Pierwszy etap eliminacji obejmuje rozwiązanie złożonego z 20 pytań testu, dostępnego po zalogowaniu na stronie konkursowej. Dwadzieścioro uczestników, którzy udzielą największej liczby poprawnych odpowiedzi w najkrótszym czasie zostanie zaproszonych do polskiego finału konkursu. Na Torze Poznań eksperci z PZM oraz FIA na podstawie wyniku szeregu praktycznych i teoretycznych zadań, związanych z obsługą pojazdu i udzielaniem pierwszej pomocy, wyłonią Najlepszego Młodego Kierowcę w Polsce. Rywalizacja finałowa przebiegać będzie na samochodach elektrycznych, a wspierać ją będzie partner konkursu – PSPA.
W polskich eliminacjach mogą wziąć udział wyłącznie obywatele polscy do ukończenia 26 roku życia. Niezbędnym warunkiem udziału jest posiadanie ważnego prawa jazdy kat. B oraz brak punktów karnych.
Zdobywca największej liczby punktów, a tym samym zwycięzca polskiego finału konkursu OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca 2023, weźmie udział w międzynarodowym finale w Wiedniu. Jeśli tytuł Najlepszego Kierowcy w Polsce otrzyma mężczyzna, drugie miejsce w polskiej reprezentacji podczas rywalizacji w Wiedniu, zajmie zawodniczka z najlepszym rezultatem finałowej rozgrywki. Jeśli polski etap konkursu wygra kobieta – oprócz niej do rywalizacji o międzynarodowy tytuł stanie najmłodszy uczestnik polskiego finału zawodów.
W międzynarodowym finale w Austrii, na torze testowym OAMTC Teesdorf pod Wiedniem, uczestnicy walczyć będą o tytuł młodego mistrza kierownicy FIA Region 1, czyli: Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Triumfator – oprócz zaproszenia na paddock jednego z wyścigów F1 w sezonie 2024 – zostanie ambasadorem bezpieczeństwa FIA w licznych projektach.
W 2017 roku Słoweńskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne (AMZS) z sukcesem zorganizowało pierwszy konkurs teoretyczno-praktyczny, aby zwrócić uwagę młodych kierowców na jakość jazdy i bezpieczeństwo na drodze. PZM, zainspirowany pierwszą edycją konkursu w siostrzanej organizacji, przeniósł konkurs nad Wisłę. W pierwszej edycji wydarzenia w 2018 roku wzięło udział ponad 1300 osób, z których wyłoniono 24 finalistów. Organizator konkursu otrzymał nagrodę Road Safety Award 2019 FIA Region I (Europa, Bliski Wschód i Afryka) dla najlepszych projektów o bezpieczeństwie ruchu drogowego. W kolejnej odsłonie konkursu do udziału zgłosiło się ponad 4000 osób.
W 2021 roku Polska zorganizowała międzynarodowy finał konkursu dla zawodników z całego świata. Na torze w Modlinie rywalizowało 20 młodych kierowców m.in. z: Austrii, Bułgarii, Polski i Słowenii. Oprócz pytań testowych, musieli sprawdzić się w zadaniach praktycznych, m.in.: pierwszej pomocy, jeździe tyłem z użyciem kamery cofania, starcie lotnym, wymianie kół, czy slalomie na mokrej nawierzchni.
Źródło: OTOMOTO