Pakiety OC i AC droższe już o 13% | MOTOFAKTOR

Pakiety OC i AC droższe już o 13%

Rekordowa inflacja w Polsce nie przełożyła się wprawdzie na podwyżki cen OC w 2021 roku, jednak mogła uderzyć w kierowców kupujących AC.

W opinii analityków rynku ubezpieczeniowego niskie stawki OC w 2021 roku utrzymywano na granicy opłacalności. Część ubezpieczycieli mogła rekompensować straty poniesione na tym obszarze wpływami ze sprzedaży dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC). Dla posiadaczy pojazdów oznaczało to podwyżki cen polis nawet na poziomie 16%.

 

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali, o ile wzrosły ceny pakietów OC i AC w 2021 roku w porównaniu do roku ubiegłego. Analiza składek obejmuje wszystkie województwa, największe miasta oraz TOP 10 najczęściej ubezpieczanych marek.

Średni koszt polisy OCAC wzrósł w ciągu roku o 13%

W 2020 roku za ubezpieczenie samochodu OC z AC polscy kierowcy płacili średnio 1283 złote – wynika z danych porównywarki. W 2021 roku do takiej polisy trzeba już było dopłacić 164 złote (+ 13%).

Największe podwyżki cen pakietów ubezpieczeń dotyczyły samochodów wyprodukowanych po 2015 roku (wzrost średnio o 11,4%). Na największą przychylność ubezpieczycieli mogli natomiast liczyć właściciele kilkunastoletnich pojazdów. Co istotne, wyłącznie w ich przypadku odnotowano obniżkę średniej składki, ale zaledwie o 0,3% (2020 r. vs 2021 r.).

Ubezpieczenie OCAC Toyoty droższe o 15,8%

Niechlubny tytuł lidera podwyżek cen OCAC w 2021 roku przypadł samochodom marki Toyota. W ciągu ostatniego roku średnia cena pakietu ubezpieczeń na taki pojazd wzrosła o 15,8% (z 1210 zł w 2020 r. do 1401 zł w 2021 r.).

Na znaczny wzrost cen AC Toyoty wpływ mogły mieć nie tylko rosnące ceny części zamiennych i usług, ale także niekorzystne statystyki dotyczące kradzieży samochodów. Okazuje się, że zarówno w 2020 r., jak i 2021 roku, ta marka zajmowała pierwsze miejsce w rankingu najczęściej kradzionych pojazdów. Zakłady ubezpieczeń musiały więc uwzględnić wyższe ryzyko ubezpieczenia, związane z utratą pojazdu i w konsekwencji wypłatą maksymalnego odszkodowania z polisy AC – mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Największe podwyżki w warmińsko-mazurskim, ale najdrożej w pomorskim

Eksperci porównywarki odnotowali w ubiegłym roku największe podwyżki cen ubezpieczenia OC
z AC w porównaniu do 2020 roku w województwie warmińsko-mazurskim (+ 15%). Jednak nie był to najdroższy region pod względem średniej ceny polisy.

 

W 2021 roku najwięcej za kompleksowe ubezpieczenie samochodu (OC plus AC) płacili mieszkańcy Pomorza. Choć w ich przypadku podwyżki wyniosły najmniej, bo tylko 9,6%, to na polisę musieli przeznaczyć o 7,5% więcej, niż wynosiła przeciętna cena OC AC w całym kraju.

Kielce, Bydgoszcz i Rzeszów z największą podwyżką cen OCAC

W ubiegłym roku średnie ceny ubezpieczenia OC AC wzrosły w każdym mieście wojewódzkim. Największe podwyżki w stosunku do 2020 r. dotyczyły Kielc (15,8%), Bydgoszczy (14,2%) oraz Rzeszowa (13,7%), a najmniejsze Wrocławia (5,6%) i Warszawy (8%). Jednocześnie jednak, w stolicach województw, w których doszło do najmniejszych wzrostów cen, kierowcy płacili jedne z najwyższych stawek za ubezpieczenie samochodu.

AC z najlepszym wariantem ochrony droższe nawet o 89%!

Ceny pakietów OC AC przedstawione powyżej są uśrednione i odnoszą się do ofert kilkunastu towarzystw w każdym wariancie ochrony autocasco. Na ich podstawie nie można więc stwierdzić, czy i jakie podwyżki dotyczyły poszczególnych metod likwidacji szkody z polisy AC. Eksperci rankomat.pl sprawdzili więc ceny różnych wariantów ochrony autocasco, proponowanych przykładowemu kierowcy w grudniu 2020 r. i 2021 r.

Czy ceny ubezpieczenia samochodu mogą jeszcze wzrosnąć?

Koszt likwidacji szkody, zarówno z polisy OC, jak i AC, cały czas wzrasta. Dlatego kolejne podwyżki cen ubezpieczenia samochodu są nieuniknione. Choć po 2021 roku eksperci porównywarki rankomat.pl nie odnotowali wzrostu średniej składki obowiązkowego ubezpieczenia, ich zdaniem regulacji składek można spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy. Oprócz rekordowej inflacji przyczynić do tego mogą się zmiany prawne dotyczące np. dostępu ubezpieczycieli do rejestru mandatów za wykroczenia drogowe oraz punktów karnych. Przed podwyżkami oraz przepłacaniem za OC i AC będzie można się jednak uchronić, porównując oferty wielu towarzystw i wybierając najkorzystniejszą z nich.

 

Źródło: rankomat.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).