Od września 2021 r., międzynarodowe konsorcjum REC-N-COMP wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) aktywne w obszarze materiałów cyrkularnych i recyklingu surowców tekstylnych, drewnianych i kompozytowych. W projekcie wzięły udział firmy z branż motoryzacyjnej, tekstylnej i meblarskiej, wspierając międzynarodowy rozwoju MŚP na trzech rynkach: USA, Japonii i Singapuru.
Przez ostatnie dwa lata w ramach projektu REC-N-COMP bezpośrednie wsparcie otrzymały 22 przedsiębiorstwa z Polski, Włoch, Francji i Belgii. Polskę reprezentowały tam:
1. DRP Group – firma specjalizująca się w produkcji modyfikowanych tworzyw sztucznych na bazie surowców pochodzących z odzysku,
2. TC3 – producent ultralekkich i wysokowytrzymałych nowoczesnych kompozytów na bazie popularnych włókien np. węglowego, aramidowego i bazaltowego, z innowacyjnymi przekładkami uszlachetniającymi kompozyt,
3. MAGNETIX Lamination – firma świadcząca usługi klejenia tekstyliów pianką poliuretanową oraz klejem poliuretanowym,
4. PPHU MARCUS Marek Bartoszek – firma oferująca m.in. usługi w zakresie malowania lakierami ciekłymi i proszkowo oraz wytwarzająca produkty z włóknin i tworzyw sztucznych.
W trakcie wspólnych wyjazdów do USA, Japonii i Singapuru przedsiębiorcy poznawali potencjalnych partnerów biznesowych i podejmowali z nimi współpracę. Korzyści z udziału w projekcie tak podsumowuje Ewa Witoń – Manager ds. Innowacji w szczecińskiej firmie TC3, która uczestniczyła w misji do Japonii:
„To było niezwykłe doświadczenie móc znaleźć się w miejscu, gdzie narodziła się na szeroką skalę produkcja włókna węglowego, czyli materiału, z którym na co dzień pracuję. Rozmowy z bardzo mądrymi ludźmi, dostawcami na cały świat najnowocześniejszych rozwiązań kompozytowych pozwoliły jeszcze bardziej rozszerzyć moją wiedzę o kompozytach. Będziemy próbowali teraz zaimplementować ją w Europie”.
Obecnie projekt już dobiega końca, co jest dobrą okazją do podsumowania osiągnięć.
W dniach 22 i 23 lutego 2024 r. konsorcjum projektowe REC-N-COMP organizuje w belgijskim mieście Kortrijk (w Centrum Surowców Wtórnych „Circular Materials Center”) dwudniowe wydarzenie „From waste to WOW”. Zaplanowano liczne prezentacje i studia przypadków (case studies), będzie również okazja do networkingu. Uczestnicy odbędą też wizyty studyjne w firmach mających bogate doświadczenia w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego.
Wydarzenie odbędzie się w centrum badawczo-szkoleniowym dla sektora tworzyw sztucznych i tekstyliów w Kortrijk. Miejsce to zapewnia dostęp do wiedzy specjalistycznej i nowoczesnego parku maszynowego, skupia i integruje jednostki badawcze, organizatorów szkoleń, organizacje branżowe i pracodawców, a także przedsiębiorstwa.
Organizatorzy zaplanowali również „mikro-targi”, gdzie uczestnicy zaprezentują produkty i rozwiązania z zakresu obiegu zamkniętego. Będzie to znakomita przestrzeń do poszukiwań nowych partnerów biznesowych, upowszechnienia i wykorzystania rezultatów projektu REC-N-COMP, a także ustalenia kierunków dalszego rozwoju już zbudowanego partnerstwa. Wydarzenie będzie stanowiło platformę do nawiązania nowych kontaktów i wspierania komplementarności oraz obiegu zamkniętego w dziedzinie surowców wtórnych.
22 lutego 2024 (czwartek)
23 lutego 2024 r. (piątek)
REC-N-COMP to partnerstwo pięciu europejskich klastrów z komplementarnych branż, reprezentujących cztery kraje:
Projekt rozpoczął się we wrześniu 2021 r., a zakończy w marcu 2024 r. Jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej COSME.
Źródło: PGM
Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?