W ocenie PZPO wprowadzone pakiety pomocowe na początku szły w kierunku ratowania mikro- i małych firm. To oczywiście bardzo ważne – ale nie stanowią one całości łańcucha dostaw w polskim przemyśle. Duże zakłady produkcyjne ze wszystkich sektorów, także z branży oponiarskiej i motoryzacyjnej, generują dużo miejsce pracy i wysoką wartość produkcyjną. Ich poddostawcami są często małe i średnie firmy.
Dlatego PZPO oraz Forum Rozwoju Przemysłu apelują, aby wsparcie w kolejnych odsłonach Tarczy Antykryzysowej było kierowane do wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na wielkość. To najważniejszy postulat biznesu w Polsce.
W sąsiednich krajach dużo wcześniej zauważono, że potrzebne jest wsparcie dla dużych firm produkcyjnych.Cierpią one obecnie z różnych powodów, także przez zamknięcie łańcucha dostaw spowodowane kłopotami poddostawców. Kiedy przestają działać – zatrudniając kilka tysięcy pracowników w jednym zakładzie produkcyjnym – mierzą się z realnym problemem. To ważne, aby kolejna wersja pakietu pomocowego objęła duże podmioty. Tarcza Antykryzysowa 3.0 powinna uwzględniać średnie i duże firmy. Dotyczy to także większych serwisów oponiarskich, które zatrudniają nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt – także ponad 50 – osób, co definiuje średnie przedsiębiorstwo.
dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) - Piotr Sarnecki
Źródło: eNewsroom