Dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski ustalił, że gdy w połowie września 2022 roku ukraińscy żołnierze zestrzelili nad Krupiańskiem w obwodzie charkowskim wysłanego przez Rosjan drona bojowego produkcji irańskiej, zainteresowanie ukraińskich służb wzbudziła jedna z części znalezionych w szczątkach strąconego bezzałogowca. Była to pompa paliwowa. Według informacji Radia ZET, do irańskich dronów Shahed 136 trafiały pompy wytwarzane przez należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu spółkę Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego – Poznań Sp. z o.o.
Prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, poinformował w TVN24, że śledztwo, które prowadzi Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, dotyczy wywozu z Polski bez wymaganego prawem zezwolenia Ministra Rozwoju i Technologii produktów wytwarzanych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Poznań sp. z o.o. będących produktami podwójnego zastosowania – zarówno dla celów cywilnych, jak i celów wojskowych.
Zarząd firmy WSK-Poznań potwierdził fakt prowadzenia przez Prokuraturę Krajową oraz Agencje Bezpieczeństwa Wewnętrznego śledztwa w sprawie eksportu części produkowanych przez firmę do Iranu. „WSK Poznań Sp. o.o. jest producentem pomp wtryskowych do silników diesla z zastosowaniem w ciągnikach rolniczych. Pompy te nie są technologicznie przystosowane do zasilania silników lotniczych ze względu ich wagę ani do pracy z paliwem innym niż olej napędowy a w szczególności pracy z paliwem lotniczym” – wyjaśnił w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej spółki dr inż. Mikołaj Hauke, Członek Zarządu WSK-Poznań.
Spółka zapewnia, że wprowadziła procedury wewnętrznej kontroli potencjalnych odbiorców, w szczególności każdorazowo, dokładnie sprawdzany jest każdy potencjalny kontrahent, przeznaczenie zamawianego towaru a następnie dokonuje się analizy sankcji obowiązujących w danym czasie. W przypadku eksportu poza rynek UE, WSK Poznań Sp. z o.o. wymaga od potencjalnych klientów przesłania deklaracji użytkownika końcowego.
Obecny Członek Zarządu prowadzący nadzór nad Spółką, został powołany w marcu 2024 roku, natomiast poprzednia Prezes Zarządu została odwołana z dniem 30 kwietnia 2024 roku. W dniu 03 czerwca została dokonana zmiana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
„Obecny Zarząd dokłada wszelkich starań w celu wyjaśnienia sprawy, deklarując pełną otwartość na współpracę z organami prowadzącymi postępowanie oraz prowadzi niezbędne działania celem zabezpieczenia przyszłości Spółki” – zapewnia dr inż. Mikołaj Hauke.
Źródło: Radio ZET, TVN24, WSK Poznań
Fot. Tasnim News Agency/Wikimedia.org
Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?