Co się dzieje na styku koła z podłożem- cz. 1 | MOTOFAKTOR

Co się dzieje na styku koła z podłożem- cz. 1

Stefan Myszkowski opisuje czym jest poślizg wzdłużny koła i szczegółowo wyjaśnia siły hamowania i napędową oddziałujące na koło pojazdu.

Mówiąc „poślizg” potocznie myślimy o sytuacji, gdy tracimy kontrolę nad samochodem. Jednak w ścisłej terminologii technicznej „poślizg” ma inne znaczenie. Bez jego występowania samochód nie mógłby się poruszać.

Poślizg – a ściślej poślizg wzdłużny koła, jest podstawowym pojęciem koniecznym do opisu zasady działania układów: ABS, ASR, ESP i pokrewnych. Coraz częściej w opisach technicznych samochodów nie są one wymieniane, ale grupa tych systemów jest zbiorczo nazywana „systemem regulacji poślizgu” – w j. angielskim „Slip Control System”. Jest również pojęcie tzw. poślizgu poprzecznego koła, ale to inne zagadnienie.

Siły na styku opony z nawierzchnią drogi

Koło pojazdu jest dociskane do nawierzchni drogi siłą FNK (ilustracja 1). Gdy samochód nie porusza się, siły docisku kół zależą od rozkładu jego masy. Podczas hamowania zwiększa się docisk kół przednich a zmniejsza tylnych. Podczas przyspieszania jest odwrotnie.

Koło i działające na nie siły
Ilustracja 1

 

Na styku opony z nawierzchnią drogi mogą być generowane trzy siły:

  • FH – siła hamowania, konieczna do zmniejszania prędkości pojazdu;
  • FN – siła napędowa, konieczna do pokonywania oporów ruchu samochodu;
  • FB – siła boczna, konieczna do zmiany kierunku ruchu pojazdu i do utrzymania pojazdu w ruchu po łuku.

W tym artykule zajmiemy się tylko siłami: hamowania i napędową.

Prędkość pojazdu i prędkości koła

Prędkość ruchu osi koła jest równa prędkości pojazdu VP (ilustracja 2). Koło pojazdu obraca się z prędkością obrotową nK. Prędkość punktu położonego na obwodzie koła – w skrócie obwodowa, wynosi VO. Można ją obliczyć znając prędkość obrotową koła nK i promień koła.

 

Prędkości charakterystyczne dla pojazdu
Ilustracja 2. Prędkości charakterystyczne dla pojazdu i jego kół: VP – prędkość pojazdu; VO – prędkość obwodowa punktu położonego na obwodzie koła (na rysunku – punktu położonego pionowo nad osią obrotu koła); nK – prędkość obrotowa koła. Uwaga – rysunek jest wykonany przy założeniu, że na styku opony z nawierzchnią drogi nie jest generowana siła hamowania lub napędowa.

 

Tu informacja: W obliczeniach trzeba uwzględnić prędkość obrotową podaną w radianach na sekundę [1/s], a nie w liczbie obrotów na minutę. Radian jest miarą kątową, ale bezwymiarową. Jeśli promień koła podamy w metrach to obliczona prędkość obwodowa będzie wyrażona w metrach na sekundę [m/s].

Siła hamowania i jej wartość

Siła hamowania FH (ilustracja 3) jest niezbędna do zmniejszania prędkości samochodu. Jest ona skierowana przeciwnie do kierunku ruchu samochodu. Jej wartość obliczamy z wzoru (1):

Poślizg wzdłużny koła wzór 1

w którym:

  • FNK – siła nacisku koła na nawierzchnię drogi;
  • μW  – współczynnik tarcia wzdłużnego opony o nawierzchnię drogi.
Ilustracja 3

 

Wartość siły FNK nie jest stała – zmienia się podczas ruchu pojazdu a wartość współczynnika tarcia wzdłużnego opony mW, zależy od:

  • rodzaju i stanu nawierzchni drogi (np. sucha, mokra), z którą współpracuje opona;
  • współczynnika poślizgu koła podczas hamowania PKH – o nim w następnym punkcie;
  • prędkości ruchu samochodu;
  • konstrukcji opony i jej rozmiaru.

Współczynnik poślizgu koła podczas hamowania

Jak wynika ze wzoru 1, do powstania siły hamowania FH pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi konieczne jest wystąpienie tarcia. Aby ono powstało konieczne jest najpierw wystąpienie tzw. poślizgu koła przy hamowaniu PKH. Jego wartość obliczamy ze wzoru (2):

wzór 2

w którym (patrz ilustracja 2):

  • VP  – prędkość środka koła, równa prędkości pojazdu;
  • VO  – prędkość punktu położonego na obwodzie koła.

Charakterystyczne wartości poślizgu koła podczas hamowania przedstawia ilustracja 4.

Przykład. Jeśli samochód jedzie z prędkością VP = 50km/h, ale prędkość obwodowa hamowanego koła, która wynika z jego prędkości obrotowej, wynosi VO = 40km/h, to znaczy, że koło ma poślizg przy hamowaniu PKH = 0,2.

Charakterystyczne wartości poślizgu koła podczas hamowania
Ilustracja 4. Podczas generowania siły hamowania FH poślizg koła przy hamowaniu PKH może przyjmować następujące wartości: rys. a – równą 0, jeśli prędkość obwodowa koła VO0 jest równa prędkości VP, z którą porusza się środek koła i pojazd (koło toczy się wówczas bez poślizgu a pomiędzy oponą i nawierzchnią drogi nie jest generowana siła hamowania FH); rys. b – większą od zera, ale mniejszą od jedności, jeśli prędkość obwodowa koła VO1 jest mniejsza od prędkości VP, z którą porusza się środek koła i pojazd; rys. c – równą 1, jeśli prędkość obwodowa koła VO2 jest równa 0, czyli koło się nie obraca a środek koła, wraz z całym pojazdem, porusza się z prędkością VP (mówimy wówczas, że koło jest zablokowane).

Zależność współczynnika tarcia wzdłużnego opony od współczynnika poślizgu koła przy hamowaniu

Przedstawia ją ilustracja 5. Wykres jest przedstawiony w skali względnej. Wartość maksymalna współczynnika tarcia µWMAX jest możliwa do uzyskania pomiędzy oponą a betonową i suchą nawierzchnią drogi. Linia na wykresie ma charakterystyczne punkty. Są omówione w podpisie rysunku.

Dla innych nawierzchni dróg, z wyjątkiem nawierzchni luźnych lub sypkich, kształt linii wykresu jest taki sam, ale wartości współczynników tarcia mają niższe wartości.

Zależność współczynnika tarcia wzdłużnego opony od współczynnika poślizgu koła przy hamowaniu
Ilustracja 5. Zmiana wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW w zależności od współczynnika poślizgu koła przy hamowaniu PKH dla betonowej i suchej nawierzchni. Na wykresie można wyróżnić trzy charakterystyczne punkty: T – poślizg koła ma wartość równą 0 (koło się toczy) dlatego współczynnik tarcia wzdłużnego opony µW ma wartość równą 0 (rys. 4a, siła hamowania będzie miała wówczas również wartość równą 0); HMT – dla określonej wartości poślizgu koła przy hamowaniu PKH(µWMAX), hamowanie odbywa się z maksymalną wartością współczynnika tarcia wzdłużnego opony µWMAX; Z – poślizg koła ma wartość równą 1 (koło nie obraca się, jest zablokowane). W punkcie Z, dla betonowej i suchej nawierzchni drogi oraz innych nawierzchni z wyjątkiem sypkich lub luźnych, współczynnik tarcia wzdłużnego opony µW osiąga wartość niższą od maksymalnej i większą od 0.

Siły oporów, siła napędowa i jej wartość

Jeśli samochód porusza się ze stałą prędkością, wówczas siła napędowa FN musi równoważyć tylko siły: oporu toczenia opon i powietrza – ilustracja 6a. One zawsze towarzyszą ruchowi pojazdu. Im szybciej jedziemy, to siła oporu powietrza zaczyna coraz bardziej dominować nad siłą oporu toczenia opon.

Jeśli samochód będzie przyspieszał, to siła napędowa musi dodatkowo zrównoważyć siłę bezwładności – ilustracja 6b. Jeśli samochód będzie jechał ze stałą prędkością, ale pod górę – ilustracja 7, to trzeba będzie dodatkowo pokonać siłę, która wymusza ruch samochodu ze wzniesienia „na dół”. To tylko przykłady sił oporu i ich „kombinacji”.

Siła napędowa FN powstaje na styku pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi – ilustracja 8. Jej wartość obliczamy z wzoru nr 3:

Wzór na siłę napędowa FN powstającą na styku pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi

w którym:

  • FNK – siła nacisku koła na nawierzchnię drogi;
  • μW  – współczynnik tarcia wzdłużnego opony o nawierzchnię drogi.

Wartość siły FNK – co już wiemy, zmienia się podczas ruchu pojazdu a wartość współczynnika tarcia wzdłużnego opony mW zależy od:

  • rodzaju i stanu nawierzchni drogi (np. sucha, mokra), z którą współpracuje opona;
  • współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu (pojazdu) PKN (przy hamowania mówimy o poślizgu koła PKH, ale współczynnik PKN inaczej obliczamy i interpretujemy, o czym w następnym punkcie);
  • prędkości ruchu samochodu;
  • konstrukcji opony i jej rozmiaru.
siła napędowa
Ilustracja 6. Siły oporu towarzyszące ruchowi samochodu po drodze poziomej, przy: rys. a – stałej prędkości (V – stała); rys. b – ruchu przyspieszonym (V – rośnie). Oznaczenia na rysunku: V – prędkość pojazdu; Ft – siła oporu toczenia; Fp – siła oporu powietrza; Fb – siła bezwładności.

 

Siły oporu towarzyszące ruchowi samochodu pod górę
Ilustracja 7. Siły oporu towarzyszące ruchowi samochodu ze stałą prędkością (V – stała), przy wjeździe na wzniesienie. Oznaczenia na rysunku: V – prędkość pojazdu; Ft – siła oporu toczenia; Fp – siła oporu powietrza; Fw – siła oporu przy wjeździe na wzniesienie.

 

Siła napędowa
Ilustracja 8

Współczynnik poślizgu koła przy napędzaniu

Jak wynika z wzoru 3, do powstania siły napędowej FN pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi konieczne jest wystąpienie tarcia. Aby ono powstało konieczne jest najpierw wystąpienie tzw. poślizgu koła przy napędzaniu PKN. Jego wartość obliczamy ze wzoru (4):

Wzór 4

w którym (patrz ilustracja 2):

  • VP  – prędkość środka koła, równa prędkości pojazdu;
  • VO  – prędkość punktu położonego na obwodzie koła.

Charakterystyczne wartości poślizgu koła podczas napędzania przedstawia ilustracja 9.

Charakterystyczne wartości poślizgu koła podczas napędzania
Ilustracja 9. Podczas generowania siły napędowej FN poślizg koła przy przyspieszaniu PKN, przyjmuje następujące wartości: rys. a – równą 0, jeśli prędkość obwodowa koła VO0 jest równa prędkości VP, z którą porusza się środek koła i pojazd (koło toczy się wówczas bez poślizgu a pomiędzy oponą i nawierzchnią drogi nie jest generowana siła napędowa FN); rys. b – większą od 0, ale mniejszą od 1, jeśli prędkość obwodowa koła VO1 jest większa od prędkości VP, z którą porusza się środek koła i pojazd; rys. c – im prędkość obwodowa koła VO2 jest większa w stosunku do prędkości VP, z którą porusza się środek koła i pojazd, tym wartość współczynnika poślizgu koła przy przyspieszaniu PKN dąży do wartości równej 1; rys. d – jeśli prędkość VP, z którą porusza się środek koła i pojazd jest równa 0 (samochód nie porusza się) a prędkość obwodowa koła VO3 jest większa od 0, to wartość współczynnika poślizgu koła przy przyspieszaniu PKN jest równa 1.

Przykład. Jeśli samochód jedzie z prędkością VP = 50km/h, ale prędkość obwodowa napędzanego koła, która wynika z jego prędkości obrotowej, wynosi VO = 70km/h, to znaczy, że koło ma poślizg przy napędzaniu PKN = 0,29.

Zależność współczynnika tarcia wzdłużnego opony od współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu

Przedstawia ją ilustracja 10. Wykres jest przedstawiony w skali względnej. Wartość maksymalna współczynnika tarcia µWMAX jest możliwa do uzyskania pomiędzy oponą a betonową i suchą nawierzchnią drogi. Linia na wykresie ma charakterystyczne punkty. Są omówione w podpisie rysunku.

Zależność współczynnika tarcia wzdłużnego opony od współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu
Ilustracja 10. Zmiana wartości współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW w zależności od współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN dla betonowej i suchej nawierzchni. Na wykresie można wyróżnić trzy charakterystyczne punkty: T – poślizg koła ma wartość równą 0 (koło się toczy) dlatego współczynnik tarcia wzdłużnego opony µW ma wartość równą 0 (rys. 9a, siła napędowa będzie miała wówczas również wartość równą 0); NMT – dla określonej wartości poślizgu koła przy napędzaniu PKN(µWMAX), napędzanie odbywa się z maksymalną wartością współczynnika tarcia wzdłużnego opony µWMAX; OBR – poślizg koła ma wartość równą 1 co oznacza, że koło się obraca (rys. 9d, VO3 > 0; prędkość obrotu nie ma znaczenia) ale generowana siła napędowa FN jest za mała, aby pojazd mógł się poruszać (prędkość VP = 0). Jeśli pojazd porusza się (rys. 9b i c, VP > 0) a koło obraca się z coraz większą prędkością, to wartość współczynnika poślizgu koła przy napędzaniu PKN jest coraz bliższa jedności (w matematyce mówimy – dąży do jedności), ale nie będzie równa 1. W punkcie Z, dla betonowej i suchej nawierzchni drogi, współczynnik tarcia wzdłużnego opony µW osiąga wartość niższą od maksymalnej µWMAX i większą od zera. Dla innych rodzajów nawierzchni dróg jest podobnie, ale są nawierzchnie, dla których to w punkcie Z wartość współczynnika tarcia wzdłużnego opony µW jest największa.

Dla innych nawierzchni dróg kształt linii wykresu jest inny a wartości współczynników tarcia mają niższe wartości.

Autor: Stefan Myszkowski

Rysunki: Stefan Myszkowski

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google:

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).