Ruszyła kampania „Żyj i pozwól żyć innym” | MOTOFAKTOR

Ruszyła kampania "Żyj i pozwól żyć innym"

20 maja br. w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca kampanię społeczną "Żyj i pozwól żyć innym".

W konferencji wziął udział Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Konrad Romik. Konferencję poprowadził znany aktor, Paweł Burczyk.

 

Wymuszenia pierwszeństwa przejazdu, lekceważenie lub niewystarczająca znajomość przepisów dotyczących pierwszeństwa, pośpiech, jeżdżenie na pamięć to tylko niektóre przyczyny wypadków omawianych w czasie kampanii. Szeroko zakrojona kampania w mediach idzie o krok dalej – ma nie tylko przypominać o zasadzie konieczności ustępowania pierwszeństwa przejazdu, ale i uwrażliwiać kierowców na innych uczestników ruchu.

 

Spotkanie z dziennikarzami było okazją do przypomnienia zjawiska, które często występuje w języku potocznym i ma przełożenie na nasze myślenie o wypadkach. W przekazywanych informacjach drogowych najczęściej mówimy, że zderzają się „samochody”, wypadki są „drogowe”. Nie mówimy, że giną w nich konkretne „osoby”, które stają się „ofiarami” wypadków. Te osoby mają jakiś określony wiek, mają określone plany, jadą w konkretnym celu, dokądś i po coś. I nagle wszystko – przez nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – urywa się, kończy.

 

Zaproszeni goście, w ramach eksperymentu, mogli wczuć się w rolę bohatera nowego spotu telewizyjnego i stanąć w obliczu trudnego wyboru, jakim jest wybór ofiary spowodowanego przez siebie wypadku. Doświadczenie pokazało, że gdybyśmy w kluczowym momencie przed wypadkiem, jednak mogli podjąć decyzję, dokonanie wyboru okazałoby się niemożliwe. Konieczna jest zmiana myślenia, stąd też wraz z kampanią pojawił się apel o zachowanie większej ostrożności na drodze i większą empatię w stosunku do innych.

Konferencja zainaugurowała kampanię społeczną, realizowaną na zamówienie Ministerstwa InfrastrukturyKrajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do zadań KRBRD należy m.in. prowadzenie działań promujących kwestie bezpieczeństwa na polskich drogach.

 

Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).