Sytuacja epidemiczna w Polsce się ustabilizowała. Ministerstwo Zdrowia odnotowuje dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i hospitalizacji oraz mniejszy odsetek pozytywnych wyników testów na COVID-19.
Od początku maja realizujemy program luzowania obostrzeń, który nie przekłada się na wzrosty liczby zakażeń na koronawirusa. W ostatnim czasie oprócz dużej dynamiki spadku zakażeń znacząco spada także liczba zajętych łózek przez pacjentów z COVID-19 oraz średnia tygodniowa liczba zgonów.
minister zdrowia - Adam Niedzielski
Dodał, że mimo niewielkich wzrostów liczby zleceń na testy w kierunku koronawirusa z POZ, skala zakażeń jest nieduża.
Wspólnie z wojewodami oraz MSWiA dostosowujemy infrastrukturę do walki z COVID-19 do sytuacji epidemiologicznej kraju przy utrzymaniu bezpiecznego zaplecza.
- Adam Niedzielski
Wskazał również, że systematyczne luzowanie obostrzeń jak i rosnąca mobilność Polaków nie wywołuje przyspieszenia pandemicznego, dlatego łagodzone są kolejne zasady bezpieczeństwa.
Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dwóch etapów luzowania obostrzeń, które będą obowiązywały w całym kraju od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia. Są to plany, które mogą być zmieniane w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Przywracamy możliwość organizowania targów, wystaw i konferencji, a także funkcjonowania sal zabaw w ścisłym reżimie sanitarnym. Oczywiście obecnie obowiązujące reguły epidemiologiczne zostają przedłużone.
- Adam Niedzielski
Od 6 czerwca w imprezach i spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Do tego limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Minister zdrowia zapowiedział, że wakacyjny model reżimy sanitarnego zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.
Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Łagodzenie obostrzeń nie oznacza, że walka z koronawirusem została zakończona. Wciąż należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:
Źródło: Ministerstwo Zdrowia