Celem nowo powstałego konsorcjum Polski E-Bus jest współpraca przy poszukiwaniu rozwiązań dla transportu miejskiego opartego o autobusy elektryczne. Ma ono stworzyć projekt nowego, całkowicie polskiego, autobusu elektrycznego następnej generacji dla transportu publicznego
Oficjalne podpisanie umowy odbyło się podczas konferencji Ministerstwa Rozwoju – „Zrównoważona mobilność – wyzwania i szanse dla miast” – odbywającej się 8-9 czerwca 2017 r. w G2A Arena w Jasionce pod Rzeszowem. Powstanie inicjatywy ogłosił na panelu „Jaka będzie rola autobusów o napędzie alternatywnym w rozwoju zrównoważonej mobilności miejskiej?”, Tomasz Nita, Prezes Ursus Bus.
Pojazd wyprodukowany przez konsorcjum Polski E-Bus ma być konkurencyjny w Polsce i na rynkach światowych, pod kątem parametrów technicznych i finansowych. Jego kluczowe komponenty będą produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego. Inicjatywa ma zjednoczyć siły polskich firm, aby osiągnąć efekt synergii – inwestować i rozwijać transport miejski w modelu współpracy. Istotne jest to, że konsorcjum nie zajmuje się tylko opracowaniem produktu jakim jest autobus elektryczny, ale przede wszystkim poszukuje najlepszych rozwiązań transportowych dla społeczeństwa, w tym zajmuje się m.in.: identyfikacją potencjalnych problemów dotyczących transportu miejskiego i szukaniem dla nich rozwiązań, zwiększeniem efektywności, ekonomiki i bezpieczeństwa stosowanych metod technologicznych. Konsorcjum chce także zwrócić uwagę na aspekty społeczno-zdrowotne elektrycznego transportu publicznego, czyli na coś na co nikt wcześniej nie zwracał uwagi.
Konsorcjum zebrało się w celu udziału w programie budowy i dostarczenia polskiego autobusu elektrycznego we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Działalność Polskiego E-Busa związana jest z promowanym przez polskie Ministerstwo Rozwoju programem rozwoju elektromobilności.
Ursus Bus S.A., będący liderem inicjatywy, dysponuje znaczącym doświadczeniem w projektowaniu i budowie bezemisyjnych autobusów i trolejbusów miejskich. Głównym celem spółki jest innowacyjne podejście do elektromobilności, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych zagadnień w transporcie publicznym. Spółka współpracuje z renomowanymi partnerami zarówno naukowymi jak i komercyjnymi przy rozwoju segmentu pojazdów elektrycznych. Firma z sukcesem eksploruje branżę transportu miejskiego oferując ok. 10 modeli autobusów i trolejbusów miejskich, w tym autobusy elektryczne. W roku 2016 spółka wygrała dwa przetargi na dostarczenie środków transportu miejskiego do Torunia i Warszawy, które są jednymi z pierwszych nakierowanych na zakup pojazdów zeroemisyjnych.
Elektromobilność to przyszłość transportu na całym świecie, a w szczególności w zurbanizowanej Europie. Z roku na rok będzie się zwiększał udział w rynku pojazdów elektrycznych, w szczególności tych zaprojektowanych dla sektora transportowego w aglomeracjach miejskich czy dla transportu publicznego. Najnowsze europejskie porozumienia klimatyczne oraz rosnące wymagania środowiskowe powodują, że kategorię pojazdów elektrycznych dla transportu publicznego czeka dynamiczny rozwój. Władze wielu miast w całej Europie już teraz wymieniają stary tabor pojazdów komunikacji miejskiej na zeroemisyjne autobusy elektryczne. Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na te światowe trendy.
Prezes Ursus Bus - Tomasz Nita
Poza Ursus Bus S.A. w skład konsorcjum Polski E-Bus wchodzą:
Źródło: Ursus