PZPO przypomina o 7 podstawowych zasadach dotyczących opon. Pozwolą one na spokojne i bezpieczne spędzenie urlopu w okresie letnim.
Opony pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas jazdy, ponieważ są jedynym elementem, który łączy pojazd z drogą. W trakcie letnich upałów, gdy termometry sięgają nawet 40 stopni Celsjusza, opony są szczególnie narażone na duże obciążenia, ścieranie i odkształcenia. Dlatego przed wyruszeniem na wakacje warto dokładnie sprawdzić ich stan, aby zapewnić sobie bezpieczną podróż.
„Nawet niewielkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak nacięcia stopki opony powstałe przy niedbałym montażu na feldze, pęknięcia na boku opony czy ubytki bieżnika, znacząco zwiększają ryzyko wypadku – zwłaszcza przy autostradowych prędkościach, gdzie koło może obracać się nawet ponad 1000 razy na minutę. Uszkodzenia opon mogą prowadzić do poważnych wypadków. Przed dłuższą podróżą trzeba je bezwzględnie obejrzeć pod kątem ewentualnych uszkodzeń i dopompować po zapakowaniu bagażami i pasażerami” – tłumaczy Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).
Należy zacząć od dokładnej oceny wizualnej opon. Oglądając je, zwróćmy szczególną uwagę na ewentualne uszkodzenia, takie jak:
Nawet najmniejsze uszkodzenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji podczas jazdy z dużą prędkością. Zniszczoną oponę należy natychmiast wymienić, aby uniknąć ryzyka jej rozerwania podczas jazdy.
Poprawne ciśnienie w oponach to nie tylko oszczędność paliwa, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki odpowiednio ustawionemu ciśnieniu możemy liczyć na:
Prawidłowe wartości ciśnienia dla konkretnego pojazdu można znaleźć w instrukcji obsługi lub na naklejce umieszczonej w odpowiednim miejscu, takim jak środkowy słupek lub klapka wlewu paliwa. Należy pamiętać o dokonaniu pomiaru ciśnienia przed wyruszeniem w trasę, na zimnych oponach, po przejechaniu krótkiego dystansu (maksymalnie 2-3 km) lub po kilkugodzinnym postoju w cieniu.
Wiele nowoczesnych samochodów nie ma koła zapasowego, tylko zestaw naprawczy. Jednakże w sytuacji poważnej usterki opony, taki zestaw może okazać się niewystarczający. Dlatego warto sprawdzić, czy Wasze auto posiada koło zapasowe i upewnić się, że jest w dobrym stanie oraz ma odpowiednie ciśnienie. Dzięki temu w razie awarii, sprawne koło zapasowe pozwoli szybko wrócić do domu i uniknąć stresu związanego z holowaniem samochodu.
Korzystanie z opon zimowych latem jest ryzykowne i nieopłacalne – zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20-30%, a droga hamowania „zimówek” przy prędkości 100 km/h może być o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich. Dodatkowo, w razie wypadku na nieodpowiednich oponach ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania. Opony letnie gwarantują lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania podczas wysokich temperatur. Opony całoroczne mogą być rozsądnym kompromisem dla jazdy głównie po mieście i na krótkich trasach, jednak szybciej się zużywają przy wyższych temperaturach ze względu na bardziej miękką mieszankę bieżnika, chociaż oczywiście nie tak miękką jak typowe opony zimowe.
Wizyta w renomowanym zakładzie naprawczym oraz dokładne sprawdzenie auta przed podróżą są kluczowymi krokami w planowaniu wyjazdu. Specjaliści przeprowadzą szczegółowy przegląd opon, zawieszenia, hamulców, układu kierowniczego i innych istotnych części samochodu. Wykrycie i naprawa drobnych usterek z wyprzedzeniem może zapobiec poważnym problemom drogowym w trakcie podróży.
Sprawdźmy, czy nasze ubezpieczenie OC i Assistance jest aktualne. W przypadku nieoczekiwanej usterki lub kolizji, polisa pokryje koszty naprawy lub holowania pojazdu. Wskazane jest również dokładne zbadanie zakresu ochrony ubezpieczenia i, jeśli konieczne, rozszerzenie go o dodatkowe opcje, na przykład ubezpieczenie szyb.
Ważne jest, aby być w dobrej formie i skupić się podczas jazdy, aby zapewnić bezpieczeństwo. Przed wyjazdem warto dobrze się wyspać, aby uniknąć zmęczenia za kierownicą. Zaleca się robić przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli kierowca czuje się dobrze. Ważne jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów i przestrzeganie przepisów drogowych. Unikajmy agresywnej jazdy i nie narażajmy się na ryzyko. Pamiętajmy, że jako kierowcy mamy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników drogi.
„Opony są jedynym elementem łączącym pojazd z drogą i jednym z najszybciej obracających się elementów mechanicznych. Tu nie ma miejsca na błędy. Zachęcam kierowców do regularnego kontrolowania stanu opon i korzystania z profesjonalnych usług serwisowych. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także komfortu i oszczędności podczas wakacyjnych podróży. Stosując się do powyższych porad, zapewnisz sobie i bliskim bezpieczny i komfortowy urlop. Niech wakacje będą czasem relaksu i beztroskiej zabawy, a nie stresu i nieprzewidzianych awarii!” – apeluje Piotr Sarnecki z PZPO.
Źródło: PZPO
Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?