Renowacja lakieru latem – porady marki Standox | MOTOFAKTOR

Renowacja lakieru latem – porady marki Standox

Eksperci Standox, marki renowacyjnej Axalta, opracowali zestaw praktycznych porad dotyczących stosowania lakieru bazowego Standoblue.
20/05/2024

Latem wysokie temperatury i duże wahania wilgotności stawiają przed lakiernikami liczne wyzwania. Eksperci Standox, marki renowacyjnej Axalta z niemieckiego miasta Wuppertal, opracowali zestaw praktycznych porad dotyczących stosowania lakieru bazowego Standoblue. Dzięki nim lakiernicy mogą odpowiednio się przygotować, aby w gorące i suche dni uzyskiwać właściwy efekt już za pierwszym razem.

Dostosuj lakier bazowy do warunków

Wysoka wilgotność ułatwia aplikacje lakieru bazowego Standoblue. Jednak, gdy jest szczególnie gorąco i sucho, produkt szybciej się utwardza, co może sprawiać lakiernikom trudności.

Axalta International Training Leader and Refinish Product Specialist na Europę, Bliski Wschód i Afrykę - Harald Klöckner

 

Wysoka wilgotność ułatwia aplikacje lakieru bazowego Standoblue. Jednak, gdy jest szczególnie gorąco i sucho, produkt szybciej się utwardza, co może sprawiać lakiernikom trudności.

 

Lakier bazowy wymaga dostosowania przy użyciu zalecanego przez Standox dodatku Standoblue Viscosity Adjuster Slow 8520. Gdy jest wyjątkowo sucho i gorąco, lakiernicy powinni też dodawać do lakieru 5–10% wody demineralizowanej Standox Demineralized Water 8000, która przeciwdziała szybszemu odparowaniu i sprawia, że lakier pozostaje wilgotny dłużej, co przekłada się na lepszą absorpcję i mniejszą szansę powstania efektu chmurzenia.

 

Porady dotyczące dostosowania produktu do lokalnych warunków można znaleźć w przewodniku klimatycznym dla lakieru Standoblue, metryczkach technicznych Standox i informacjach dostępnych w oprogramowaniu Standowin IQ.

Technika to podstawa

Żeby w trudnych suchych i gorących warunkach uzyskać pożądany efekt za pierwszym razem, nie wystarczy odpowiednio dostosować produkt. Kluczowa jest także odpowiednia technika aplikacji.

- Harald Klöckner

 

Zależnie od typu i wielkości naprawy, lakiernikom zaleca się ograniczenie nachodzących na siebie warstw, aby obniżyć ryzyko wyschnięcia materiału na nielakierowanym podłożu. Podczas lakierowania powierzchni pionowych Standox zaleca, aby zacząć aplikację od dołu elementu. Należy również unikać pozostawiania suchych obszarów podczas aplikacji – zwłaszcza przy nachodzących na siebie warstwach. Powłokę z efektem należy aplikować wewnątrz pierwszej warstwy.

Prawidłowa konfiguracja pistoletu

W umiarkowanych warunkach standardowo stosuje się pistolet z dyszą 1.2. Gdy jest jednak gorąco i sucho, ale też podczas większych napraw, lakiernicy powinni rozważyć użycie większej dyszy, np. 1.3.

Przed rozpoczęciem pracy lakiernicy muszą sprawdzić zarówno ciśnienie wlotowe pistoletu, jak i rozmiar dyszy. Odpowiednie ustawienia pomogą osiągnąć jednolite krycie bez efektu chmurzenia, a także najwyższą jakość naprawy.

- Harald Klöckner

Odpowiednia pora

Gdy spodziewamy się wysokich temperatur w ciągu dnia, należy dobrze zaplanować harmonogram pracy w kabinie lakierniczej. Obniżenie temperatury w kabinie może okazać się niemożliwe, zwłaszcza w przypadku kabin typu kombi. Dlatego też większe lub bardziej wymagające naprawy można wykonywać rano, gdy jest chłodniej.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).