Wielton Logistic redukuje prędkość maksymalną ciągników | MOTOFAKTOR

Wielton Logistic redukuje prędkość maksymalną ciągników

Wielton zainicjował projekt redukcji prędkości do 85 km/h wszystkich ciągników siodłowych floty Wielton Logistic, co ma zredukować emisję CO2.

 

 

 

Branża transportowa, ze szczególnym naciskiem na transport drogowy, jest odpowiedzialna za ponad 25% emisji dwutlenku węgla generowanego w Europie. Problem ten zauważa Unia Europejska, która wyznaczyła ambitne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z nimi, dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., a etapem przejściowym jest zmniejszenie emisji gazów o 55% do 2030 r., co zapisano w europejskim prawie klimatycznym. W związku z tym producenci pojazdów oraz firmy transportowe dążą m.in. do ograniczenia zużycia paliwa w swoich produktach, obniżenia masy własnej i zastosowania napędów alternatywnych.

 

Firmy te nieustannie poszukują innowacyjnych rozwiązań niskoemisyjnych. Do tego grona zaliczyć można także Wielton, który w trosce o środowisko naturalne i redukcję śladu węglowego zmniejszył we flocie, liczącej ponad 30 zestawów, maksymalną prędkość z 90 km/h do 85 km/h. Wielton Logistic przeprowadził testy, które potwierdziły, że dzięki redukcji prędkości o 5 km/h ciągnik siodłowy spala o 0,7 l paliwa mniej na 100 km. Wprowadzona redukcja prędkości przełożyła się nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa i kosztów prowadzenia działalności, ale także na mniejszą emisję CO2 do atmosfery o ponad 5 500 kg miesięcznie, czyli redukcję o  66 tys. kg CO2 rocznie. Przy założeniu średniej hurtowej ceny paliwa w danym miesiącu i trasy jaką pokonuje w tym okresie każdy z ciągników siodłowych okazało się, że łącznie w miesiącu Wielton Logistic może zaoszczędzić przeszło 14 000 zł, co w skali roku daje już ponad 170 000 zł oszczędności.

 

Przeprowadziliśmy liczne obliczenia i symulacje, które skłoniły nas do zmniejszenia prędkości floty z 90km/h do 85 km/h. Zmiana ta nie wpłynęła negatywnie na nasze możliwości przewozowe. Niezmiennie wszystkie zlecenia realizujemy na bieżąco i bez opóźnień. Jednocześnie wprowadzona zmiana miała pozytywny wpływ na redukcję zużycia paliwa i bardziej ekonomiczną jazdę naszych kierowców. Cieszymy się, że nasz projekt ma korzystny wpływ na środowisko naturalne, a przy tym generuje finansowe oszczędności – mówił Błażej Walkowiak, Prezes Zarządu Wielton Logistic Sp. z o.o.

 

Spółka Wielton Logistic powstała w 2003 r., a od 2011 r. funkcjonuje pod obecną nazwą. Odpowiada za transport komponentów i gotowych produktów pomiędzy spółkami Grupy Wielton oraz dostarczanie zamówień do klientów. Spółka obsługuje także przewóz międzynarodowy na terenie całej Europy. Firma zmniejszyła maksymalną prędkość pojazdów swojej floty od października 2022 r.

 

Testowaliśmy i analizowaliśmy różne warianty ograniczenia prędkości. Większa jej redukcja niekorzystnie wpłynęłaby na efektywność naszej działalności. Obniżenie prędkości do 85km/h jest zatem optymalnym rozwiązaniem z perspektywy relacji prędkości do zużycia paliwa przy zachowaniu oczekiwanej wydajności floty – dodał Paweł Piekacz, Kierownik ds. Logistyki i Transportu Wielton Logistic Sp. z o.o.

 

Flota Wielton Logistic składa się obecnie z 33 ciągników samochodowych. Pod koniec ubiegłego roku do floty dołączyło 7 nowoczesnych pojazdów ciężarowych IVECO S-WAY, które cechują się niższym spalaniem paliwa, dzięki m.in. poprawionej aerodynamice przez zastosowanie osłony słupka A i dodatkowych deflektorów na narożach kabiny. Niższe spalanie w tych pojazdach uzyskano także dzięki zastosowaniu technologii ułatwiających jazdę kierowcy np.: aktywnego tempomatu ACC z czujnikiem radarowym, automatycznego gaszenia silnika podczas długotrwałego funkcjonowania na biegu jałowym, systemowi oceny stylu jazdy (DSE) i nadzoru koncentracji kierowcy (DAS) oraz funkcji rozłączania napędu przy zjazdach – ECO-ROLL.

Fot. Wielton

Projekt dotyczący redukcji prędkości w ciągnikach siodłowych Wielton Logistic jest jednym ze 150 zgłoszonych pomysłów w ramach programu 49+ realizowanego przez Wielton S.A. Od kwietnia br. do końca stycznia 2024 r. pracownicy Wieltonu mogą zgłaszać kolejne pomysły oszczędnościowe w ramach projektu 100+.

 

Źródło: Wielton

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).