W wydarzeniu wzięli udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński.
Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, tworzenie klastrów i dolin przemysłowych jest realizacją „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, której jednym z głównych założeń jest reindustrializacja oraz rozwój nowych, inteligentnych specjalizacji w sektorze przemysłu.
Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa łączy potencjał przemysłowy najlepszych firm Śląska i Małopolski oraz potencjał naukowy ośrodków akademickich i badawczo-rozwojowy instytutów w zakresie produkcji i wykorzystania wodoru. Chcemy z makro regionu śląsko-małopolskiego uczynić inkubator zmian, innowacji nowoczesnych technologii na rzecz przemysłowego rozwoju kraju – podkreślił wiceminister Zyska.
Powstawanie dolin i rozwój technologii wodorowych stanowi realizację Polskiej Strategii Wodorowej, opublikowanej w grudniu ubiegłego roku. Jest także istotnym krokiem w stronę innowacyjności i dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, energetyki i ciepłownictwa oraz transportu, rosną. Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, ich doskonalenie, budowa kompetencji oraz tworzenie polskich specjalizacji eksportowych jest strategicznym wyzwaniem i wymaga podejścia opartego na budowie pełnego łańcucha dostaw. Skrócenie odległości między centrami podaży a popytu, integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych i optymalizacja procesów i kosztów, to konkretne możliwości, jakie zyskujemy tworząc doliny wodorowe – wskazał wiceminister.
Wiceminister Zyska zauważył także, że niezwykle ważne są działania podejmowane zarówno przez rząd, jak i jednostki samorządu terytorialnego.
Wszystkie nasze działania, zarówno te na poziomie regionalnym, jak i centralnym, przyczynią się do wykorzystywania wodoru w wielu sektorach gospodarki. Pozwoli na urzeczywistnienie przełomowych projektów inwestycyjnych, takich jak budowa odpowiedniej infrastruktury, co zaowocuje stworzeniem wielu wysokopłatnych miejsc pracy oraz obniżeniem emisyjności i zwiększeniem konkurencyjności gospodarki – dodał.
Patronat nad wydarzeniem objął Ireneusz Zyska Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska