Praca zdalna to szansa na więcej czasu wolnego dla pracownika. Jak to możliwe? Działając z domu jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 1,4 dnia roboczego, bo wykorzystujemy czas bardziej efektywnie niż w biurze – wynika z badania Airtasker.
Oszczędność w postaci 12 godzin w miesiącu wymaga jednak odpowiedniej organizacji. Eksperci CBRE wskazują na sześć zasad, które pomogą jak najlepiej zorganizować pracę w domu. Należą do nich m.in. stworzenie przestrzeni biurowej w mieszkaniu czy szczegółowego planu dnia.
Każdy z nas korzystając z pracy z domu wypracowuje sobie swoje własne, mniej lub bardziej efektywne metody organizacji czasu. Są dobre sprawdzone metody jak chociażby takie, żeby przygotować swoje miejsce pracy, oddzielić pracę od spraw domowych, wykorzystać czas zaoszczędzony na dojazdy na jakieś formy wysiłku fizycznego czy wręcz zadbać o wygląd, czyli unikać pułapki chodzenia w przysłowiowej piżamie. Warto zaznaczyć, że dom traktowany jest przez wielu pracodawców jako dodatkowe miejsce w którym można wykonywać pracę, i w wielu organizacjach dostęp do tej formy jest otwarty na życzenie pracownika. Prosimy pracodawcę o taką możliwość jeśli np. uznajemy, że praca z domu pozwoli nam efektywniej dane zadania wykonać. Chciałabym podkreślić, że chociaż mamy już wypracowane zestawy dobrych praktyk, to w aktualnym kontekście zagrożenia epidemiologicznego, w którym organizacje przenoszą prace na home office dla całych zespołów na dłużej niż dzień lub dwa w tygodniu, uczymy się na gorąco tej formy pracy. Będziemy temat monitorować i dzielić się obserwacjami.
Head of Workplace Strategy and Change Management w CBRE - Małgorzata Niewińska
Z badania Airtasker wynika, że nieproduktywny czas w biurze, który wynosi ok. 37 minut, jest niemal dwa razy dłuższy, niż ten podczas pracy z domu. Motywację, aby pracować sprawniej, gdy zostajemy we własnych czterech ścianach, warto wykorzystać. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na własne aktywności czy spędzanie czasu z rodziną.
Eksperci CBRE wskazują na TOP6 zasad, które pozwolą nam odpowiednio wykonywać pracę zdalną.
Miejsce w domu przeznaczone tylko do pracy nastraja umysł w odpowiedni sposób i pozwala się skoncentrować na zadaniach. Jeśli chcesz być w pełni efektywny zapomnij o sofie. Ustaw stół lub biurko i krzesło, przeznaczone wyłącznie do pracy, tak aby wyraźnie oddzielić tę strefę od przestrzeni do wypoczynku. Uwzględnij odpowiednie oświetlenie i znajdź miejsce na wszystkie przedmioty, które musisz mieć pod ręką, by nie tracić czasu na ich szukanie.
W biurze koledzy prędzej czy później odciągną cię od biurka choć na chwilę, aby zjeść z tobą lunch czy wypić kawę. W domu takie przerwy są równie istotne. Najlepiej zaplanować sobie krótkie przerwy co godzinę, aby wstać od biurka chociaż na 5 minut. Wystarczy nastawić sobie alarm w telefonie lub wykorzystać przeznaczone do tego celu aplikacje. Pozwól sobie również na jedną dłuższą przerwę, np. półgodzinny spacer lub obiad poza biurkiem.
Budź się rano o takiej samej porze jakbyś wybierał się do biura. Późniejsze wstawanie jest kuszące, ale może negatywnie wpłynąć na koncentrację, jakość pracy i w efekcie samozadowolenie. Podobnie przeciąganie pracy do późnych godzin popołudniowych nie jest dobrym pomysłem.
Śledź swój czas pracy i bądź odpowiedzialny. Nie pozwól, aby wykonywanie obowiązków zawodowych trwało dłużej, niż ma to miejsce w biurze i odwrotnie – nie przeciągaj okresu przeznaczonego na odpoczynek. Śledź czas poświęcony na każdy z tych rodzajów aktywności i dyscyplinuj się, aby nie wpaść w jedną ze skrajności: pracoholizm lub pracę w weekendy.
Nieograniczony dostęp do lodówki w domu może sprzyjać nadmiernemu podjadaniu i niezdrowej diecie. Dlatego upewnij się, że na stole w kuchni i w innych miejscach w zasięgu wzroku masz przede wszystkim owoce i warzywa.
Niektórzy z ekspertów uważają, że praca z domu wykonywana w stroju i makijażu jak do pracy jest bardziej efektywna. Mózg przestawia się na tryb aktywności i koncentracji. Spróbuj zachowywać się rano podobnie, jakbyś wychodził do biura. Takie działania wpływają także na efektywność w pozostałych porach dnia, np. przestrzeganie aktywności fizycznej po pracy czy dobry sen.
Źródło: CBRE