W Zawierciu ruszył zakład odzysku metali | MOTOFAKTOR

W Zawierciu ruszył zakład odzysku metali

Spółka Elemental Strategic Metals otworzyła w Zawierciu zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii Li-Ion pojazdów elektrycznych oraz z katalizatorów samochodowych i przemysłowych.

  • Wartość inwestycji to 600 mln złotych.
  • Elemental zapowiada stworzenie kolejnych zakładów w Polsce i Europie.
  • Do 2035 roku 30 proc. zapotrzebowania na lit, nikiel i kobalt w UE może być pokryte materiałem z recyklingu.
  • Więcej informacji na stronie głównej Motofaktora.
  • Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży – zapisz się na nasz newsletter.

W zakładzie Elemental w Zawierciu przetwarzane będą zużyte baterie Li-Ion z aut EV oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe. Uzyskane  w ten sposób wartościowe surowce będą wykorzystywane do produkcji prekursorów materiałów bateryjnych (pCAM), nowych katalizatorów oraz membran do elektrolizerów i ogniw paliwowych. Odzyskiwane metale znajdą zastosowanie przede wszystkim ponownie w branży elektromobilności oraz w energetyce odnawialnej. Produktami ubocznymi są też tworzywa sztuczne oraz miedź i aluminium.

Zakład w Zawierciu specjalizuje się w odzysku strategicznych metali bateryjnych, takich jak lit, nikiel, kobalt i mangan, a także cennych metali szlachetnych z grupy platynowców: platyna, pallad, rod. Metale te są niezwykle istotne dla nowoczesnych technologii i przemysłu, a ich odzysk pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz skrócenie łańcucha dostaw. Dzięki naszej inwestycji rzadkie pierwiastki strategiczne i metale szlachetne nie będą opuszczały terytorium Unii Europejskiej i będą wykorzystywane do tworzenia kolejnych generacji baterii pojazdów elektrycznych. Możemy więc przyjąć, że w tym przypadku nasze działania biznesowe wspierają strategiczne bezpieczeństwo tej części Europy” – mówi Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals.

Elemental Strategic Metals -zakład w Zawierciu

Zakład powstał w ramach projektu „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu” przedstawionego i zaakceptowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Important Projects of Common European Interest (IPCEI) on Batteries, a następnie wsparty w ramach konkursu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Przetwarzane materiały, takie jak zużyte baterie i złom poprodukcyjny, będą pochodzić głównie z rynku europejskiego, a odzyskiwane metale będą dostarczane do firm, które wykorzystają je w dalszych procesach produkcyjnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji CO2. W ten sposób zakład przyczynia się zarówno do ograniczenia importu surowców pierwotnych, wywozu poza EU cennych materiałów oraz wspiera krajowy rynek recyklingu” – wyjaśnia Maciej Dudzic, członek zarządu Elemental Strategic Metals.

Elemental Strategic Metals -zakład w Zawierciu

Budowa i uruchomienie zakładu w Zawierciu zostały sfinansowane także częściowo przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który wspólnie z Międzynarodową Korporacją Finansową oraz Europejskim Bankiem Odbudowy zainwestował 290 mln dolarów w działalność Grupy Elemental. Pozostałe środki pochodzą ze środków własnych oraz komercyjnych instytucji finansowych.

Fabryka Elemental w Zawierciu zatrudnia bezpośrednio na miejscu 120 pracowników z Zawiercia i okolic, a także generuje około 100 miejsc pracy pośrednio w firmach współpracujących. Do końca roku znajdzie w nim zatrudnienie jeszcze ok. 30 osób.

Nasz zakład to nie tylko wielka inwestycja, która daje szanse na zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego dla Polski przy jednoczesnym zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko naturalne. To także impuls do rozwoju tego regionu i nowe miejsca pracy dla mieszkańców Zawiercia oraz regionu, którzy słyną ze swojego etosu pracy” – podkreśla Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals.

Zakład uruchomił własną farmę fotowoltaiczną o mocy 12 MW oraz największy w Polsce magazyn energii o pojemności 10 MWh i mocy 5 MW.

Elemental Strategic Metals -zakład w Zawierciu

Grupa Elemental, zgodnie ze swą strategią biznesową, rozwija się organicznie oraz przez akwizycje. Prowadzimy integracje poziomą, jak i pionową rynku odzysku i recyklingu metali z pojazdów elektrycznych, katalizatorów samochodowych i przemysłowych, płytek PCB z urządzeń elektronicznych. W Polsce Grupa Elemental zatrudnia łącznie ponad 400 osób, globalnie – ponad 1000. Poza Polską główne nasze rynki to USA i Niemcy. Łącznie działamy na ponad 30 rynkach, na trzech kontynentach” – mówi Paweł Jarski, założyciel i prezes Grupy Elemental.

Na mocy podpisanych wcześniej w tym roku porozumień z Huawei oraz Mitsubishi Corporation, Grupa Elemental pozyskała wiedzę dotyczącą efektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii Li-Ion oraz zasoby niezbędne do rozpędzenia działalności zakładu w Zawierciu.

W przyszłym roku Elemental Strategic Metals rozpocznie budowę podobnego zakładu w Wernigerode w Niemczech, w ramach spółki joint venture z amerykańską firmą Ascend Elements. Moc przerobowa tego zakładu wyniesie do 58 000 baterii z samochodów elektrycznych rocznie.

Źródło: Elemental Strategic Metals

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google

 

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).