Quaro – bezpieczeństwo ponad wszystko! | MOTOFAKTOR

Quaro - bezpieczeństwo ponad wszystko!

Sprawny układ hamulcowy każdego pojazdu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierującego oraz na innych użytkowników drogi.
7/06/2021

Co roku w Polsce w wypadkach na przejściach dla pieszych ginie ponad 600 osób. Trzeba się zastanowić, ilu z tragicznych wydarzeń można by uniknąć dzięki sprawnemu układowi hamulcowemu. Każdy rozpędzony samochód kiedyś będzie musiał zostać zatrzymany.

 

Mimo że samochody stają coraz nowocześniejsze i są wyposażone w wiele systemów bezpieczeństwa, to praw fizyki nie da się oszukać, a układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów wpływających na bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest dbałość o każdy z jego elementów, a jest to dosyć rozbudowany układ. Przy wymianie elementów ciernych ważne jest, aby również skontrolować pozostałe podzespoły.

 

Ważnym czynnikiem jest dbałość o stan przewodów hamulcowych, zarówno sztywnych, jak i elastycznych. Na ich kondycję szczególnie zwracają uwagę diagności podczas przeglądu okresowego, a zły stan eliminuje pojazd z dalszej eksploatacji. Należy pamiętać, że przewody znajdują się pod pojazdem i narażone są na działanie warunków atmosferycznych.

 

Każdy producent podaje również informację w instrukcji pojazdu dotyczącą okresu, po jakim powinien zostać wymieniony płyn hamulcowy i jaki płyn należy zastosować. Płyn hamulcowy jest higroskopijny – co to oznacza? To, że lubi absorbować wilgoć z otoczenia, która obniża jego temperaturę wrzenia. Woda dostaje się do płynu przez gumowe uszczelnienia oraz przez zbiorniczek wyrównawczy. Wyeliminowanie tego zjawiska jest praktycznie niemożliwe.

 

W okresie eksploatacji do płynu dostają się również drobinki powstające podczas tarcia elementów ciernych układu, dlatego tak ważna jest kontrola stanu i poziomu płynu hamulcowego. Zazwyczaj awarie pomp hamulcowych, korektorów siły hamowania czy samego wspomagania zdarzają się rzadziej niż wymiany typowo eksploatacyjne.

 

Przy okazji wymiany tarcz i klocków hamulcowych powinno się sprawdzać stan innych elementów układu hamulcowego. Zużycie tarcz dużo mówi o sprawności zacisków hamulcowych. Zapieczone prowadnice są najczęstszą przyczyną źle działającego zacisku. Zdarzają się również wycieki płynu z uszczelnień tłoczka, może też dochodzić do korozji powierzchni wewnątrz zacisku. Korozja w układzie związana jest ze złym stanem płynu hamulcowego.

 

Istotną wskazówką po wymianie elementów ciernych układu hamulcowego jest przekazywanie informacji o dotarciu elementów współpracujących ze sobą. Nie ma określonej reguły, ile kilometrów powinno się przejechać. Układ hamulcowy nabywa sprawności, gdy elementy cierne ułożą się względem siebie. Ważne, aby nie katować układu od razu po wymianie tarcz i klocków.

 

Nie tylko obsługa ma znaczenie przy układzie hamulcowym, ale również jakość zastosowanych elementów. Należy pamiętać, że zawierzamy często swoje zdrowie i życie dwóm elementom, między którymi wstępuje tarcie.

 

Firma Quaro posiada w swojej ofercie elementy układu hamulcowego produkowane według najwyższych standardów. W ofercie znajdziemy klocki i tarcze hamulcowe do większości pojazdów poruszających się po europejskich drogach.

Quaro może się również poszczycić klockami wykonanymi w technologii ceramicznej. Są to klocki, w których zredukowano efekt pylenia do minimum. Coraz wyższe moce pojazdów wymagają stosowanie coraz większych tarcz hamulcowych. Odpowiedzią na te potrzeby są tarcze Quaro High Carbon, przeznaczone do samochodów o wysokich osiągach, w których często stosowane są tarcze o średnicy powyżej 300 mm. W ich składzie zastosowano pierwiastki pozwalające na szybsze odprowadzenie ciepła z powierzchni. To bardzo ważne przy dużych średnicach tarcz, które podatne są na zmianę kształtu przy wysokich temperaturach.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Quaro.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).