W następstwie ostatnich innowacji sektor transportu w coraz większym stopniu opiera się na wymianie dużych ilości danych osobowych i nieosobowych między wieloma podmiotami. Innowacje te obejmują rozwój zautomatyzowanych funkcji pojazdów, pojazdów połączonych z siecią, inteligentnych miast i platform cyfrowej mobilności. Doprowadziło to do wzrostu ilości generowanych danych, przy czym operatorzy transportu zazwyczaj generują dane, a firmy technologiczne przetwarzają i je wykorzystują.
We wspólnym oświadczeniu przesłanym decydentom w UE stowarzyszenia reprezentujące sektory transportu towarowego i pasażerskiego wzywają do ustanowienia unijnych ram zarządzania danymi B2B. Ramy powinny wyraźnie obejmować zasadę dobrowolnego dostarczania danych i powinny wyjaśniać role i obowiązki podmiotów gromadzących dane oraz prawa podmiotów tworzących dane.
UE powinna również zapewnić wytyczne dotyczące standaryzacji formatów danych i ułatwienia interoperacyjności platform mobilności.
Nie należy lekceważyć wpływu cyfryzacji na przedsiębiorstwa, zwłaszcza w przypadku MŚP. Aby transformacja cyfrowa zakończyła się sukcesem, firmy muszą podnosić kwalifikacje swoich pracowników i będą potrzebować wsparcia finansowego, jeśli chcą skorzystać z możliwości, jakie daje gospodarka oparta na danych.
Sektor transportu apeluje, że jest gotowy do współpracy z instytucjami UE w kwestiach cyfryzacji, aby zapewnić równe szanse wszystkim partnerom biznesowym w gospodarce cyfrowej poprzez sprawiedliwe i przejrzyste regulacje UE.
Źródło: ACEA