, które noszą na co dzień w pracy, często wykorzystuje technologie tekstylne rozwinięte pierwotnie z myślą o sportach wyczynowych.

Większa funkcjonalność przez nowe materiały

Od strojów kąpielowych wykonanych z grubej bawełny po kostiumy, które niemal nie są odczuwalne podczas noszenia – przez ostatnie 100 lat odzież sportowa przeszła znaczną ewolucję.

Mark Weber, kierownik działu rozwoju nowych produktów firmie Mewa. Fot. Mewa
Mark Weber, kierownik działu rozwoju nowych produktów firmie Mewa. Fot. Mewa

„Zastosowanie włókien syntetycznych, takich jak poliester czy poliamid, sprawiło, że odzież jest lżejsza i bardziej elastyczna. To sprawia, że jest ona znacznie bardziej wygodna w noszeniu – szczególnie podczas aktywności fizycznej” – tłumaczy Mark Weber, kierujący w firmie Mewa działem zajmującym się rozwojem nowych produktów, odpowiedzialnym za innowacje w obszarze odzieży roboczej.

Elastyczne materiały stały się standardem w niemal każdym elemencie odzieży roboczej.

Nowoczesne włókna tekstylne oferują jednak znacznie więcej, jak podkreśla Weber. Przykładowo, połączenie włókien syntetycznych z bawełną pozwala na skuteczniejsze wchłanianie potu, co ogranicza nieprzyjemne zapachy. Różne struktury tkanin pochodzących z branży sportowej są z kolei wykorzystywane w odzieży roboczej z kolekcji Mewa Peak, skierowanej do pracowników przemysłu i rzemiosła. W tym przypadku włókna poliestrowe wzbogacone są o cząsteczki aktywnego węgla, które mogą absorbować lub uwalniać wilgoć i ciepło. Właściwości termoregulacyjne tych materiałów zmniejszają nadmierne pocenie się, odzież pozostaje sucha, eliminując nieprzyjemne uczucie chłodu wynikające z noszenia mokrej odzieży.

Praktyka dostosowana do potrzeb

Projekty dotyczące wyglądu odzieży roboczej są dostosowane do specyficznych wymagań związanych z różnymi stanowiskami pracy. Funkcjonalność tej odzieży wynika z ergonomicznych krojów oraz stosowania różnorodnych materiałów. Mark Weber zwraca uwagę, że współczesna odzież robocza, będąca produktem hybrydowym, zawiera strefy ogrzewające i chłodzące, a także elementy elastyczne i ochronne. Na przykład, odzież dla rzemieślników jest wzmacniana w miejscach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia, takich jak kolana, łokcie czy ramiona, poprzez zastosowanie odpornych na ścieranie wkładek z wzmocnionej tkaniny.

Podobne zasady można zauważyć w przypadku kurtek turystycznych, które mają dodatkowe wzmocnienia w miejscach, gdzie styka się z paskami plecaka. Innym przykładem są wzmocnienia w spodniach dla osób jeżdżących konno. W obu przypadkach, zarówno w odzieży roboczej, jak i sportowej, elastyczne wstawki zapewniają lepszą swobodę ruchów, a suwaki wentylacyjne gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza. Odzież robocza czerpie także inspirację z sektora sportowego i rekreacyjnego poprzez zastosowanie warstwowej konstrukcji, umożliwiającej noszenie ubrań w systemie „na cebulkę”.

„Z myślą o zmieniających się miejscach pracy i warunkach pogodowych opracowaliśmy nasze kolekcje odzieży tak, by koszule, kamizelki i kurtki, a także szorty i długie spodnie można było łatwo łączyć ze sobą zarówno wizualnie, jak i uwzględniając ich krój. Zapewnia to załodze danego zakładu jednolity wygląd przez cały rok” – mówi Mark Weber.

Odpowiedni wygląd sygnalizuje profesjonalizm

W odzieży roboczej liczy się jej funkcjonalność, ale także i wygląd. Fot. Mewa
W odzieży roboczej liczy się jej funkcjonalność, ale także i wygląd. Fot. Mewa

Jednak funkcjonalność to nie wszystko – istotna jest także estetyka. W latach 70. odzież robocza dla rzemieślników charakteryzowała się jednolitym niebieskim kolorem i luźnym krojem, natomiast w nowym tysiącleciu wygląd nabiera coraz większego znaczenia.

„Odzież robocza jest inspirowana nie tylko innowacyjnymi technologiami, ale także trendami panującymi w modzie. W sektorze tekstylnym mamy teraz inne możliwości projektowania niż wcześniej” – wyjaśnia Weber.

Szczegóły konstrukcyjne w projektowaniu odzieży sportowej, takie jak komfortowy dekolt koszuli, funkcjonalny kształt kaptura czy kieszenie z zatrzaskami, znalazły swoje miejsce również w odzieży roboczej. Obecnie zarówno rzemieślnicy, jak i kobiety noszące odzież roboczą pragną prezentować się stylowo i profesjonalnie. Takie są wnioski z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie firmy Mewa w 2023 roku. Marek Weber zauważa, że większość uczestników badania preferuje dopasowany, sportowy styl odzieży, sięgając głównie po ciemnoszare i ciemnoniebieskie odcienie. Jasne i intensywne kolory są postrzegane jedynie jako dodatkowy akcent, stosowany z umiarem.

„Ale nawet jeśli istnieje wiele podobieństw między odzieżą roboczą i sportową, to nie sposób zaadoptować wszystkiego” – stwierdza Mark Weber.

Bowiem w przypadku o odzieży roboczej bezpieczeństwo nadal jest ważniejsze niż wygląd czy styl.

Odzież robocza nie podchodzi pod "Fast Fashion"

Odzież robocza pełni jednocześnie funkcję ochronną, świadczy o stylu i wizerunku, a także musi spełniać szereg standardów jakościowych. Zrównoważony rozwój w kontekście ubrań staje się coraz bardziej istotny zarówno dla użytkowników, jak i decydentów. W odpowiedzi na te potrzeby, firma Mewa stworzyła kolekcję odzieży roboczej „Peak”, dedykowaną pracownikom przemysłu i rzemiosła, w której około 75% materiałów pochodzi z zrównoważonych źródeł.

„Z naszego punktu widzenia zrównoważenie polega na tym, by przede wszystkim zapewnić jak najdłuższą żywotność odzieży roboczej, ponieważ produkcja tekstyliów wytwarza największy ślad ekologiczny” – wyjaśnia Mark Weber.

Można uzyskać długą żywotność dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz starannemu wykonaniu, a także możliwości naprawy. Dodatkowo, korzystanie z usług firmy zajmującej się tekstyliami, takiej jak Mewa, przynosi korzyści ekologiczne związane z praniem i pielęgnacją odzieży roboczej.

„Profesjonalizacja procesu prania skkutuje zupełnie innymi wartościami zużycia, niż w przypadku, gdyby każdy strój roboczy był prany osobno w prywatnej pralce” – mówi Mark Weber.

Dzięki zastosowaniu energooszczędnych i wodoodpornych procesów prania, systemów wielokrotnego użytku oraz innowacyjnych projektów pilotażowych w zakresie neutralnej dla klimatu dystrybucji, firma Mewa wpływa na rozwój procesów produkcyjnych, jednocześnie chroniąc zasoby naturalne. To zaangażowanie zaowocowało przyznaniem jej wielu nagród i wyróżnień.

Źródło: Mewa

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).