Najbardziej podstawowymi są wyważarka do kół i montażownica opon. Wybranie odpowiedniego urządzenia bywa wyzwaniem
Przed zakupem zarówno wyważarek, jak i montażownic ważne jest określenie swojej grupy docelowej, ponieważ rozmiary urządzeń różnią się w zależności od tego czy są przeznaczone do kół motocyklowych, od samochodów osobowych czy ciężarowych. Kolejną kwestią jest sposób wprowadzania danych do urządzeń.
Zarówno w przypadku wyważarek jak i montażownic możemy zastosować podział na automatyczne i półautomatyczne. W urządzeniach półautomatycznych część pomiarów wykonujemy ręcznie i tak samo wprowadzamy dane do systemu. W urządzeniach automatycznych mimo pewnej ingerencji operatora, pomiary są dokonywane przez czujniki ultradźwiękowe lub zainstalowane kamery.
Uni-Trol, producent wyważarek i montażownic do warsztatów samochodowych - Łukasz TyszkiewiczMontażownice Ola i Janka KK przeznaczone do pojazdów osobowych i dostawczych znacząco różnią się od siebie zewnętrznie choć technicznie mają takie same możliwości:
Więcej różnic widać w wyposażeniu i wersjach urządzeń:
Urządzenie posiada w stole 2 siłowniki rozpierające lub w wersji z dużym stołem 26″ 3 siłowniki, co znacznie zwiększa silę zacisku.
Podobnie sytuacja w przypadku wyważarek. Tu porównamy modele TROLL–MICRO, TROLL–2312 i MONOLITH, przeznaczone do pojazdów osobowych i dostawczych. Występują w nich niewielkie różnice w danych technicznych, ale za to spore w wyposażeniu.
TROLL-MICRO – jej system kalibracji ułatwia pomiary i poprawia dokładność wyważenia. Oprócz tego urządzenie ma czytelny pulpit z wyświetlaczem LCD, ale dane trzeba wprowadzać ręcznie. Widać to na poniższym materiale wideo:
Automatyczna wyważarka TROLL-2312 posiada:
Automatyczny MONOLITH ma najszerszy zakres opcji. Posiada syntezator mowy, generujący komunikaty potwierdzające każdą wykonana przy obsłudze wyważarki czynność oraz sugerujące metodykę postępowania przy wyważaniu koła. Ma system automatycznego wprowadzania parametrów geometrycznych wyważanego koła oraz czujnik USG do pomiaru zewnętrznej szerokości. Ideą tego systemu jest to, iż cała przestrzeń wokół uchwytu jest zmierzona, a użytkownik jedynie określa płaszczyzny korekcji. Dodatkowo, dla bardziej dokładnego określenia miejsca korekcji wyważarka posiada laserowy wskaźnik, precyzyjnie wskazujący miejsce klejenia ciężarka. Może być ona wyposażona też w pneumatyczny uchwyt wraz z hamulcem w miejscu niewyważenia.
Widać wyraźnie, że gdy urządzenia obsługują koła od tego samego segmentu pojazdu to technicznie nie występują specjalne różnice. Widać je wyraźniej, gdy weźmiemy pod uwagę stopień automatyzacji danego urządzenia. Większa automatyzacja to więcej opcji i mniej wysiłku dla użytkownika przy obsłudze urządzenia.
Przy prowadzeniu warsztatu istotne jest przestrzeganie przepisów BHP opisanych dla danego urządzenia. Muszą być spełnione też określone wymogi, aby dane urządzenie można było stosować w warsztacie. W przypadku montażownic i wyważarek zasady są bardzo podobne.
Nieco ostrzejsze przepisy mamy w przypadku wyważarek. Zarówno wyważarki, jak i montażownice potrzebują równego podłoża, aby można je było stosować w warsztacie. Jeśli chodzi o wyważarki ważne są również warunki powietrza i temperatura. Powietrze musi być czyste, bez pyłów i wilgoci, a temperatura stała i dodatnia. Długotrwałe wystawienie wyważarki na pyły, wilgoć i ujemne temperatury może negatywnie wpłynąć na jej działanie.
- Łukasz TyszkiewiczGdy już znamy swoją grupę docelową oraz stopień zaawansowania maszyn, które chcemy nabyć, pozostaje ich zakup, a tu koszty potrafią być wysokie.
Zarówno w przypadku montażownic, jak i wyważarek ceny oscylują w podobnym zakresie. W zależności od przeznaczenia i sposobu wprowadzania danych ceny pojedynczego urządzenia to od 5 tys. do 25 tys. zł netto.
- Łukasz TyszkiewiczW urządzeniach automatycznych pomiary i pozostałe czynności przebiegają szybciej niż w urządzeniach półautomatycznych, ale ich zakup to znacznie większy wydatek, dlatego warsztatowcy powinni ocenić możliwości warsztatu, jego wielkość, określić organizację pracy, rodzaj obsługiwanych kół, ilość stanowisk oraz własne możliwości finansowe. Pomocne przy podejmowaniu decyzji mogą być również opinie posiadaczy danych urządzeń czy oferta serwisowa ich producentów. Pozwoli to uniknąć rozczarowania danym urządzeniem, a przede wszystkim dodatkowych kosztów.
Zdjęcia: Uni-Trol