Według Rady Ministrów projekt wymaga wielu korekt, obejmujących m.in. usunięcie z projektu postanowienia wprowadzającego zakaz cesji wierzytelności, czyli jego artykułu 9.
Przypominamy, że senacki projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego ma na celu uregulować zasady działania kancelarii odszkodowawczych reprezentujących klientów w zakresie szkód osobowych spowodowanych wypadkami, w tym głównie komunikacyjnymi. Wzbudza kontrowersje od wielu miesięcy i zdaniem PIM wprowadzenie nowych uregulowań prawnych przez ustawodawcę w obecnej formie projektu ma spowodować:
Pod koniec listopada 2018 r. krytycznie na temat projektu wypowiedziała się Ogólnopolska Motoryzacyjna Rada Techniczna w skład której wchodzą Polska Izba Motoryzacji, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Związek Dealerów Samochodów oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Niedługo później w związku z rozpoczęciem prac legislacyjnych nad projektem 6 grudnia 2018 r. pod sejmem odbył się protest pod hasłem: „STOP! ZAKAZOWI CESJI WIERZYTELNOŚCI! Ostatecznie nie przerwał on prac nad projektem i gdy 16 stycznia br. trafił on do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, zapowiedziany został kolejny protest. W jego ramach 12 lutego br. od godziny 12:00 blokowany był podwarszawski odcinek Autostrady A2. Dzień później swoje stanowisko w tej sprawie zabrało również SDCM, które skrytykowało projekt. Teraz nie uzyskał on poparcia również ze strony Rady Ministrów.
Pełna treść stanowiska rządu, w sprawie omawianego wyżej projektu, jest dostępna pod linkiem.
Źródło: Polska Izba Motoryzacji