Szef rządu zwrócił uwagę, że przez ostatnie 25 lat Polska dokonała dużo w zakresie efektywności energetycznej. Jak ocenił, aby osiągnąć założony cel zrównania emisji i jej pochłaniania należy podejmować działania we wszystkich sektorach, a innowacje muszą być głównym motorem transformacji energetycznej.
Podejmujemy nowatorskie i wiodące wysiłki w zakresie elektromobilności. W Europie rozpoczęliśmy jedną z największych transformacji w zakresie wdrożenia elektromobilności w transporcie publicznym.
premier Polski - Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd dba też o drugą stronę równania, gdzie Polska była i jest wiodącym orędownikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, a także poinformował o działaniach zmierzających do realizacji wyznaczonych celów w polskiej polityce klimatycznej.
Wpisujemy się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Ta transformacja leży długofalowo w naszym interesie, jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego powołujemy wraz z Bankiem Światowym Fundusz Transportu Niskoemisyjnego. W najbliższych 10 latach zobowiązujemy się zaangażować środki – 3-4 mld euro na transformację w kierunku transportu niskoemisyjnego.
- Mateusz Morawiecki
Premier zaznaczył, przy tym, że Polska jest doceniana za realizację celów z Protokołu z Kioto, a redukcja emisji sięgnęła ponad 30%.
W trakcie szczytu ogłoszona została również Deklaracja na rzecz e-mobilności „Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility”. Przygotowana ona została we współpracy z Wielką Brytanią i dołączać mogą do niej kolejne państwa, regiony i miasta, a także firmy i organizacje pozarządowe.
Poplecznicy porozumienia deklarują chęć wspomagania rozwoju sektora e-mobilnego, wymiany doświadczeń i współpracy naukowej w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii w transporcie i logistyce. Powołanie do życia Partnerstwa miało miejsce na głównej Sali Plenarnej przy obecności delegatów z kilkudziesięciu krajów i organizacji. Wiele z nich zaangażowanych jest w rozwój sektora elektromobilnego oraz wdrażanie innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku w transporcie i logistyce.
Polska ma kompleksową i ambitną politykę odpowiedzialnego rozwoju, której integralną częścią jest wspieranie elektromobilności. Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce to dokument wytyczający cele i obszary działania, a jego operacjonalizacją jest ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Stworzyliśmy więc architekturę rynku czystego transportu w Polsce. Dla zapewnienia kompletności systemu zdecydowaliśmy się również przygotować instrument finansowy wspierający realizację przewidzianych działań - Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który rozpocznie funkcjonowanie z początkiem 2019 roku. Premier podkreślał, że na rozwój elektromobilności rząd przeznaczy w najbliższych latach ponad 10 miliardów złotych.
- Mateusz Morawiecki
Odnosząc się bezpośrednio do zawartego Partnerstwa, premier wskazywał na potrzebę rozwoju elektromobilności w skali globalnej. W imieniu Polski wyraził gotowość do pełnej współpracy i wymiany doświadczeń zarówno z krajami rozwijającymi się, jak i rozwiniętymi.
To rewolucja przemysłowa i rozwój technologiczny przyczyniły się do tak poważnych zmian klimatu, ale to również nowe technologie mogą być odpowiedzią na powstałe wyzwania. W obszarze transportu istnieją liczne przykłady nowoczesnych rozwiązań, służących ograniczeniu emisji i efektywnemu korzystaniu z dostępnych zasobów.
Prezydent COP24 - Michał Kurtyka
Źródło: premier.gov.pl/Ministerstwo Środowiska