Oscyloskop to niezwykle wszechstronne narzędzie, które daje duże możliwości pomiarowe w zakresie diagnostyki elektroniki pojazdowej. W poniższym tekście pokażemy, że obsługa oscyloskopu wcale nie wymaga znacznej wiedzy i nie musi być bardzo skomplikowana.
Wyobraźmy sobie wykres, na którym zapisujemy zmiany jakiegoś parametru, np. temperatury w czasie. Na ekranie oscyloskopu obserwujemy taki właśnie wykres mierzonego napięcia. Jeśli weźmiemy multimetr, kartkę i ołówek, możemy zrobić to samo, ale nasza szybkość w zapisywaniu wyników (częstotliwość próbkowania) będzie niska. W ten sposób możemy wykonać pomiar sygnału raz na kilka sekund. Oscyloskopy mogą mierzyć równie wolno, ale potrafią też rejestrować tysiące czy miliony punktów przebiegu na sekundę.
Typowy tester diagnostyczny pozwala zobrazować parametry pracy silnika w czasie rzeczywistym. Jeśli użyjemy oscyloskopu, to zobaczymy faktyczny przebieg napięcia lub natężenia prądu (do pomiaru prądu wymagane są cęgi prądowe) w obwodzie, a nie wartość obliczoną przez sterownik ECU.
Oscyloskop nie wykona wszystkich pomiarów elektrycznych. W wielu przypadkach lepiej sprawdzą się typowe multimetry bądź inne przyrządy. Możemy też wyposażyć się w skopometr, czyli urządzenie z dodatkową funkcją multimetru. Oscyloskopem nie zmierzymy:
Pierwszym krokiem do udanych pomiarów jest ustawienie odpowiednich parametrów przyrządu, które pozwolą zobaczyć mierzony sygnał na ekranie. Oto kilka kluczowych parametrów wraz z przykładowymi oznaczeniami na przyrządach:
Jeśli sprzęt już jest i leży, to należy go odkurzyć. Jeśli nadal zastanawiamy się, jaki oscyloskop wybrać, to pamiętajmy, że niemal każdy współczesny przyrząd można zastosować w warsztacie. Pasmo nie jest kluczowe przy zastosowaniu w typowym serwisie. Najlepiej, jeśli będzie mieć 2 kanały lub więcej, co pozwoli na zastosowanie w bardziej zaawansowanych pomiarach, np. przy badaniu synchronizacji czujników wału korbowego i wałka rozrządu. Dobrze, jeśli wejścia akceptują napięcia wyższej wartości (co najmniej kilkadziesiąt woltów).
Podsumowując, warto podjąć wyzwanie i włączyć oscyloskop do wykonywania codziennej diagnostyki. Jest wiele przypadków, w których nawet prosty test może wyjaśnić przyczynę problemów lub naprowadzić na właściwy trop, skracając czas poświęcany na diagnostykę.
Źródło: Deltatech Electronics.