Rozwój firmy Katcon, od lokalnego wytwórcy jednego produktu do globalnego dostawcy katalizatorów i układów wydechowych, jest podręcznikowy. W ciągu 27 lat spółka z Meksyku poszerzyła swoje portfolio i otworzyła się na nowe rynki zbytu, aby w końcu stać się wiodącym dostawcą dla największych firm motoryzacyjnych.
Gdy biznes rozkwitał, Katcon stanął przed wyzwaniem zwiększenia mocy produkcyjnych w krótkim czasie. Jedną z najważniejszych lokalizacji koncernu jest fabryka w Polsce, która specjalizuje się w katalizatorach do samochodów osobowych. W 2016 roku zakład w podwarszawskich Błoniach rozpoczął projekt dostaw katalizatorów na rynki europejskie i północnoamerykańskie. Aby usprawnić produkcję, zdecydowano się na zautomatyzowanie procesu spawania.
Obecnie Katcon Polska wykorzystuje już 27 cel spawalniczych FlexArc ABB i planuje zamówić kolejne do swoich nowo budowanych fabryk w Indiach. FlexArc to robot, pozycjonery, sprzęt spawalniczy i oprogramowanie do sterowania ruchem w ramach jednej wspólnej platformy –ustandaryzowane rozwiązanie, które pozwala w krótkim czasie zwiększyć lub zmniejszyć produkcję. To ma kluczowe znaczenie dla takich dostawców jak Katcon.
Zaprojektowaną w Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych ABB w Czechach celę można łatwo replikować, tzn. operator jest w stanie bez problemu wgrać program z już zainstalowanych cel i wykorzystać ten sam szablon w nowej celi. Takie rozwiązanie można zastosować w każdej fabryce Katcon na świecie, co oszczędza pieniądze i czas potrzebny na dostosowanie produkcji do zwiększającego się zapotrzebowania.
Kluczowe znaczenie ma tu elastyczność. Katcon nie ma zagwarantowanego konkretnego zapotrzebowania na dany produkt ze strony klientów końcowych. Operatorzy mogą jednak w krótkim czasie dostosować poszczególne cele do wytwarzania nowych elementów i wykorzystywać jeden szablon na potrzeby produktów dla różnych klientów.
Identyczne gniazda produkcyjne mogą powstawać w dowolnej fabryce Katcon na całym świecie, co pozwala nam skrócić czas wdrażania konkretnego projektu. Z naszego punktu widzenia istotne jest zaspokojenie zmiennych wymagań zgłaszanych przez klientów. Potrzebowaliśmy rozwiązania, które zmniejszałoby niepewność w tym obszarze.
szef produkcji w Katcon Polska - Carlos GarzaW swojej podwarszawskiej fabryce Katcon wykorzystuje trzy rodzaje cel spawalniczych. Większość z nich jest wyposażona w różne warianty robota spawalniczego ABB IRB 2600. Z jednej strony pozycjonera operator dostarcza części, a z drugiej robot rozpoczyna spawanie. Po zakończeniu procesu, maszyna zwraca się w stronę operatora, który odbiera produkt i załadowuje nowe części.
Działanie cel spawalniczych można symulować w programie RobotStudio. Operatorzy w fabryce są więc w stanie sprawdzić każdy aspekt procesu spawania wirtualnie (łącznie z możliwymi kolizjami) przed rozpoczęciem montażu w rzeczywistości.
Tworząc symulację Katcon może przewidzieć koszty produkcji, czas poszczególnych cyklów, a także oszacować ilu operatorów lub ile cel spawalniczych jest potrzebnych dla danego projektu.
biznes Robotyki ABB w Warszawie, który wspiera podwarszawskiego producenta m.in w zakresie serwisu i szkoleń - Robert Mrozik
Obecnie Katcon Polska angażuje się w wiele innowacyjnych projektów. Spółka jest m.in. liderem konsorcjum naukowego, które pracuje nad zaawansowanym układem wydechowym do pojazdów konwencjonalnych i hybrydowych.
Źródło: ABB