Rząd przeciwny zakazowi cesji wierzytelności | MOTOFAKTOR

Rząd przeciwny zakazowi cesji wierzytelności

Rada Ministrów odrzuciła senacki projekt ustawy, który m.in. zakazuje cesji jakiejkolwiek wierzytelności przez osoby ubezpieczone.

Według Rady Ministrów projekt wymaga wielu korekt, obejmujących m.in. usunięcie z projektu postanowienia wprowadzającego zakaz cesji wierzytelności, czyli jego artykułu 9.

 

Przypominamy, że senacki projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego ma na celu uregulować zasady działania kancelarii odszkodowawczych reprezentujących klientów w zakresie szkód osobowych spowodowanych wypadkami, w tym głównie komunikacyjnymi. Wzbudza kontrowersje od wielu miesięcy i zdaniem PIM wprowadzenie nowych uregulowań prawnych przez ustawodawcę w obecnej formie projektu ma spowodować:

 

  • brak prawnej możliwości prowadzenia bezgotówkowych rozliczeń z poszkodowanymi przez warsztaty naprawcze pojazdów,
  • likwidację rynku bezgotówkowego wypożyczania pojazdów zastępczych z OC sprawcy,
  • likwidację usług bezgotówkowej pomocy drogowej w zakresie holowania uszkodzonego pojazdu z OC sprawcy wypadku,
  • pozbawienie warsztatów naprawy pojazdów oraz możliwości dochodzenia dopłaty odszkodowania od ubezpieczyciela na drodze postępowania sądowego, w przypadku użytkowników pojazdów i mienia leasingowanego, bądź stanowiącego własność banku lub innej instytucji finansowej – pozbawieniem ich prawa do dochodzenia swoich praw od ubezpieczyciela na drodze sądowej,
  • utrudnienie poszkodowanym prawa do otrzymania odszkodowania w wysokości należnej.

 

Pod koniec listopada 2018 r. krytycznie na temat projektu wypowiedziała się Ogólnopolska Motoryzacyjna Rada Techniczna w skład której wchodzą Polska Izba MotoryzacjiPolski Związek Przemysłu MotoryzacyjnegoZwiązek Dealerów Samochodów oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Niedługo później w związku z rozpoczęciem prac legislacyjnych nad projektem 6 grudnia 2018 r. pod sejmem odbył się protest pod hasłem: „STOP! ZAKAZOWI CESJI WIERZYTELNOŚCI! Ostatecznie nie przerwał on prac nad projektem i gdy 16 stycznia br. trafił on do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, zapowiedziany został kolejny protest. W jego ramach 12 lutego br. od godziny 12:00 blokowany był podwarszawski odcinek Autostrady A2. Dzień później swoje stanowisko w tej sprawie zabrało również SDCM, które skrytykowało projekt. Teraz nie uzyskał on poparcia również ze strony Rady Ministrów.

 

Pełna treść stanowiska rządu, w sprawie omawianego wyżej projektu, jest dostępna pod linkiem.

 

Źródło: Polska Izba Motoryzacji

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).