Zakłady marki Volkswagen Samochody Osobowe mają wznawiać produkcję sukcesywnie. W pierwszej kolejności, w tygodniu po 20 kwietnia, produkcja ma zostać wznowiona w fabrykach w Zwickau i w Bratysławie. Pozostałe zakłady w Niemczech oraz w Portugalii, Hiszpanii, Rosji i USA powinny wznowić produkcję w tygodniu po 27 kwietnia. Następnie, w ciągu maja, produkcja ma być sukcesywnie wznawiana w fabrykach w Republice Południowej Afryki, Argentynie, Brazylii i w Meksyku.
Produkcja ma zostać wznowiona odpowiednio do stwierdzeniu dostępności części oraz zgodnie z wymogami rządowymi w Niemczech i w Europie. Ważnym czynnikiem ma być również wzrost popytu, który wprost przekłada się na potrzebę wzrostu wydajności fabryk. Niezależnie od tych czynników, priorytetem ma być przestrzeganie surowych środków ochrony zdrowia pracowników.
Produkcję i logistykę wznawiamy w dobrze zorganizowany sposób. Zdrowie pracowników ma najwyższy priorytet. Dzięki planowi, który zawiera 100 punktów zapewniamy pracownikom bezpieczne miejsca pracy i maksymalną możliwą ochronę zdrowia. Mamy pełną świadomość odpowiedzialności. Nasze samochody ponownie będą opuszczać fabryki oraz dotrą do dealerów i klientów.
Członek Zarządu marki Volkswagen odpowiedzialny za Produkcję i Logistykę - Andreas TostmannNigdy wcześniej nie mieliśmy takiej sytuacji. Wiem, że nasi koledzy są ogromnie zmotywowani do ponownego podjęcia pracy. Produkcja jest wznawiana po każdej przerwie wakacyjnej, więc mamy duże doświadczenie jak dobrze poradzić sobie z tym procesem. W związku z pandemią musimy jedynie dostosować nasze procedury. Jedyną różnicą jest nowy program ochrony zdrowia. Zawiera on blisko 100 punktów na temat tego, jak w zakładach Volkswagena będziemy dbać o to, aby ograniczyć ryzyko infekcji. To będzie nowy standard w tej branży. Jesteśmy jednak realistami – na początku, w związku z nowymi procedurami, pojawią się pytania i wątpliwości ze strony pracowników. Nigdy wcześniej nie konstruowaliśmy, nie produkowaliśmy i nie sprzedawaliśmy samochodów w takich warunkach. Jestem przekonany, że zanim produkcja zostanie wznowiona, menedżerowie będą pewni, że pracownicy dokładnie znają nowe procedury. Udzielenie im odpowiedzi na pytania związane z nowymi procedurami jest teraz ważniejsze niż codzienne dane dotyczące wielkości produkcji.
Przewodniczący Rady Zakładowej Volkswagena - Bernd Osterloh
Volkswagen Group Components już od 6 kwietnia stopniowo wznawia produkcję w zakładach w Brunszwiku i w Kassel. Następnie, od 14 kwietnia, ruszyły fabryki w Salzgitter, Chemnitz i Hanowerze, a także zakłady w Polsce, w tym odlewnia Volkswagen Poznań, aby zabezpieczyć dostawy części niezbędnych do produkcji samochodów w Chinach.
Wznowienie produkcji było ważne ze względu na zabezpieczenia dostaw do pozaeuropejskich zakładów. Teraz trzeba zrestartować całą sieć fabryk, podejmując jednocześnie kompleksowe środki ochronne, aby zaopatrzyć w podzespoły fabryki samochodów różnych marek koncernu. Wysokie wymagania, które dotyczą ochrony zdrowia pracowników są stosowane we wszystkich naszych zakładach.
Dyrektor Operacyjny Volkswagen Group Components - Thomas Schmall
32 z 33 chińskich fabryk już wznowiło produkcję. Wśród pracowników, którzy są w nich zatrudnieni nie odnotowano przypadków zakażenia koronawirusem. Volkswagen informuje, że nadal ściśle monitoruje sytuację na świecie, która powstała w wyniku pandemii koronawirusa. Dalsze działania, które mają być podejmowane w dużej mierze powinny być oparte zarówno na dialogu i procedurach obowiązujących w Grupie Volkswagen, jak i na zaleceniach Instytutu Roberta Kocha.
W Polsce działa 116 autoryzowanych serwisów marki Skoda, 89 Volkswagena, 71 marki Volkswagen Samochody Dostawcze, 37 Audi, 35 SEAT-a oraz 8 Porsche. Wszystkie są otwarte. Także w czasach pandemii koncern stara się zapewniać ciągłość zaopatrzenia w oryginalne części zamienne.
Grupa wprowadziła środki, dzięki którym m.in. jest zachowana odpowiednia odległość pomiędzy pracownikami. Wiele warsztatów oferuje klientom możliwość oddania i odbioru samochodu bez bezpośredniego kontaktu z pracownikami serwisu lub z zachowaniem odpowiedniej odległości od nich.
Pandemia i wprowadzone restrykcje dotykają nas na co dzień, ale wielu ludzi wciąż potrzebuje samochodu, żeby dojechać do pracy, zatroszczyć się o siebie i innych. Z samochodów marek należących do Grupy Volkswagen korzystają służba zdrowia, instytucje zajmujące się transportem chorych, a także firmy, które na co dzień produkują żywność i dostarczają ją do sklepów. Oprócz nich wiele innych instytucji, które w czasach pandemii pracują na najwyższych obrotach i są zależne od własnych środków transportu. Nasz zespół utrzymuje ciągłość zaopatrzenia i dostarcza oryginalne części zamienne do wszystkich serwisów w Polsce.
dyrektor działu After Sales w Volkswagen Group Polska - Andreas Duebler
W centralnym magazynie części i akcesoriów Volkswagen Group Polska praca odbywa się w cyklach zmianowych. Po każdej ze zmian magazyn jest dezynfekowany, pracownicy poszczególnych grup nie mają ze sobą kontaktu. Praca odbywa się z zachowaniem wydanych przez Ministerstwo Zdrowia wytycznych, które dotyczą ochrony zdrowia i zachowania higieny.
Osoby zatrudnione w administracji, z niewielkimi wyjątkami, pracują w systemie home office. W wielu miejscach zmieniono system pracy tak, aby zapewnić bezpieczną odległość między pracownikami oraz między pracownikami a dostawcami. Części i akcesoria z centralnego magazynu w Poznaniu każdego roboczego dnia są wysyłane do autoryzowanych warsztatów w całej Polsce.
Po 5-tygodniowej przerwie produkcyjnej, zakłady Volkswagen Samochody Dostawcze w Hanowerze, w Poznaniu, Swarzędzu i we Wrześni, od poniedziałku, 27 kwietnia, mają z ograniczoną mocą stopniowo uruchamiać produkcję. Rozruch następować ma etapami, a wielkość produkcji ma być uzależniona od dostępności części, rozporządzeń administracyjnych, rozwoju sytuacji na rynkach zbytu i związanych z nią kalendarzy produkcyjnych. Wznowienie pracy w fabrykach ma nastąpić przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia pracowników.
Cieszymy się, że wkrótce będziemy mogli stopniowo wznawiać produkcję. Szczególnie ważne będzie w tym procesie zapewnienie ochrony zdrowia naszych pracowników poprzez wprowadzenie szerokiego pakietu działań prewencyjnych. W tej chwili pracujemy intensywnie w małych zespołach nad przygotowaniem zakładów tak, aby np. możliwe było zachowanie odstępów, wprowadzenie podwyższonych standardów zakresie higieny czy udostępnienie środków ochrony osobistej tam, gdzie to będzie konieczne. Nadal bardzo aktywnie monitorujemy sytuację. W naszych działaniach w dalszym ciągu będziemy opierać się na wymianie informacji i procedurach w ramach koncernu oraz na zaleceniach Instytutu Roberta Kocha.
członek zarządu ds. produkcji i logistyki w VWN - Josef BaumertPo pierwsze chciałbym podkreślić, że zdrowie naszych pracowników ma dla nas absolutny priorytet. Przez ostatnich pięć tygodni intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem zakładów do bezpiecznego wznowienia produkcji i mamy tego efekt. Musimy działać i podejmować odpowiedzialne odpowiedzialne decyzje zabezpieczające przyszłość i ekonomiczną stabilność przedsiębiorstwa. Z tak trudną sytuacją nie mierzył się jeszcze nikt z nas. Załoga w Volkswagen Poznań niejednokrotnie udowadniała, że ponad wszystko łączy ją solidarność. Tylko razem i tylko w duchu współodpowiedzialności uda nam się pokonać te przeciwności.
prezes zarządu Volkswagen Poznań - Jens Ocksen
Spółka stworzyła procedury zdrowotne, mające wzmocnić środki zapobiegawcze, a następnie wdrożyła je w poszczególnych obszarach działalności , co ma umożliwić stopniowe i możliwie najbezpieczniejsze wznowienie produkcji. Wszystkie przewidziane działania dotyczą także firm zewnętrznych i dostawców pracujących na terenie zakładów VW.
Wspólnie, bezpiecznie prowadzimy nasze zespoły przez kryzys wywołany koronawirusem. Przerwa produkcyjna w połączeniu z wieloma działaniami prewencyjnymi była najbardziej odpowiedzialną decyzją. Przed nami kolejny, teraz bardzo ważny etap, powrót do pracy i stopniowe wznowienie produkcji. Przygotowując się do tego momentu analizie poddaliśmy każde stanowisko pracy, tak na produkcji jak i w biurach. Bazując na tej wiedzy oraz opierając się na zaleceniach władz odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, zdecydowaliśmy rozszerzyć działania w zakresie ochrony zdrowia naszych pracowników. Procesy produkcyjne zostaną zoptymalizowane, tempo pracy linii będzie dostosowane do nowych warunków, wszyscy pracownicy otrzymają maseczki ochronne oraz rękawiczki, wyłączone zostaną dotykowe czytniki rejestrujące czas pracy ERCP, we wszystkich obszarach będą bezwzględnie obowiązywały zarządzenia dot. minimalnych odstępów oraz podwyższonych norm higienicznych. Bardzo dziękuję za odpowiedzialną postawę wszystkich naszych pracowników, zrozumienie i współpracę.
członek zarządu ds. personalnych i organizacji - Jolanta Musielak
Rozwiązania dotyczące wdrażanych działań profilaktycznych, organizacji pracy podczas przestojów i wynagrodzenia pracowników podczas przerwy produkcyjnej były przedmiotem rozmów z reprezentacją pracowników i związkiem zawodowym OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań.
Podczas prowadzonych negocjacji przyświecały nam dwa cele: zapewnienie wynagrodzenia podczas przestoju oraz zabezpieczenie miejsc pracy dla pracowników Volkswagen Poznań. Te dwa nadrzędne założenia zostały osiągnięte. Mamy także decyzję, że w następnych tygodniach stopniowego rozruchu pracownicy także otrzymają swoje wynagrodzenie, pomimo tego, że duża ich część pozostanie jeszcze w domach.
przewodniczący zakładowej Solidarności - Piotr Olbryś
Zgodnie z ustaleniami zawartymi ze związkiem zawodowym OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań, 5 tygodni nieobecności, które są wynikiem wstrzymania produkcji, było dla pracowników Volkswagen Poznań w 100% płatne.
Źródło: Volkswagen