W Senacie przegłosowano nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, aby dopasować polskie prawo do przepisów unijnych.
Izba wyższa Senatu przegłosowała nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowelizacja została przyjęta bez poprawek.
Nowoprzyjęte przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych standardów związanych z przepisami regulującymi kwestie ubezpieczenia związane z ruchem pojazdów mechanicznych.
Wraz z nowelizacją podniesiono minimalne sumy gwarancyjne do:
Zmiana ta dotyczy także umów podpisanych przed nowelizacją.
Osoby poszkodowane będą mogły dochodzić odszkodowania z OC sprawcy w miejscu swojego zamieszkania niezależnie od tego, gdzie wystąpiła szkoda (także w sytuacji, gdy ubezpieczyciel jest niewypłacalny).
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych będzie odpowiadać za wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń, które zaistniały na terytorium innego państwa UE albo państwa trzeciego, w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela.
Zgodnie z nowymi przepisami, ubezpieczyciele będą zobowiązani do dokonywania wpłat na rzecz „funduszu do spraw niewypłacalności”. Stworzono go w celu zabezpieczenia klientów przed groźbą upadku lub niewypłacalności towarzystwa ubezpieczeniowego.
Krajowe zakłady ubezpieczeń oferujące ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, będą wnosić opłatę w wysokości nie większej niż 0,1% składki przypisanej w ubezpieczeniu obowiązkowym. Projektowane rozporządzenie do ustawy przewiduje, że obecnie ta oplata miałaby wynosić 0,01% składki.
Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google: