Trudno wyobrazić sobie podróż samochodem bez możliwości skorzystania z układu wentylacji. Kolejnym etapem tego rozwiązania była klimatyzacja, a wraz z nią filtr kabinowy. Jest on dodatkowym zabezpieczeniem przed coraz większymi zanieczyszczeniami zasysanymi z zewnątrz. Jego działanie jest jednak ograniczone. Z każdym otwarciem drzwi, okien czy bagażnika to samo powietrze znajduje „dziurę w systemie ochrony”.
Co więcej – pył, kurz czy bakterie wnoszone są także na butach, ubraniu bądź torbach z zakupami. Paradoksalnie osiadające na tapicerce i kokpicie niewidzialne cząstki wzbijane są do góry przez nawiewy pracującej wentylacji i klimatyzacji. To co z założenia ma poprawiać komfort podróży może znacząco pogorszyć samopoczucie. Stąd też pomysł na zastosowanie kolejnej zapory, jakim jest układ oczyszczania powietrza w kabinie. Nie musi to być jednak integralny element wyposażenia samochodu.
Od początku istnienia marce Philips przyświeca - dosłownie - idea poprawy komfortu jazdy samochodem. Dziś bezsprzecznie uznamy oświetlenie za podstawowy element podnoszący bezpieczeństwo na drodze. Nieustannie pracujemy nad możliwością jego poprawy, czego przykładem mogą być retrofity LED montowane w miejscu tradycyjnych żarówek halogenowych. A więc jest to technologia, którą w łatwy sposób będzie można zaimplementować do już użytkowanych samochodów. Na podobnej zasadzie bazuje oczyszczacz powietrza kabiny pasażerskiej Philips GoPure.
Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips - Wioletta Pasionek
To niewielkie i proste w zastosowaniu urządzenie. Kompaktowe pudełko oczyszczacza powietrza Philips GoPure 5212 można ustawić w dowolnym miejscu kabiny pasażerskiej – od podłogi poprzez centralną konsolę na zagłówku fotela kończąc. W stabilnym mocowaniu pomaga, załączona do opakowania, opaska na rzep. Zasilanie zapewni tradycyjne gniazdo zapalniczki 12V, a ergonomię podłączenia czterometrowy kabel. Korzyścią z takiego rozwiązania jest możliwość rozpoczęcia procesu oczyszczania z chwilą uruchomienia silnika.
Użytkownik może skorzystać z dwóch trybów pracy GoPure 5212. W najwyższym oczyszczenie kabiny SUV-a, np. z cząstek pyłu zawieszonego o średnicy 2,5 µm zajmuje sześć minut (potwierdzona wydajność to 16m3/h). To tylko jeden z przykładów zdolności wymiennego wkładu Philips SelectFilter Plus.
Jego budowa składa się z trzech warstw. Pierwsza odpowiada za wstępny proces wyłapywania większych cząsteczek typu kurz, włosy i sierść czy alergenne pyłki roślin (PM 10). W drugiej zastosowano filtr HESA pochłaniający toksyczne gazy (np. spaliny) i chemikalia (PM 2,5). Trzecia do HEPA mająca zdolności wychwycenia bakterii czy wirusów wielkości 0,015 µm (PM 1). Dla porównania, według danych WHO, średnica w grupie SARS jest większa niż 0,02 µm.
Wkład Philips SelectFilter Plus oferowany jest także osobno. Jego wymiana jest bardzo prosta, a o konieczności wykonania tej czynności informuje dioda na obudowie GoPure 5212.
Jakość powietrza może być odczuciem subiektywnym, ale bezsprzecznie przekłada się na nasze samopoczucie. Nie bez przyczyny więc staramy się zadbać o dobre otoczenie w domu. Zauważmy jednak, że znaczną część dnia, my i nasi bliscy, spędzamy w samochodzie. Tu także warto pomyśleć o korzystnych dla naszego zdrowia rozwiązaniach. Niezauważalnie wpłynie to i na poziom bezpieczeństwa na drodze.
- Wioletta Pasionek
Źródło: Philips