Fabryka PZL Sędziszów poszerzyła niedawno linie produkcyjne o proces technologiczny wykorzystujący cząstki nano-srebra. Badania wykonane na zlecenie PZL Sędziszów wykazały, że materiał filtra kabinowego pokryty roztworem zawierającym nano-srebro wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową.
Technologia wykorzystywana pierwotnie w filtrach kabinowych, znajduje zastosowanie w maseczkach ochronnych. Maseczka wykonana z zastosowaniem podobnego materiału ma blokować możliwość zakażenia się bakteriami grzybów i pleśni, które w konsekwencji mogą spowodować ogólne obniżenie odporności organizmu i narażenie na powikłania pochodzące z innych źródeł np. COVID-19.
W kontekście samych wirusów maseczki pełnią przede wszystkim rolę ochronną – zapobiegają bezpośrednim kontaktom rąk z ustami oraz chronią twarz np. w sytuacji kasłania w pobliżu osoby zarażonej. Z tego względu, podobnie jak fartuchy, są to elementy kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się choroby, a równocześnie deficytowe z uwagi na coraz większe obciążenie służby zdrowia.
PZL Sędziszów posiada know-how do tego, by pozytywnie przyczynić się do poprawy warunków sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza w tak trudnych czasach jak obecnie. Technologie wykorzystywane w dziedzinie filtrów kabinowych znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu maseczek ochronnych. W związku z tym podjęliśmy decyzję o uruchomieniu ich produkcji. Pierwsza oferta zostanie skierowana do służb państwowych w odpowiedzi na apel Ministerstwa Rozwoju (akcja #pomagamy), a następnie do sieci dystrybucji. Jesteśmy przekonani, że pomoże to zwiększyć skuteczność działań polskiej służby zdrowia i wpisuje się w zakres społecznej odpowiedzialności biznesu PZL Sędziszów.
Członek Zarządu i Dyrektor Zakładu PZL Sędziszów - Grzegorz Trafiał
Źródło: PZL Sędziszów