Działalność nowego producenta baterii trakcyjnych należącego do Toyoty i Panasonica obejmie pełny zakres działań – od badań naukowych, przez rozwój technologii i produktów, inżynierię produkcji i samą produkcję, po sprzedaż i dostawy. Partnerzy są zainteresowani rozwojem zarówno znanej już technologii pryzmatycznych baterii litowo-jonowych, jak i akumulatorów trakcyjnych nowej generacji oraz baterii litowo-jonowych ze stałym elektrolitem – zupełnie nowej technologii, która ma potencjał, by zrewolucjonizować branżę motoryzacyjną za sprawą znacznie większej pojemności energetycznej i maksymalnie skróconego czasu ładowania.
Udział partnerów w nowym przedsięwzięciu rozkłada się w proporcji 51 procent dla Toyoty i 49 procent dla Panasonica. Toyota wniesie do spółki know-how i rynkowe dane dotyczące zelektryfikowanych pojazdów, zaawansowane technologie baterii ze stałym elektrolitem oraz charakterystyczny dla Toyoty styl produkcji monozukuri. Panasonic dostarczy technologie masowej produkcji wysokiej jakości, bezpiecznych baterii oraz swoją sieć dystrybucji w Japonii i na całym świecie. Obie firmy dostarczą sprzęt, specjalistów oraz udostępnią zakłady produkcyjne w Japonii i w Chinach. Według przewidywań z grudnia 2018 roku, partnerzy przeniosą do nowej spółki łącznie 3500 pracowników. Firma będzie dostarczała swoje produkty różnym producentom samochodów za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej Panasonica.
Umowa między Toyotą i firmą Panasonic to efekt porozumienia zawartego w grudniu 2017 roku. W tym czasie obie firmy opracowały wydajne baterie pryzmatyczne o wysokiej pojemności i niskich kosztach produkcji. Współpraca przyczyni się do przyspieszenia rozwoju rynku zelektryfikowanych samochodów i ułatwi Toyocie osiągnięcie do 2030 roku celu rocznej sprzedaży 5,5 miliona zelektryfikowanych samochodów, w tym miliona aut bezemisyjnych.
Źródło: Toyota