Wiceminister o polskiej elektromobilności | MOTOFAKTOR

Wiceminister o polskiej elektromobilności

W minionym tygodniu jednym z prelegentów Kongresu MOVE w Poznaniu był Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, który poruszył temat rozwoju elektromobliności w Polsce.

W trakcie swoich wystąpień wiceminister Bolesta odpowiedział na pytania związane z największymi wyzwaniami w rozwoju elektromobilności w Polsce oraz strategii rozwoju branży motoryzacyjnej biorąc też pod uwagę rolę sektora energetycznego.

„Przejście na elektromobilność nie będzie łatwe. Wymaga zaangażowania producentów, przewoźników towarów oraz użytkowników samochodów. Ponadto musimy wspierać jako państwo również grantowo tą zmianę” – powiedział podczas kongresu Move 2024 wiceminister klimatu i środowiska.

W trakcie wystąpienia wiceministra Bolesty, omówiono działania już podjęte, ich efektywność oraz potencjalne sposoby przyspieszenia procesu zeroemisyjnej transformacji, które stanowiły główny temat dyskusji.

„W Ministerstwie Klimatu i Środowiska przeznaczyliśmy na projekty w tym obszarze ok 5 mld zł. Pracujemy też nad nowymi. Za chwilę uruchomimy projekt z 2 mld budżetem na instalowanie ładowarek do samochodów ciężarowych. Pracujemy nad kolejnym, z miliardowym budżetem dot. wsparcia do zakupu elektrycznych pojazdów ciężarowych” – dodał wiceminister.

Oprócz omawiania wsparcia dla pojazdów zeroemisyjnych i infrastruktury, rozmawiano także o polskich czynnikach i problemach utrudniających postęp elektromobilności, w tym aspekty finansowe, regulacyjne, instytucjonalne i edukacyjne.

„Niedostosowana infrastruktura to jest problem naszej transformacji nie tylko w sektorze elektromobilności, ale też w elektroenergetyce. W ostatnich latach zabrakło odgórnego nacisku na rozbudowę sieci, więc dziś mamy kolejki jeżeli chodzi o warunki przyłączenia. Robimy wszystko żeby to odblokować. Proces ten jednak wymaga czasu” – powiedział wiceminister Krzysztof Bolesta.

Wiceminister podkreślił również potrzebę rozwijania rynku pracy. Instalacje elektryczne, akumulatory, oprogramowanie będą, jak zaznaczył, wymagały nowych umiejętności. Z tego powodu Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Edukacji pracuje nad rozwiązaniami, które mają wspierać rozwój rynku pracy związanego z sektorem elektromobilności. Kongres MOVE 2024 był także okazją do dyskusji na temat kierunków rozwoju europejskiej gospodarki i branży motoryzacyjnej, które zostały określone przez Unię Europejską w ramach Green Deal i pakietu Fit for 55.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).