Wspólny projekt badawczy Stellantisa i CEA ma na celu stworzenie nowoczesnych ogniw, które będą cechowały się wyższą efektywnością, dłuższym czasem życia oraz mniejszym wpływem na środowisko, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnych kosztów. Dzięki temu samochody z pełnym napędem elektrycznym mają być bardziej dostępne cenowo i przyjazne dla środowiska w przyszłości.
„Wiemy, że technologia akumulatorów będzie się zmieniać. Chociaż nie wiemy jeszcze dokładnie w jakim kierunku będzie ewoluować, chcemy być na czele tej transformacji. Ciężko pracujemy stawiając na różne rozwiązania i badając różne technologie. Jednocześnie ściśle współpracujemy z innowacyjnymi startupami, laboratoriami, uniwersytetami oraz najbardziej prestiżowymi instytutami badawczymi na świecie, takimi jak CEA. Wierzymy, że ta współpraca pomoże przyspieszyć pojawienie się przełomowej technologii ogniw akumulatorowych, wspierając naszą misję oferowania naszym klientom czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo mobilności” – powiedział Ned Curic, dyrektor ds. inżynierii i technologii w Stellantis.
Za pomocą swojego Działu Energii, CEA przyczynia się do zaawansowanych innowacji w dziedzinie dekarbonizacji. Jako organizacja badawczo-technologiczna (RTO) jej głównym celem jest wspieranie przemysłu poprzez innowacje i rozwój technologiczny, co pozwala jej partnerom uzyskać przewagę konkurencyjną na różnorodnym rynku.
„CEA z dumą wspiera Stellantis ambitnym wieloletnim programem badawczo-rozwojowym w zakresie ogniw akumulatorowych, który odbywa się w ramach globalnego partnerstwa między CEA i Stellantis. Ten ekscytujący projekt wykorzystuje ponad 25-letnie doświadczenie CEA w dziedzinie akumulatorów litowo-jonowych z korzyścią dla jednego z głównych graczy w przemyśle motoryzacyjnym, w konkurencyjnym wyścigu o zapewnienie elektrycznej mobilności. Naszym wyzwaniem jest przyspieszenie projektowania i produkcji oraz umożliwienie dogłębnego zrozumienia najbardziej zaawansowanych technologii ogniw, dzieląc się naszą wiedzą, umiejętnościami i wizją” – powiedział Philippe Stohr, dyrektor działu energii CEA.
Celem jest stworzenie wspólnego programu dotyczącego ogniw akumulatorowych, który umożliwi Stellantisowi i jego partnerom joint venture korzystanie z nowej generacji akumulatorów EV, wyposażonych w najnowsze technologie, po bardziej konkurencyjnych cenach.
Program projektowania ogniw akumulatorowych ugruntował wzajemne relacje z CEA, trwające już 20 lat. Współpraca obejmuje także badania chemikaliów, śladu węglowego, akumulatorów, ogniw paliwowych, ocenę cyklu życia ogniw i innowacje w dziedzinie łączności.
Źródło: Stellantis
Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?