Układy wydechowe to specyficzny segment rynku części zamiennych. Już choćby z powodu gabarytów tych produktów, praktycznie nie są one importowane z Dalekiego Wschodu. Z pozoru wszystkie oferowane na rynku elementy wydają się takie same, jednak w praktyce okazuje się, że ich jakość bywa bardzo różna.
Jak wiadomo, dla polskich klientów kluczowe znaczenie ma cena, choć z drugiej strony oczekują oni wysokiej trwałości. Oczekiwania te wydają się trudne do spełnienia, dlatego na szczególną uwagę zasługuje oferta firmy MTS, znanego włoskiego producenta układów wydechowych, którego produkty z jednej strony prezentują wysoki standard jakościowy, z drugiej zaś cechują się atrakcyjną ceną.
Firma MTS została założona przez Antonio Sarri w 1973 roku. Dzięki ambitnej polityce nastawionej na rozwój przedsiębiorstwo szybko rozwinęło się, osiągając status jednego z czołowych włoskich producentów układów wydechowych. Ważnym wydarzeniem w historii firmy było przyznanie jej w 1999 roku przez niemiecki koncern Dekra, specjalizujący się w kontroli jakości m.in. części zamiennych, certyfikatu ISO 9001. Uzyskanie tego dokumentu przez MTS było zwieńczeniem polityki prowadzonej przez władze spółki, polegającej na dostosowaniu się do wymagań certyfikacyjnych zarówno pod względem jakości produkcji, jak również zarządzania przedsiębiorstwem. W 2001 roku kapitał spółki osiągnął blisko 5 mln euro.
W 2003 firma MTS obchodziła 30-lecie swojej działalności. Z tej okazji dziesięciomilionowy układ wydechowy wyprodukowany w zakładach MTS podarowany został papieżowi Janowi Pawłowi II. Układ oznaczony liczbą 10 000 001 przekazano natomiast prezydentowi Włoch Carlo Azeglio Ciampiemu.
Przedstawiciele MTS podkreślają, że w strategii rozwoju firmy kluczowe znaczenie ma polityka jakościowa. Mocnymi punktami wyróżniającymi MTS na rynku są również: konkurencyjna cena produktów, sprawna dystrybucja na całym rynku europejskim zapewniająca szeroką dostępność części, szybkie reagowanie na zmiany i potrzeby klientów. Wysoki standard produkcji potwierdza system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami UNI EN ISO 9001:2000. Przeszło stuosobowy personel MTS jest doskonale wykwalifikowany, a dzięki regularnym szkoleniom stale poszerza swoje kompetencje.
Siedziba zarządu firmy oraz centralny magazyn (o powierzchni 40 000 m kw., z czego 20 000 zajmuje hala) mieści się w Mansue niedaleko Treviso, ledwie kilkanaście kilometrów od Wenecji. W fabryce MTS w ciągu minuty wytwarzanych jest 6 układów wydechowych. W najbliższej przyszłości wydajność ma być zwiększona do 10 elementów. Każdego roku do produkcji wdrażanych jest 300 nowych części. Produkcja jest w znacznym stopniu zautomatyzowana. W fabryce MTS stosuje się m.in. automatyczne spawanie. Dzięki temu ogranicza się ryzyko ludzkiego błędu, a także, co również jest bardzo istotne, zapewnia powtarzalność produkcji.
Codziennie w zakładzie dokonuje się 923 udokumentowane testy jakości zgodnie z wymogami ISO 9001:2000. Produkty MTS wytwarzane są z najwyższej jakości surowców. Dzięki temu rygorystycznemu reżimowi jakościowemu, układy wydechowe MTS spełniają wymagania stawiane produktom stosowanym na pierwszy montaż.
To, co decyduje o jakości układu wydechowego,może być na pierwszy rzut oka trudno dostrzegalne. Warto więc przyjrzeć się kilku szczegółom, na które uwagę zwracają specjaliści firmy MTS. Od zastosowanej w procesie produkcji technologii zależy bowiem jakość i trwałość poszczególnych elementów.
1. Kształtowanie rur odbywa się w technologii gięcia maszynowego. Większość konkurentów stosuje metodę wytłaczania.
2. Ścianki rur stosowanych do produkcji układów wydechowych są aluminiowane, co zabezpiecza je przed korozją. Większość produktów konkurencyjnych nie jest w ten sposób zabezpieczana.
3. Wieszaki wykonywane ze stali wysokiej jakości mocowane są w procesie spawania w osłonie gazu obojętnego. Większość firm konkurencyjnych wytwarza wieszaki z taniej miękkiej stali, której, co prawda, spawanie jest łatwiejsze, lecz materiał ten jest mniej wytrzymały i bardziej wrażliwy na korozję.
4. Ścianki rur stosowanych przez MTS do produkcji mają grubość 1,5 mm. Większość europejskich konkurentów stosuje rury o grubości ścian 1,4 mm.
5. Zagniecenie łączące blachy tłumika ma przekrój okrągły, w przeciwieństwie do wyrobów większości pozostałych producentów. Kształt łączenia ma znaczenie dla jego wytrzymałości.
6. W przeciwieństwie do wielu innych producentów MTS nie maluje zewnętrznych spawów celem ukrycia przebarwień. Jakość połączeń gwarantuje odpowiednią trwałość.
7. Rury znajdujące się wewnątrz tłumika wykonuje się z blachy o grubości 1,5 mm. Większość konkurentów używa do tego tańszej blachy o grubości 1,2 mm.
8. Wewnętrzne elementy w tłumikach wytwarzanych w zakładach MTS są mocowane „na wcisk”, co pozwala uzyskać trwałe połączenie odporne na korozję. Większość pozostałych producentów stosuje spawanie. W tych modelach tłumików, w których stosuje się matę wygłuszającą, MTS wykorzystuje włókno szklane. Większość firm konkurencyjnych używa do tego celu tańszej wełny bazaltowej, która jest materiałem mniej trwałym.
Tłumiki MTS mają konstrukcję refleksyjną, do tłumienia nie stosuje się włókien. Większość produktów konkurencyjnych zawiera wełnę bazaltową, która jest podczas eksploatacji stopniowo wydmuchiwana, co systematycznie zmniejsza skuteczność tłumienia.
Skrzynki tłumików wykonywane są z dwóch warstw aluminiowanej blachy. Wiele firm konkurencyjnych stosuje pojedynczą warstwę wykonaną z taniej blachy (tylko 50 proc. dostępnych na rynku wyrobów jest pod tym względem porównywalnych do produktów MTS).
Wymiary rur i tłumików w układach wydechowych MTS są dokładnie takie same jak w przypadku układów oryginalnych. Większość konkurencyjnych producentów stosuje wymiary zbliżone do tych, jakie mają elementy stosowane na pierwszy montaż. Szczegółowe informacje o gamie produktów MTS dostępne są w katalogu papierowym oraz w katalogu online na stronie www.mts-silenziatori.it.
Produkty MTS ujęte są również w katalogu TecDoc. Szczegółowe informacje dotyczące produktów oraz ich dostępności można uzyskać w Dziale Obsługi Klienta oraz u Przedstawicieli Handlowych PH Motogama, wyłącznego dystrybutora MTS w Polsce pod numerem telefonu 12 61 94 600 lub adresem e-mail: zamowienia@motogama.com.pl. Firma Motogama jest gotowa do pomocy i chętnie udzieli szczegółowych informacji dotyczących tłumików MTS.