Piski zwykle pojawiają się podczas łagodnego hamowania. Jest to efekt wibracji, w jakie wpada układ klocek hamulcowy po kontakcie z powierzchnią tarczy. Renomowani producenci stosują specjalne nakładki na płytki nośne klocków, które mają te wibracje neutralizować, a tym samym poprawiać komfort użytkowania układu hamulcowego. W przypadku nowych klocków, jeśli po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów problem nie ustąpi, należy je wymienić na produkty wyższej jakości. Piszczenie nie musi być jednak związane jedynie z jakością klocków hamulcowych.
Piszczenie może być generowane przez zużyte, ale także przegrzane klocki hamulcowe lub tarcze. Szklista warstwa na powierzchni roboczej klocka, wytworzona na skutek przegrzania, powoduje nieprzyjemny hałas. Aby się jej pozbyć, klocek należy zdemontować i przetrzeć delikatnie papierem ściernym, kładąc go wcześniej na płaskiej powierzchni np. na stole. W przypadku przegrzania tarcz hamulcowych, w sytuacji stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń lub odkształceń, w grę wchodzi jedynie wymiana tarcz na nowe. Odkształconym tarczom nie da się przywrócić pierwotnych parametrów użytkowych, dlatego nie warto ryzykować pogorszenia skuteczności układu hamulcowego oraz nierównomiernego zużycia jego elementów, w tym klocków.
kierownik działu produkcji klocków hamulcowych w firmie Steinhof - Adam Kurek
Piszczenie klocków może być także konsekwencją nieprawidłowego montażu. Jeśli klocek przesunie się w zacisku lub podczas hamowania nie będzie przylegał do tarczy całą swoją powierzchnią roboczą, może to powodować jego wibracje, a w wyniku tego piski. W takiej sytuacji należy jeszcze raz odpowiednio zamontować wszystkie elementy układu hamulcowego. Należy przy tym pamiętać, by zweryfikować, czy nie są one jakkolwiek uszkodzone w wyniku nieprawidłowego montażu.
Jeszcze inną przyczyną są woda i zanieczyszczenia, które mogą dostać się pomiędzy klocek a tarczę. Możemy zaobserwować to szczególnie po wjechaniu w kałużę – gdy naciśniemy pedał hamulca, na mokrej tarczy często słychać pisk. Jest on jedynie okresowy i zupełnie znika, gdy woda odparuje lub wszelkie zanieczyszczenia zostaną starte w procesie hamowania. Poza tym, niektóre klocki hamulcowe w starszych samochodach, niewyposażonych w czujniki zużycia, sygnalizują starcie warstwy ciernej poprzez stopniowe odkrywanie blaszki na powierzchni klocka. Po dotknięciu tarczy hamulcowej, blaszka również może powodować pisk. W takiej sytuacji klocki hamulcowe podlegają wymianie.
Klocki półmetaliczne, czyli takie, które najczęściej montuje się z cywilnych samochodach, mają to do siebie, że okresowo – z różnych przyczyn - mogą wydawać tego rodzaju dźwięki. Jako Steinhof wierzymy w to, że oprócz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, dobre klocki hamulcowe powinny zapewniać komfort akustyczny. Z tego względu neutralizujemy ryzyko wystąpienia wibracji poprzez zastosowanie w naszych klockach nakładki antypiskowej (często wraz z dodatkowymi nakładkami metalowymi) oraz mieszanki ciernej najwyższej jakości, opracowanej wspólnie ze specjalistami z Niemiec.
- Adam Kurek