Polska jest dużym graczem na rynku dodatków | MOTOFAKTOR

Polska jest dużym graczem na rynku dodatków

O sytuacji na rynku olejowym oraz mitach związanych z płukankami układu olejowego rozmawiamy z Piotrem Meringiem, Kierownikiem ds. marketingu w Liqui Moly.
27/04/2023

Rynek olejów stoi przed trudnym momentem w historii motoryzacji – jakie są prognozy firmy w związku z rokiem 2035?

Na razie rynek olejów przejawia cechy rynku dojrzałego, ale nadal odnotowujemy wzrosty sprzedaży. Liqui Moly dostarcza oleje przede wszystkim na rynek wtórny, więc na razie nie obawiamy się spadku popytu na nasze produkty. Brak inwestycji w infrastrukturę energetyczną i problemy z trwałością i ceną baterii sprawiają, że 2035 rok nie wydaje się do końca realny, jeśli chodzi o zaprzestanie sprzedaży silników spalinowych.

Jaki jest podział sprzedaży Liqui Moly na poszczególne rynki na świecie? Czy zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w Europie wpłynie na działania globalne firmy?

Nie znam dokładnej struktury sprzedaży Liqui Moly na świecie.

Liqui Moly to nie tylko oleje, ale też cała gama dodatków do olejów, paliw czy środków czyszczących. Czy to, co się dzieje na rynku olejów (np. trendy związane z olejami niskiej lepkości) wpływa na zainteresowanie klientów dodatkami do olejów czy paliw?

Widzimy zwiększone zainteresowanie dodatkami. Tryb Long Life, wtrysk bezpośredni i duże wysilenie silników sprawia, że sprzedajmy coraz więcej preparatów do usuwania nagaru z układów dolotowych, czyszczenia wtryskiwaczy i płukania silników.

Czy w związku z rosnącym wiekiem parku samochodowego i prognozami dotyczącymi zakazu sprzedaży – można się spodziewać, że średni wiek pojazdów będzie rósł, a co za tym idzie – użytkownicy będą poszukiwali sposobów na utrzymanie silników w dobrej kondycji za pomocą różnego rodzaju specyfików?

Jest to możliwe, dzięki łatwości w zdobywaniu informacji (Internet), kierowcy coraz częściej sięgają po produkty do samodzielnej naprawy pojazdu.

Jak duży jest rynek dodatków do olejów / paliw w Polsce i Europie? Czy można się pokusić o podanie jakiegoś porównania Polski z innymi krajami?

Nie mamy danych dotyczącego rynku dodatków w Europie. Dzięki naszym staraniom Polska to niewątpliwie duży gracz na tym rynku.

Żaden dodatek nie naprawi silnika – to powiedzenie to mit czy prawda?

Mit – wszystkie dodatki wrzucane są do jednego worka i są kojarzone z „motodoktorem”, czyli preparatem do maskowania złego stanu silnika. W naszej ofercie można znaleźć dodatki, które czyszczą i przez to mogą naprawić silnik. Np. płukanie silnika może zwiększyć kompresję i zniwelować dymienie silnika. Dodatek do wtryskiwaczy poprawia rozpylanie paliwa i też poprawia stan silnika.

 

Dzięki czystym wtryskiwaczom silnik pracuje ciszej, mniej dymi i pali mniej paliwa.

 

Mamy też w ofercie produkty, które doraźnie poprawiają stan silnika takie jak preparat do zmiękczania uszczelek, który niweluje wycieki, środek do zwiększenia lepkości oleju, który zwiększa ciśnienie oleju. Innymi słowy, dodatki mają szerokie zastosowanie, a chemiczna naprawa w wielu przypadkach pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty pieniędzy.

Płukanka do układu olejowego uszkodziła mi silnik – czy to jest mit, czy prawda?

To mit. Od lat sprzedajemy znaczne ilości takich produktów i w zasadzie, nie mamy reklamacji.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy używaniu płukanek lub dodatków do oleju/paliwa?

Klienci bardzo często nas pytają o łączenie wielu dodatków.

 

Zasada jest taka, że można dowolnie łączyć różne dodatki natomiast nie można przekroczyć maksymalnego stanu oleju. Nie ma też sensu łączyć dodatków o podobnym działaniu.

Czy są silniki lub samochody, w których stosowanie płukanek nie ma sensu, lub nie przynosi odpowiednich efektów?

Płukankę powinno się stosować przy każdej wymianie oleju w każdym samochodzie. Niezależnie czy jest to hybryda, diesel czy benzyna. Co więcej -nowoczesne silniki powinny być płukane obowiązkowo.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).