Internet jest ważnym narzędziem do promocji swojego biznesu.
W maju przeprowadziliśmy ankietę wśród właścicieli warsztatów samochodowych. Dotyczyła ona sposobów promocji warsztatów oraz metod dotarcia do klientów. Odpowiedzi na pytania pozwalają wyciągnąć ciekawe wnioski na temat funkcjonowania warsztatów w sieciowej rzeczywistości oraz na temat priorytetów, którymi kierują się właściciele warsztatów przy wyborze danych form promocji.
Połowa respondentów (50,4%) zadeklarowała, że korzysta ze wsparcia, jakie dają im narzędzia dostępne online. Wśród niekorzystających z możliwości, jakie daje Internet 46,6% osób jednak ma w planach spróbowanie tego typu narzędzi.
Osoby, które nie reklamują swojej działalności, lecz rozważają takie działanie zadeklarowały, że kwoty, jakie mogą przeznaczyć na promocję swojego warsztatu zawierają się w zakresie od 0 do około 300 złotych miesięcznie. Zdecydowanie najmniej osób planuje przeznaczać na to większe kwoty.
Na pytanie „jaki kanał promocji warsztatu jest według Ciebie najlepszy” prawie 60% respondentów wskazała na firmowy profil na Facebooku. Drugie miejsce pod tym względem uzyskał system opinii Google. Jak mówią komentarze naszych respondentów – klient szukając warsztatu nie zawsze ma czas na przeglądanie Facebooka, a po wpisaniu hasła w wyszukiwarce od razu otrzymuje adres pobliskiego warsztatu oraz opinie wystawione przez jego klientów.
Na dalszych miejscach znalazły się profile firmowe i prywatne na Instagramie, bazy warsztatów polecających typu dobrymechanik.pl oraz kanały w serwisie Youtube.
Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o rzeczywiste wykorzystywanie możliwości, jakie daje Internet. Najczęściej wybieranymi miejscami do promocji biznesu są firmowe i prywatne profile na Facebooku. Trzecie miejsce zajmuje tradycyjna komunikacja z klientami i zabieganie o pozostawienie opinii w systemie opinii Google. Dalej jest aktywność na forach związanych z naprawą samochodów.
Jak podkreśla jeden z naszych respondentów „jednym z najskuteczniejszych sposobów promocji warsztatu w Internecie jest tworzenie wartościowych treści i udostępnianie ich za darmo. W dzisiejszych czasach, użytkownicy Internetu poszukują informacji i rozwiązań na różne problemy. Dlatego też, dostarczenie im treści, które są nie tylko cenne, ale także związane z tematyką warsztatu, może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.”
-
Około 1/3 respondentów deklaruje korzystanie z serwisów polecających i pośredniczących w umawianiu wizyt w warsztatach. Ponad połowa z nich współpracuje z portalem dobrymechanik.pl. Drugie miejsce zajmuje portal warsztaty.yanosik.pl, a trzecie zarezerwuj.pl.
Jeśli chodzi o koszty jakie są ponoszone w związku z promocją działalności, to nie są one wysokie. Ponad 33% warsztatów nie wydaje na nią żadnych pieniędzy. Prawie 29% warsztatów nie przekracza miesięcznie kwoty 100 złotych. Kolejne progi 200 i 300 złotych nie są przekraczane kolejno przez 18,6% i 11,9% warsztatów. Powyżej 300 złotych miesięcznie wydaje w sumie 6,8% warsztatów.
Dla 86% warsztatów wydawane kwoty są satysfakcjonujące i wystarczające do bieżącego funkcjonowania. Na pytanie, czy w planach mają redukcję kosztów związanych z promocją warsztatu w Internecie respondenci byli podzieleni idealnie na dwie równe grupy. Połowa z nich odpowiedziała, że nie, natomiast druga połowa – tak.
Kto nie idzie do przodu, ten się cofa – takie motto przyświeca osobom odpowiadającym na pytanie czy planują zmienić lub rozszerzyć sposób promocji warsztatu. 43% respondentów chce poszerzyć sposób promocji o kolejne kanały. 31% planuje zwiększyć zaangażowanie w rozbudowę systemu opinii w Google, natomiast 26% respondentów planuje całkowicie zmienić kanał dotarcia do klienta.
Ważne jest także określenie swojej grupy docelowej. Kolejny nasz respondent zwrócił uwagę na bardzo ważną kwestię – jacy użytkownicy korzystają z danego kanału. Trzeba mieć na uwadze fakt, że różne grupy wiekowe korzystają z różnych stron Internetowych, które to z kolei wymagają odmiennej aktywności od osób dostarczających tam treści.
„Najlepszy sposób promocji warsztatu to promocja tak aby dotarło to do jak największej ilości osób. Promowanie na instagramie czy innych portalach jest skuteczne ale nie do końca, ponieważ ludzie trochę starsi nie używają takich mediów a do większości z nich powinna trafić reklama warsztatu. Najskuteczniejszą reklamą było by dobra i przejrzysta strona Internetowa, ale warto zadbać o wizerunek na google i google maps bo najczęściej za ich pomocą szuka się warsztatu. Ważne też aby była reklama w swoim mieście oraz aby ta reklama była: rzucająca się w oko oraz pokazywała dokładne położenie warsztatu. YouTube, Instagram, Facebook czy też nawet tik tok pomoże nam zdobyć klientów w młodszym wieku poprzez np. Nagrywanie krótkich filmików z serwis u jakiegoś pojazdu, krótkie śmieszne filmiki sytuacyjne czy na kanale YouTube nagrywać serwisowe tutoriale serwisowe.”
-Większość osób, które pozostawiły komentarz pod naszą ankietą podkreślało, że publikowane w mediach społecznościowych treści powinny mieć charakter edukacyjny, tak, aby osoba oglądająca widziała fachowość i zaangażowanie. Ponadto respondenci stwierdzili także praktycznie jednogłośnie, że publikacja treści fachowych i mających charakter edukacyjny typu – jak coś zrobić – wcale nie sprawi, że osoba oglądająca dany materiał zacznie sobie naprawiać samochód samodzielnie.
Aktywność w sieci to także zagrożenia. I nie mówimy tutaj o wirusach, czy atakach hakerskich, ale o niestety dość często spotykanych praktykach związanych z publikowaniem nieprawdziwych informacji. 61% respondentów miała okazję spotkać się z nieuczciwymi praktykami w związku z promocją swojej działalności w Internecie. 55% takich przypadków dotyczyło zaniżania ocen warsztatu w systemie Google. Nieznacznie mniej respondentów spotkało się z nieprawdziwymi opiniami na portalach typu dobrymechanik.pl, a ponad 40% właścicieli warsztatów biorących udział w ankiecie borykało się z niepochlebnymi komentarzami w mediach społecznościowych.
Ponad ¾ (76%) respondentów potwierdza fakt, że opinie w mediach społecznościowych mają wpływ na liczbę klientów w warsztacie. Natomiast wśród osób korzystających z promocji warsztatu w Internecie 37% zauważyło przełożenie aktywności w sieci na wzrost liczby klientów nawet o 10%. 32% warsztatów potwierdziło wzrost liczby klientów od 10 do 25%, a 21% warsztatów określiło swoje wzrosty liczby klientów w zakresie od 25% do 50%. Tylko 10% warsztatów nie widzi przełożenia swojej aktywności w Internecie na przyrost liczby klientów.