Polka wśród najbardziej inspirujących kobiet świata | MOTOFAKTOR

Polka wśród najbardziej inspirujących kobiet świata

Iwona Blecharczyk - zawodowy kierowca ciężarówki - znalazła się wśród 19 wyjątkowych kobiet z całego świata zostało uhonorowanych tytułem Barbie Shero 2019.

Wyróżnienie Barbie Shero, przyznawane od 2015 roku inspirującym osobowościom, w 2019 roku trafiło aż do 19 kobiet z 18 krajów. Uhonorowane reprezentantki wielu profesji, pochodzące z różnych środowisk społecznych i zawodowych mogą być wzorem dla dziewczynek i kobiet na całym świecie. Swoją postawą, osiągnięciami, zaangażowaniem i determinacją zachęcają do bycia sobą oraz motywują do podejmowania wyzwań i spełniania własnych marzeń.

 

Dotychczas tytuł Barbie Shero oraz lalkę inspirowaną swoim wyglądem otrzymały m.in. pierwsza afroamerykańska primabalerina Misty Copeland, reżyserka kasowych filmów Patty Jenkins, brytyjska mistrzyni boksu Nicola Adams czy włoska piłkarka Sara Gama.

 

W 2018 roku po raz pierwszy wyróżnienie przyznano polskiej dziennikarce i podróżniczce – Martynie Wojciechowskiej, a w tym roku Iwonie Blecharczyk – zawodowemu kierowcy ciężarówki. Tegoroczna Barbie Shero, by spełnić swoje marzenia i wykonywać ten zawód, musiała pokonać długą drogę, mierząc się z wieloma uprzedzeniami i stereotypami. Dzięki wytrwałości i determinacji osiągnęła cel. Dziś jest ekspertem w swojej dziedzinie, zajmuje się wielkogabarytowym transportem specjalistycznym, jeździ na długich dystansach, spędzając za kółkiem większą część swojego życia. Dzięki kanałom social media Iwona pokazuje codzienne życie kierowcy w trasie oraz relacjonuje swoje niezwykłe podróże. Jej kanał na YouTube śledzi już ponad 250 tys. subskrybentów, a niektóre z filmów osiągają ponad milionową liczbę wyświetleń.

Inspirujące kobiety 2019

W roku okrągłego jubileuszu marka Barbie wyróżniła 19 kobiet z całego świata. Droga do sukcesu każdej z nich była inna. Wymagała nie tylko ambicji, wytrwałości czy konsekwencji, ale często walki ze stereotypami dotyczącymi płci czy koloru skóry. Dlatego Barbie za niezwykłą determinację, konsekwencję i siłę marzeń doceniła grono wyjątkowych kobiet, wśród których są między innymi sportsmenki, aktorki, gwiazdy TV, kobiety biznesu oraz nauki.

 

  1. Yara Shahidi, USA, Aktorka, modelka, aktywistka, działająca na rzecz edukacji dziewcząt. Założycielka Yara’s Club – wirtualnego miejsca spotkań dla licealistek, gdzie mogą dyskutować na temat ważnych problemów społecznych, samodoskonalenia oraz możliwości zdobycia wyższego wykształcenia.
  2. Naomi Osaka, USA, Tenisistka, obecnie nr 1 w rankingu WTA. Pierwsza japońska zawodniczka w historii, która wygrała Wielkiego Szlema. W finale U.S. Open w 2018 r. pokonała swoją idolkę z dzieciństwa – Serenę Williams. W 2019 roku trafiła na okładkę „Time”, a w 2020 będzie twarzą Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
  3. Adwoa Aboah, Wielka Brytania, Modelka i aktywistka, założycielka Gurls Talk, internetowej społeczności, w której młode kobiety mogą swobodnie rozmawiać, poruszając tematy zdrowia psychicznego, edukacji, samodzielnej opieki nad dziećmi oraz związków.
  4. Kristina Vogel, Niemcy, Mistrzyni w kolarstwie, która w trakcie przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich uległa poważnemu wypadkowi, w efekcie którego porusza się na wózku. Wyjątkowa, silna dziewczyna jest idealnym wzorem do naśladowania, przekonując każdego dnia, że nie można się poddawać.
  5. Eleni Antoniadou, Grecja, Naukowiec NASA zajmujący się medycyną regeneracyjną i bioastronautyką. Interesuje się terapią z wykorzystaniem komórek macierzystych w regeneracji ciała oraz biodrukowaniem 3D do zastosowań kosmicznych. Wspiera promocję oddawania narządów do przeszczepów, angażuje się w walkę z nielegalnym handlem organami oraz popiera działania zachęcające dziewczęta do studiowania i kariery na kierunkach ścisłych.
  6. Rosanna Marziale, Włochy, Szefowa kuchni, która przełamuje bariery w gastronomii, wprowadzając nowe techniki i przepisy z wykorzystaniem regionalnych produktów. Poprzez rekonceptualizację składników dań udowadnia, że można dokonać wszystkiego, na co pozwala wyobraźnia. Tworzy słynne dania, dzięki którym zyskała przydomek “Królowej Mozzarelli”.
  7. Ita Buttrose, Australia, Dziennikarka, redaktorka i legendarna osobowość medialna. Pierwsza w historii kobieta redagującą jedną z najważniejszych wysokonakładowych gazet w Australii i najmłodsza redaktor naczelna magazynu „Weekly”, który w czasie, gdy przejęła go Ita, był najlepiej sprzedającym się magazynem na świecie. Za zasługi dla zdrowia, bycie wzorem do naśladowania dla ambitnych kobiet w biznesie, a także za działanie na rzecz społeczeństwa otrzymała honorowy doktorat medycyny od Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.
  8. Dipa Karmakar, Indie, Mistrzyni w gimnastyce – pierwsza w historii indyjska gimnastyczka, która startowała w Igrzyskach Olimpijskich i która zdobyła złoty medal na zawodach o randze światowej. Jedna z pięciu kobiet, którym udało się wykonać skok Produnova oraz podwójne salto do przodu po wybiciu rękoma z konia – najtrudniejszą obecnie akrobację w gimnastyce żeńskiej. Nagrodzona za osiągnięcia najważniejszym wyróżnieniem sportowym w Republice Indii – nagrodą Rajiv Gandhi Khel Ratana.
  9. Gülse Birsel, Turcja, Felietonistka i scenarzystka, redaktor naczelna tureckiego wydania „Esquire” i „Harper’s Bazaar”. Prezenterka i twórczyni programu telewizyjnego, aktorka i twórca scenariusza filmu fabularnego, aktywistka walcząca o prawa kobiet.
  10. Tessa Virtue, Kanada, Mistrzyni łyżwiarstwa figurowego – utytułowana łyżwiarka, która wraz ze swoim partnerem, jako najmłodsza para w historii, zdobyła zloty medal olimpijski.
  11. Karla Wheelock, Meksyk, Alpinistka, pisarka i wykładowczyni – pierwsza Latynoska, która zdobyła Koronę Ziemi. Obecnie działaczka społeczna, businesswoman, mówczyni i uczestniczka ekspedycji liderów meksykańskich na Antarktydę.
  12. Mariana Costa Checa, Peru, Bizneswoman – współzałożycielka Laboratoria, start-upu o wpływie społecznym, dzięki któremu sektor technologii w Ameryce Łacińskiej staje się przykładem różnorodności i integracji, inicjatywy, która przygotowuje tysiące kobiet do rozpoczęcia kariery w branży technologicznej. Wielokrotnie nagradzana za działalność społeczną, jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie (wg TV BBC).
  13. Tetsuko Kuroyanagi, Japonia, Aktorka i prezenterka, prowadząca i tworząca talk-show, jedną z pierwszych japońskich celebrytek, które zyskały międzynarodowy rozgłos. W latach 70. i 80. zmieniła tradycyjny wizerunek kobiet występujących w telewizji.
  14. Chen Man, Chiny, Artystka sztuk wizualnych i businesswoman. Stworzyła wyjątkowy język wizualny, który zrewolucjonizował fotografię mody w Chinach. Dyrektorka oraz współzałożycielka firmy internetowej, która opracowuje aplikacje społecznościowe ze zdjęciami. Członek i jeden z Młodych Światowych Liderów Światowego Forum Ekonomicznego.
  15. Melodie Robinson, Nowa Zelandia, Dziennikarka i prezenterka sportowa oraz była reprezentantka żeńskiej reprezentacji Nowej Zelandii w rugby. Producentka sportowa, komentatorka i prezenterka oraz założycielka grupy The Wonderful Group, promującej większą różnorodność i umocnienie pozycji kobiet w mediach sportowych.
  16. Iwona Blecharczyk, Polska, Zawodowy kierowca ciężarówki. Nauczycielka angielskiego i krawcowa, która udowodniła, że kobieta może zostać profesjonalnym kierowcą samochodu ciężarowego. Jedna z pierwszych kobiet w Polsce, a także jedna z zaledwie kilku w Europie, zajmujących się transportem specjalistycznym. Na swoim koncie ma już transport najdłuższego dozwolonego ładunku w Europie – 54 metry długości. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w programie „Ice Road Trucking”. Jako jedna z niewielu kobiet pracowała na polu naftowym, przez które przejechała ciężarówką o całkowitej masie około 63 ton. Ponadto ambasadorka Fundacji Truckers Life, która zajmuje się popularyzacją i budową darmowych całodobowych siłowni na parkingach oraz promotor zdrowego stylu życia wśród kierowców.
  17. Lyasan Utiasheva, Rosja, Mistrzyni gimnastyki artystycznej – legendarna gimnastyczka i wielokrotna mistrzyni świata i Europy. Bizneswoman, twórczyni internetowego projektu „Sila Voli”, Ambasadorka Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 r.
  18. Maya Gabiera, Brazylia, Surferka, jedna z najlepszych surferek Big Wave na świecie. Obecna rekordzistka świata w surfowaniu po największej fali, zwyciężczyni nagrody ESPY dla najlepszej sportsmenki ekstremalnej.
  19. Lisa Azuleos, Francja, Reżyserka, pisarka i producentka, walcząca o wzmocnienie pozycji kobiet. Przewodnicząca organizacji Together Against Gynophobia, która zajmuje się organizacją międzynarodowych konkursów filmów krótkometrażowych wspierających walkę z przemocą wobec kobiet.

 

Źródło: Barbie

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).