Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) już od pewnego czasu prowadzi program oceny i wyróżniania profesjonalnych serwisów. Proces ten opiera się na niezależnym audycie, który ocenia zarówno wyposażenie warsztatu, jak i kwalifikacje personelu technicznego. Lista serwisów, które przeszły pomyślnie audyt i otrzymały Certyfikat Oponiarski, dostępna jest TUTAJ.
„Certyfikat PZPO jest symbolem wsparcia dla serwisów, które nie tylko dbają o zadowolenie klientów, ale także przestrzegają najwyższych standardów pracy. Proces uzyskania certyfikatu obejmuje dokładny audyt wyposażenia serwisu, sprawdzenie kwalifikacji personelu technicznego oraz ocenę obsługi klientów – co jest dokumentowane także za pomocą zdjęć. Dzięki temu kierowcy mogą być pewni, że prace związane z wymianą opon zostaną wykonane zgodnie z najwyższymi standardami i bez ryzyka uszkodzenia ogumienia” – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego (PZPO).
Profesjonalny serwis powinien być w stanie doradzić klientowi w wyborze odpowiednich opon, najlepiej od sprawdzonych producentów, nawet tych budżetowych. Należy unikać opon o niskich osiągach od nieznanych producentów, ponieważ tylko renomowani producenci gwarantują wysoką jakość parametrów, takich jak nienaganna trakcja, krótka droga hamowania, cicha praca oraz gwarancja od daty zakupu. Decydując się na opony używane, narażamy się na duże ryzyko, ponieważ ich stan techniczny może być niepewny. Opony używane mogą mieć ukryte uszkodzenia wewnętrzne, co osłabia ich konstrukcję i wytrzymałość. Wystarczy, że poprzedni właściciel przejeżdżał z obniżonym ciśnieniem powietrza, aby nadwerężyć strukturę opon. Mogą być zużyte, źle przechowywane, pochodzić z pojazdów uczestniczących w kolizji lub wypadku, lub też z pojazdów pozostawionych nieruchomo przez długi czas, co powoduje trwałe odkształcenia. Wizualna ocena opon nie gwarantuje, że są w dobrym stanie.
Dla bezpiecznej i komfortowej jazdy PZPO zaleca stosować się do zasady 3P:
Porządne opony
Wybierz odpowiednie opony do swojego samochodu i stylu jazdy, zwracając uwagę na rozmiar, indeks prędkości, nośność, bieżnik oraz inne parametry podane na etykiecie unijnej, szczególnie hamowanie na mokrej nawierzchni. Kupuj opony od renomowanych producentów, które zapewniają najlepsze parametry bezpieczeństwa, głośności i zużycia paliwa. Staraj się dokonywać zakupów w oficjalnych i sprawdzonych sklepach i serwisach, aby uniknąć problemów z jakością.
Profesjonalny serwis
Skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu opon, który posiada certyfikat oraz doświadczony personel. Wymiana opon to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Nie powinno się jej przyspieszać – powinna ona trwać co najmniej 40 minut przy jednym specjaliście na stanowisko. Brak odpowiednich warunków do przeprowadzenia wymiany może skutkować uszkodzeniem felgi czy rantu opony. Przy prędkości autostradowej opona obraca się aż 1000 razy na minutę, dlatego ważne jest, aby usługa była wykonana rzetelnie, by zapewnić Twoje bezpieczeństwo. Postaw na jakość i fachowość, a nie na najniższą cenę, którą oferuje dyskont. Oszczędzanie na serwisie opon może prowadzić do ukrytych uszkodzeń, które mogą dopiero się ujawnić w trakcie jazdy. Nie ryzykuj – wybierz sprawdzony serwis opon!
Prawidłowe ciśnienie
Trzecim elementem reguły 3P jest odpowiednie ciśnienie w oponach. Należy regularnie sprawdzać ciśnienie co najmniej raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą. Nawet najwyższej jakości opony, zainstalowane przez doświadczonych mechaników, ulegną zniszczeniu, jeśli będą eksploatowane przy zbyt niskim ciśnieniu. Pamiętaj, że właściwe ciśnienie w oponach nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także pozwala zaoszczędzić na paliwie i wydłużyć żywotność opon.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa kierowców oraz podniesienia standardów świadczonych usług, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wprowadził Certyfikat Oponiarski. Jest to system oceny i wyróżnienia profesjonalnych serwisów niezależnych, sieciowych oraz autoryzowanych przez producentów samochodów. Serwisy otrzymują certyfikat po przejściu dokładnego audytu dotyczącego wyposażenia oraz kwalifikacji pracowników. Przedstawiciele PZPO sprawdzają m.in. stan techniczny maszyn, kompetencje personelu, przestrzeganie procedur obsługi opon oraz jakość świadczonych usług.
Źródło: PZPO
Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?