Program zrównoważonego rozwoju LKQ Europe ma na celu zmniejszenie emisji CO2 oraz pomaganie pracownikom firmy w rozwoju i angażowaniu się na rzecz społeczności, w których pracują. LKQ Corporation, firma macierzysta LKQ Europe, opublikowała w kwietniu swój pierwszy raport dotyczący zrównoważonego rozwoju (ang. Sustainability Report).
Dążąc do przyszłego, rentownego wzrostu i dalszych sukcesów, zobowiązujemy się wnosić wkład w zrównoważony rozwój, poprzez poważne traktowanie naszych obowiązków wobec społeczeństwa i środowiska naturalnego. W odniesieniu do aspektów środowiskowych naszej działalności, naszym celem jest uzyskać pozycję jednego z najbardziej progresywnych przedsiębiorstw na europejskim rynku części zamiennych do różnego rodzaju pojazdów. W poprawę ochrony środowiska i pracę na rzecz społeczności angażujemy również naszych partnerów. Zachęcamy ich do przestrzegania wysokich standardów zrównoważonego rozwoju.
dyrektor generalny LKQ Europe - Arnd Franz
Od powstania w 1998 r., LKQ Corporation, jako firma zajmująca się demontażem i recyklingiem samochodów osobowych, jest liderem w obszarze ochrony środowiska. Aktualnie jest największym podmiotem prowadzącym recykling pojazdów. W ramach działalności w Ameryce Północnej odzyskuje ponad 90% materiałów, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypiska śmieci.
Na początku kwietnia spółka LKQ Corporation ogłosiła publikację corocznego raportu dotyczącego zrównoważonego rozwoju. Przedstawia on trwałe przywiązanie przedsiębiorstwa do praktyk z zakresu ochrony środowiska, społeczeństwa i zarządzania, w tym dokumentację opisującą, w jaki sposób firma promuje różnorodność, szkolenia pracownicze oraz bezpieczeństwo.
Spółka LKQ Europe stworzyła nowoczesną sieć logistyczną, która ma zapewnić sprawne dostawy produktów i ograniczyć emisję do minimum. Firma pracuje nad planami ograniczeń obejmującymi coroczne zmniejszanie emisji CO2 w swojej flocie do 30% przez następne dziesięć lat. Droga do zerowej emisyjności będzie wiodła przez wzrost świadomości i zmiany zachowań.
Umożliwią to np. szkolenia dla kierowców, bardziej ekologiczne pojazdy, paliwa alternatywne, a w ostatecznym rozrachunku innowacyjne pojazdy, oferujące odpowiedni zasięg czy projekty pilotażowe w poszczególnych krajach Europy. W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii LKQ właśnie rozpoczęło testy elektrycznych samochodów dostawczych na wyspie Wight.
Program potrwa sześć miesięcy i weźmie pod uwagę infrastrukturę punktów ładowania przy ustalaniu oddziałów z samochodami dostawczymi, których typowo pokonywane odległości odpowiadają odległościom i parametrom pojazdów elektrycznych. LKQ rozważa także realizację projektów pilotażowych z udziałem pojazdów ciężarowych zasilanych ogniwami paliwowymi, gdy takie maszyny i stacje napełniania staną się dostępne.
Monitorujemy emisje CO2 pochodzące ze wszystkich naszych działań, w tym centrów dystrybucji, poszczególnych budynków, oddziałów, produktów i ponad 6 tys. pojazdów wchodzących w skład floty firmy. Będziemy również zachęcać naszych dostawców do ustalania śladu węglowego produktów, które są nam dostarczane i dystrybucją których się zajmujemy. Pomoże to zadbać o stałe dążenie do stawania się przedsiębiorstwem neutralnym pod względem emisji CO2.
- Arnd Franz
W tym kontekście podjęto szereg inicjatyw w obiektach, które mają za zadanie zmniejszyć wykorzystanie energii i powiązaną z tym emisję dwutlenku węgla. Spółka analizuje też możliwości montażu paneli słonecznych w swoich obiektach, jak również możliwość zakupu energii odnawialnej dla zakładów zlokalizowanych w Europie.
W ramach programu zrównoważonego rozwoju LKQ, dach budynku nowego ośrodka dystrybucji w Holandii ma być w pełni pokryty panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu obiekt ma się stać w pełni samowystarczalny energetycznie. Po części z uwagi na to przedsięwzięcie ośrodek otrzymał certyfikat BREEAM Excellent. Duża liczba okien w budynku zapewnia mnóstwo światła dziennego, co pozwala stworzyć przyjemne środowisko pracy.
Ponadto w budynku całkowicie zrezygnowano z używania gazu i stworzono infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. W Niemczech w ostatnich latach znacząco ograniczono ślad węglowy poprzez wymianę 98% świateł w ponad 100 oddziałach i siedzibie na energooszczędne diody LED. STAHLGRUBER od lat zaopatruje się wyłącznie w neutralne pod względem emisji CO2 gaz i elektryczność.
Spółka LKQ Europe podkreśla, że pracownicy to jej najcenniejszy zasób, dlatego zobowiązuje się zapewniać wszystkim pracownikom bezpieczne środowisko pracy. Inwestuje w przyszłość zespołu poprzez oferowanie indywidualnych szans rozwoju oraz interesujących możliwości zawodowych. Ponadto w 2020 roku firma LKQ Europe zaczęła mierzyć i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, różnorodności i równości, zaangażowania pracowników i zarządzania kompetencjami w europejskich podmiotach i regionach.
Źródło: ELIT Polska