Dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen Karol Wolff na Forum Ekonomicznym w Karpaczu przypomniał, że podczas ubiegłorocznego forum spółka ogłosiła, że chce stać się neutralna klimatyczne do 2050 r.
Ogłosiliśmy cele do 2030 r.: chcemy zredukować o 20% emisje w sektorze rafineryjnym i petrochemicznym i o 33% na MWh w energetyce. Mamy 60 konkretnych projektów, które w tym momencie realizujemy.
- Karol Wolff
Wyjaśnił, że chodzi m.in. o projekt składowania i wykorzystania dwutlenku węgla czy wykorzystania tzw. zielonego wodoru, wytwarzanego ze źródeł odnawialnych.
Jeśli chodzi o wodór, to myślimy głównie o wykorzystaniu go w transporcie. W dłuższym horyzoncie perspektywiczny dla wodoru jest, szczególnie ważny dla Polski, transport dalekobieżny. Aby zbudować korytarze, w pierwszej kolejności potrzebujemy gniazd. Tutaj szczególne szanse widzimy w komunikacji publicznej, wykorzystywaniu wodoru w autobusach, pociągach podmiejskich. Mówimy tu o partnerstwach z samorządami. Mamy podpisanych14 listów intencyjnych.
- Karol Wolff
Jak poinformował, spółka rozpoczęła budowę dwóch stacji tankowana wodoru – jednej w Katowicach, drugiej w Poznaniu, a docelowo planuje budowę kilkudziesięciu stacji w całym kraju.
Przedstawiciel Orlenu odniósł się również do przyjętej w połowie lipca przez Komisję Europejską głównej część pakietu propozycji legislacyjnych dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (Fit for 55).
Do kwestii, które stanowią wyzwanie dla spółki, Wolff zaliczył zmiany w systemie Europejskiego systemu handlu emisjami (ETS), opodatkowanie paliw kopalnych, czy cło na produkty węglowe.
Z drugiej strony przyspieszenie transformacji energetycznej i przyspieszenie inwestycji, które są w stanie zdekarbonizować naszą energetykę, dają nam bardzo duże korzyści w postaci bezpieczeństwa energetycznego. OZE jest energią, która jest produkowana lokalnie, nie jest importowana spoza UE. Jeśli mówimy o niezależności i bezpieczeństwie energetycznym, to OZE w ten trend się bardzo dobrze wpisują.
- Karol Wolff
W Karpaczu zakończyła się w czwartek XXX edycja Forum Ekonomicznego. W konferencji uczestniczyli politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki i kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Organizatorzy przewidzieli ok. 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. Hasłem tegorocznego kongresu była „Europa w poszukiwaniu przywództwa”.
Źródło: PAP
Zdjęcie główne: PAP/S. Leszczyński