Inwestycja o wartości ok. 2 miliardów koron norweskich ma stworzyć nowe miejsca pracy w przemyśle i zapewnić krytyczne materiały do akumulatorów. Decyzja jest ważnym krokiem w kierunku ustanowienia kompletnego łańcucha wartości baterii w Norwegii na rynek europejski.
Zakład przemysłowy w Herøya w Norwegii ma produkować grafit anodowy dla około 20 000 pojazdów elektrycznych (EV) rocznie do 2024 roku. Inwestycja ta jest pierwszym etapem większego planu. Budowa zakładu ma być prowadzona równolegle z przygotowaniami do budowy drugiej fazy zakładu, który ma dostarczać materiały akumulatorowe do 2 milionów pojazdów elektrycznych rocznie do 2030 r., pokrywając znaczący udział w światowym rynku pojazdów elektrycznych.
Decyzja inwestycyjna to historyczny krok dla Vianode i jej właścicieli oraz uznanie pracy włożonej zarówno przez naszych pracowników, jak i partnerów. Opierając się na silnym wsparciu właścicieli Elkem, Hydro i Altor, Vianode ma teraz solidne podstawy, aby odnieść sukces w budowaniu wiodącej pozycji w przemyśle w zakresie zaawansowanych materiałów akumulatorowych z ekologicznym śladem – mówi Asbjørn Søvik, tymczasowy dyrektor generalny i prezes zarządu Vianode.
Materiały grafitowe firmy Vianode są produkowane z do 90% niższą emisją CO2 niż dzisiejsze materiały standardowe. Jak zapewnia producent, mają one unikalne właściwości użytkowe i poprawiają właściwości akumulatorów, w tym szybsze ładowanie, zwiększony zasięg i dłuższą żywotność, a także zwiększone bezpieczeństwo i możliwość recyklingu.
Globalny popyt na akumulatory gwałtownie rośnie, napędzany przez zieloną transformację, ale nie ma wystarczającego wzrostu produkcji materiałów akumulatorowych. Europa stoi w obliczu znacznego niedoboru materiałów grafitowych do roku 2030, czemu Vianode ma na celu zaradzić swoimi ofertami o wysokiej wydajności. Producenci samochodów i władze są również coraz bardziej skoncentrowani na zrównoważonym łańcuchu wartości, w którym Vianode ma wyjątkową ofertę z naszym niskim śladem CO2 – mówi Stian Madshus, dyrektor generalny Vianode.
Obecnie samochód elektryczny zawiera średnio do 70 kg materiałów grafitowych, stanowiących istotny składnik akumulatora. Produkty Vianode powstają w oparciu o specjalistyczne know-how w procesach wysokotemperaturowych, zamkniętych systemach produkcyjnych, niższym zużyciu energii i dostępie do energii odnawialnej.
Vianode prowadzi pilotaż przemysłowy w Kristiansand w Norwegii od kwietnia 2021 r. i ma ambicje ustanowienia wiodącej pozycji przemysłowej w zakresie zaawansowanych materiałów akumulatorowych w Europie i na rynku globalnym.
Założona w 2021 roku Vianode zatrudnia około 60 pracowników. Dzisiejsza decyzja inwestycyjna oznacza, że firma będzie rekrutować około 100 nowych pracowników, co daje w sumie około 160 pracowników do końca 2023 roku. W przypadku potencjalnej decyzji inwestycyjnej w fabrykę drugiego etapu liczba ta może podwoić się do 300 pracowników do końca 2026 roku. Łącznie z efektami domina oznacza to łącznie około 1000 miejsc pracy.
Źródło: Elkem