Na wstępie należy podkreślić, że produkcja filtrów PZL Filters odbywa się w Polsce. Ale nie chodzi tu o kwestie patriotyczne (które oczywiście też są ważne), ale o to, że nie zależy ona od długich łańcuchów dostaw. I właśnie dzięki temu, w okresie pandemii, PZL Sędziszów mógł nieprzerwanie realizować zamówienia, co wzmocniło jego pozycję zarówno w Polsce jak też na rynkach zagranicznych.
Materiały filtracyjne (bibuły, włókniny) to jeden z najważniejszych elementów każdego filtra. PZL Sędziszów korzysta tutaj z najlepszych europejskich poddostawców. Są to m.in. takie firmy jak Ahlstrom, Hollingsworth & Vose, Neenah Gessner. To prawdziwi światowi giganci, którzy zaopatrują także innych czołowych producentów zachodnich. Oznacza to, że w wielu przypadkach PZL Filters ma te same materiały filtrujące, które znajdziemy w najdroższych filtrach konkurencyjnych albo tych montowanych na pierwszy montaż w fabrykach samochodów.
PZL Sędziszów jako jeden z nielicznych producentów w regionie posiada własną tłocznię do stalowych obudów filtrów puszkowych. To także olbrzymi atut, ponieważ gwarantuje to nie tylko zachowanie odpowiednich parametrów geometrycznych, ale również odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. Chodzi zarówno o zewnętrzny wygląd filtra, jak też o to co w środku. Polski producent nadzorując proces produkcji może zapewnić, że drobiny rdzewiejącego czy łuszczącego się materiału obudowy nie dostaną się do filtrowanego oleju lub paliwa.
Własna tłocznia pozwala także bardzo szybko wprowadzać na rynek nowe referencje filtrów, albo modyfikować te już istniejące.
PZL Sędziszów dba o kontrolę jakości i systematycznie sprawdza parametry produkowanych filtrów. Testowane są równie nowe referencje przed wprowadzaniem na rynek. Jak można się łatwo domyślić, w laboratorium PZL prowadzi się także wewnętrzne testy porównawcze filtrów PZL Filters oraz modeli konkurencyjnych.
To właśnie dzięki badaniom laboratoryjnym, niektóre modele filtrów mają zwiększoną liczbę plis (gęstszą „harmonijkę” warstwy filtrującej). Taki zabieg tylko nieznacznie podnosi koszty produkcji, ale za to znacznie zwiększa chłonność filtra. W przypadku PZL ten parametr na ogół jest większy niż wymagany.
Filtry powietrza PZL Filters gwarantują skuteczne oczyszczanie w bardzo szerokim spektrum zanieczyszczeń (5-30 μm). Filtry paliwa – są w stanie wychwytywać cząstki o wielkości na poziomie od 3 do 5 µm. W przypadku filtrów oleju mówimy o poziomie 10-25 µm, który dla oleju jest również bardzo wyśrubowany.
Filtry PZL Filters produkowane są pod stałym nadzorem jakości. Z każdej uwagi kontrolerów natychmiast wyciągane są wnioski. W zależności od potrzeb możliwa jest zarówno jakaś drobna regulacja na linii produkcyjnej jak również jej zatrzymanie celem wyeliminowania problemu.
Analogiczny sposób postępowania dotyczy ewentualnych reklamacji. Nawet jeśli przyczyna usterki leży po stronie Klienta, produkt jest podawany analizie. Jeśli jest to możliwe, wprowadzane są później udoskonalenia produkcyjne, dzięki którym produkty PZL Filters jeszcze lepiej radzą sobie z granicznym obciążeniem wynikającym np. z wydłużenia interwałów między wymianami.
Takie postępowanie nie jest możliwe w firmach, które jedynie konfekcjonują towar zamawiany np. ze Wschodu.
W przypadku PZL Filters jakość to coś niemalże namacalnego. Każda nowa referencja przed wprowadzeniem na rynek przechodzi fazę projektową, testową, prototypową, przedprodukcyjną, a kiedy już trafia na taśmę jest cały czas poddawana kontroli jakości. PZL Sędziszów to nie tylko najlepsze materiały filtracyjne. To także wysoka precyzja konstrukcji, staranny montaż i ściśle określone parametry filtrowania.
Artykuł sponsorowany przez PZL Sędziszów