Targi Techniki Motoryzacyjnej 2022 - relacja | MOTOFAKTOR

Targi Techniki Motoryzacyjnej 2022 - relacja

Po dłuższej przerwie do Poznania wróciły Targi Techniki Motoryzacyjnej, które odbyły się w dniach 7-10 kwietnia 2022 r. podczas Poznań Motor Show.

Poprzednia edycja Targów Techniki Motoryzacyjnej odbyła się w 2018 r. Kolejne zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku po dłuższej przerwie udało się jej zorganizować, ale w skromniejszym wydaniu niż edycje, które pamiętamy sprzed lat. TTM 2018 zgromadził ponad 300 wystawców – dla porównania w tym roku targi mieściły się tylko w jednej hali, a zwiedzający mogli odwiedzać stoiska nieco ponad 130 firm.

 

Pierwszy dzień targów rozpoczął się od wręczenie Złotych Medali MTP dla najbardziej innowacyjnych produktów, które zostały docenione przez Sąd Konkursowy MTP. Złote Medale Targów TTM otrzymało 19 produktów, dodatkowo zostały wręczone nagrody Grand Prix oraz Eco Prize.

 

Wśród nagrodzonych produktów jest m.in. urządzenie do mierzenia poziom stężenia cząstek stałych w spalinach, które wykrywa cząsteczki o średnicy 100 razy mniejszej od ludzkiego włosa i chroni przed ich toksycznym wpływem na organizmy żywe – to zwycięzca nagrody Złoty Medal oraz Eko Prize na Targach Techniki Motoryzacyjnej.

 

Złote Medale otrzymało też 18 innych, nowatorskich i przyjaznych środowisku rozwiązań w obszarze technologii motoryzacyjnych. Grand Prix otrzymała firma SOSNOWSKI za urządzenie do kalibracji ADAS firmy MAHLE Aftermarket Italy.

 

Dla tych, którzy tym razem nie mogli wybrać się na targi, przygotowaliśmy przegląd oferty targowej kilku wybranych firmy.

 

Duże zainteresowanie zwiedzających budziło stoisko firmy WAŚ, polskiego producenta lamp i urządzeń odblaskowych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Firma zdobyła na targach TTM trzy złote medale.

Prezentujemy pierwszą na świecie tylną lampę zespoloną, która ma czerwony klosz. Przez czerwony klosz emitujemy światło czerwone, żółte i białe cofania. To jest nasza największa nowość. Prezentujemy lampy obrysowe, które również mają w sobie zaszyfrowane logo neonowo – diodowe. To są obrysówki, które nie dość że świecą światłem neonowo – diodowym, to możemy w nich "zaszyć" logo, które jest jednocześnie migaczem i światłem pozycyjnym. Mamy także lampy trójkątne – w małym trójkącie zawarte są wszystkie światła: czerwone, żółte – także pod czerwonym kloszem, światło cofania, światło przeciwmgielne.

firma WAŚ - Leszek Waś

Większość targowej hali, w której odbywały się TTM, zajmowali producenci i dystrybutorzy urządzeń wyposażenia warsztatowego. Nowości prezentował m.in. poznański Best Products – jedna z najstarszych na rynku firm zajmujących się wyposażeniem warsztatowym. Tym razem prezentacja obejmowała głównie urządzenia z linii profesjonalnej, dla zaawansowanych użytkowników urządzeń ułatwiających pracę w warsztacie samochodowym.

Pokazujemy maszyny i urządzenia warsztatowe z linii profesjonalnej europejskich producentów uznanych marek jak Hofmann Megaplan i Consul. Oczywiście nasza oferta jest dużo szersza, bo mamy też urządzenia naszych marek – podnośniki BESTLIFT, wyważarki kół Ecodyna, montażownice Ecomont. Natomiast na targach koncentrujemy się na linii profesjonalnej, przeznaczonej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Niedawno wprowadziliśmy nową linię urządzeń – piaskarki kabinowe do czyszczenia części samochodowych, felg, wszelkich metalowych przedmiotów w bardzo szybki i prosty sposób.

Best Products - Rafał Markiewicz

Wyposażenie warsztatów prezentowała także firma SOSNOWSKI, laureat Grand Prix TTM za urządzenie do kalibracji ADAS firmy MAHLE Aftermarket Italy. To najszybsze na rynku, multibrandowe urządzenie z opatentowaną technologią Keystone Correction dla prostej, niezawodnej kalibracji systemów wspomagania kierowcy (ADAS). Procedura kalibracji polega na podłączeniu testera diagnostycznego TechPRO do złącza diagnostycznego, wybraniu modelu pojazdu w menu testera i postępowaniu krok po kroku zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie testera.

Prezentujemy także podposadzkowe podnośnii Hermanna, które pozostawiają dużą przestrzeń w warsztacie dzięki temu, że nie mają kolumn. Otrzymaliśmy Grand Prix w kategorii ekologia za urządzenie MAHLE TMU 400 do analizy spalin, które spełnia ostre wymogi stawiane przed tego typu urządzeniami.

firma SOSNOWSKI - Błażej Pilecki

 

 

 

MAHLE EmissionPRO PMU 400 to urządzenie do pomiaru stężenia cząstek stałych w spalinach pojazdów mechanicznych. Urządzenie wykorzystuje i popularyzuje na rynku warsztatowym i SKP technologię CPC, najdokładniejszą metodę pomiaru cząstek stałych stosowaną dotychczas w laboratoriach homologacyjnych. Urządzenie wykrywa cząsteczki o średnicy 100 razy mniejszej od ludzkiego włosa oraz charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiaru nawet przy małych stężeniach. W przypadku tradycyjnych dymomierzy wykrycie tak drobnych zanieczyszczeń jest niemożliwe.

Urządzenia warsztatowe prezentowała także polska firma UNI-TROL, która od 1988 roku specjalizuje się w produkcji urządzeń do serwisu ogumienia oraz wyposażenia warsztatów samochodowych.

Prezentujemy szeroką gamę nowych wyważarek. Czas pandemii wykorzystaliśmy na konstruowanie nowych modeli. Jeśli chodzi o montażownie, to stawiamy na maszyny solidne, gotowe do obsługi dużych rozmiarów kół. Tegoroczna nowość, za którą otrzymaliśmy złoty medal tegorocznych targów, to tokarka do frontów felg.

UNI-TROL - Łukasz Tyszkiewicz

 

 

Nagrodzona Złotym Medalem tokarka do felg CNC ELEGANCE firmy UNI-TROL w kilkanaście minut i bez pomocy technologa nadaje felgom blask, usuwając  zadrapania i przebarwienia.

Na TTM pojawiła się także oferta dla „wagi ciężkiej”. JOSAM Polska – przedstawiciel w Polsce firmy JOSAM ze Szwecji, która już ponad kilkadziesiąt lat zajmuje się produkcją profesjonalnych urządzeń przeznaczonych do warsztatów pojazdów ciężarowych, prezentowała ofertę na przestronnym stoisku.

Prezentujemy wyposażenie warsztatów samochodowych, urządzenia, które służą przede wszystkim do prostowania ram przy naprawach powypadkowych kabin i do ustawiania geometrii kół. Mamy również urządzenia do wymiany elementów zawieszenia w ciężarówkach oraz filtry spalin przeznaczone do montażu bezpośrednio na rurę wydechową pojazdów osobowych czy ciężarowych, które poruszają się w pomieszczeniach zamkniętych.

JOSAM Polska - Dariusz Czarnociński

Na targach TTM nie zabrakło firm specjalizujących się z regeneracji samochodowych części zamiennych. Uwagę przyciągało stoisko duńskiej firmy Budweg, specjalizującej się w regeneracji zacisków hamulcowych. W swoim asortymencie Budweg posiada 4200 zacisków hamulcowych i 2400 części zamiennych. Poza regeneracją zacisków hamulcowych Budweg oferuje również części zamienne do nich, zaciski elektrycznych hamulców postojowych oraz zestawy naprawcze do układów hamulcowych.

Jesteśmy po raz pierwszy na Targach Techniki Motoryzacyjnej. Prezentujemy ofertę naszych produktów, czyli zaciski hamulcowe regenerowane i zestawy naprawcze zacisków. Jeśli chodzi o nowości, skupiamy się na produktach do pojazdów elektrycznych i zaciskach do pojazdów z elektrycznym hamulcem ręcznym. To są nasze dwie główne linie produktowe, które w przyszłości będziemy rozwijali.

Area Sales Managerem EEC w firmie Budweg - Jarosław Kaflak

„Branżę hamulcową” reprezentowało także przedsiębiorstwo WP – polski producent metalowych przewodów hamulcowych do pojazdów. Oferta firmy obejmuje również: metalowe rurki hamulcowe w zwojach, elastyczne przewody hamulcowe, drobne elementy do układów hamulcowych oraz przyrządy i zestawy dla warsztatów do samodzielnego wykonania przewodów hamulcowych.

Prezentujemy urządzenia do zarabiania przewodów hamulcowych. W ofercie mamy też drobne elementy układu hamulcowego takie jak złączki, łączniki, redukcje, samoregulatory, blaszki rozwieraczy.

Przedsiębiorstwo WP - Damian Sołtysiak

Zwiedzający mogli zapoznać się także z ofertą firmy Melett Polska, marką znaną wśród profesjonalistów z branży regeneracji turbosprężarek. Wszystkie produkowane przez firmę zespoły środkowe wytwarzane są w jej siedzibie w Wielkiej Brytanii i podlegają rygorystycznym procedurom kontroli jakości w celu pełnej identyfikacji danej partii produktów.

Prezentujemy nowy produkt, czyli Mellet Inside – jest to turbosprężarka regenerowana, która w swoim składzie posiada tylko części OE i części Melett, czyli części najwyższej jakości. Produkt jest dostępny tylko w sieci naszych autoryzowanych warsztatów, których w tej chwili w Polsce mamy 10. Części Melett są opracowane przez wysoko wykwalifikowany zespół inżynierów i poddawane zaawansowanym procesom produkcyjnym oraz rygorystycznej kontroli jakości, aby zapewnić ich zgodność ze specyfikacjami OEM.

Melett Polska - Łukasz Kiper

Narzędzia warsztatowe – ich też nie mogło zabraknąć podczas TTM. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się stoisko firmy MILWAUKEE, producent i sprzedawca elektronarzędzi heavy-duty, przenośnych elektronarzędzi i akcesoriów dla profesjonalnych użytkowników.

Prezentujemy wszystkie najnowsze rozwiązania, których mechanik może użyć w warsztacie, zwłaszcza wszelkie urządzenia elektryczne zasilane akumulatorem. Milwaukee szczyci się tym, że jak my to nazywamy „odcinamy kable”, czyli potrafimy zastąpić akumulatorem zasilanie kablem elektrycznym, czy też wężem pneumatycznym. Jako premierę na rynku europejskim prezentujemy wózki warsztatowe, wprowadziliśmy trzy różne modele, prezentujemy dwa z nich. Dodatkowo produkty ochrony osobistej, narzędzia ręczne, akcesoria i oświetlenie – to są produkty, które także pokazujemy na stoisku.

MILWAUKEE - Norbert Bartkowiak

Firma zorganizowała także Thunderbolt Challenge, czyli legendarny konkurs MILWAUKEE. Ochotnicy którzy wykazali się kosmiczną prędkością w złożeniu pioruna MILWAUKEE, zdobywali atrakcyjne nagrody.

 

Praca w warsztacie to również świat cyfrowy. Rozwiązania informatyczne dla warsztatów prezentowała firma Integra Software, która tworzy systemy zarówno dla dużych firm korporacyjnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, m.in. dla importerów części zamiennych, sieci warsztatowych, flot pojazdów, serwisów samochodowych, sklepów motoryzacyjnych, baz transportowych.

W czasie targów chcielibyśmy zaprezentować zwiedzającym oprogramowanie dla motoryzacji. Możemy to podzielić na kilka segmentów: oprogramowanie dla serwisów samochodowych obsługujących pojazdy osobowe, dostawcze, ciężarowe, systemy z danymi serwisowymi, ale również rozwiązania e-commerce dla tych, którzy zajmują się sprzedażą części zamiennych. Oferujemy systemy flotowe z danymi serwisowo – naprawczymi – są to instrukcje dla mechaników wyjasniające krok po kroku jak przeprowadzić codzienne naprawy. Można tam sprawdzić ile czasu zajmie wymiana poszczególnych części i podzespołów, pojemność układów, czy dane regulacyjne.

Integra Software - Kacper Mioduszewski

 

 

Firma otrzymała Złoty Medal TTM za aplikację Integra Connect 2.0. Jest to innowacyjna aplikacja dla kierowców umożliwiająca szybką komunikację z serwisami. Najważniejsze funkcje to m.in.: rezerwacja online terminów wizyt, dostęp do danych pojazdu i elektronicznej książki serwisowej, informacje o statusie naprawy i danych kontaktowych serwisu, kosztorysy napraw z akceptacją wyceny online przez kierowców, przypomnienia dotyczące okresowej obsługi, przeglądów i zarezerwowanych terminów oraz dostęp do stron z promocjami i poradami dla kierowców.

 

Złoty Medal TTM trafił także do firmy DeltaTech Electronics, polskiego producenta specjalizującego się w innowacyjnej diagnostyce .

 

Na targach prezentujemy nowość – oscyloskop Scope DT. Jest to produkt wyróżniony złotym medalem. Prezentujemy także całe bogactwo naszej oferty, bo tych urządzeń jest całkiem sporo – od mocno specjalistycznych dla warsztatów specjalizujących się w regeneracji turbosprężarek czy alternatorów aż po testery akumulatorów, czujników i wtryskiwaczy.

DeltaTech Electronics - Piotr Libuszowski

 

Nagrodzony oscyloskop samochodowy Scope DT to przełom w branży automotive. Umożliwia szybką, trafną i bezpieczną diagnostykę nawet najtrudniejszych przypadków warsztatowych. Scope DT oferuje dwa kanały izolowane oraz dwa różnicowe, co praktycznie eliminuje możliwość uszkodzenia urządzenia bądź badanych podzespołów w wyniku błędu obsługi. Dodatkowo diagnoskop i wbudowana pomoc sprawiają, że urządzenie nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Następna edycja Targów Techniki Motoryzacyjnej odbędzie się w 2024 r.

 

Zdjęcia: autorka, TTM

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).